صفحه اصلی / حضرت زهرا سلام الله علیها در احادیث اهل سنت

حضرت زهرا سلام الله علیها در احادیث اهل سنت

 

طبق عقیده شیعه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها واجد مقام عصمت بوده به گونه‌ای که هیچ نوع خطا ، گناه و اشتباهی از ایشان صادر نشده و نخواهد شد اما بعضی از مسلمان‌ها که پیرو سنت رسول خدا خود را معرفی می‌‌کنند،نه تنها عصمتی برای آن حضرت قائل نیستند بلکه به حضرت زهرا سلام الله علیها اهمیتی نمی‌‌دهند.

در حالی که آنقدر به صحابه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم اهمیت می‌دهند به یگانه دختر آن حضرت، فاطمه زهرا سلام الله علیها اهمیت نمی‌دهند،
در حالی که حضرت فاطمه سلام الله علیها همدم رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و انیس تنهایی پیامبر بعد وفات حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها بوده است.
شکی نیست! آنچه از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله راجع به خصائص و ویژگی های حضرت فاطمه زهرا صادر شده است، جز وحی الهی نمی‌باشد و محبّت کردن پیامبر به دختر خویش هم به خاطر عاطفه و وابستگی خانوادگی و قومی نبوده است. چرا که خداوند عزّوجلّ درباره او فرموده است: ما ینطق عن الهوی إن هو الّا وحیٌ یوحی [نجم/۳و۴ ] یعنی: پیامبر از روی هوی و هوس سخن نمی‌گوید بلکه این وحی است که به او می‌رسد.

منابع شیعه سرشار از روایاتی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در آن روایات به ذکر ، فضائل و خصائص بی شمار یگانه دختر خویش حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها پرداخته‌اند و مقام و جایگاه آن حضرت را نزد خود و خداوند متعال، معرفی نموده‌اند، همچنین در منابع اهل سنت نیز علی رغم تبلیغات مسموم وهابیت مبنی بر کم اهممیت جلوه دادن مقام و منزلت آن حضرت، روایاتی پیرامون مقام و جایگاه بزرگ حضرت زهرا سلام الله علیها وجود دارد لکن به لحاظ کمیت هرگز به روایات موجود در منابع شیعه نمی‌رسند اما با این حال روایات ارزشمندی در این زمینه در منابع معتبر عامه وجود دارد که در این جا به بیان تعدادی از آنها می‌پردازیم.

۱. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: فاطمه پاره من است، هر کس او را به خشم آورد، مرا به خشم آورده است.[۱] ۲. همانا که فاطمه پاره ای از من است، مرا می‌آزارد هر که وی را بیازارد [۲]و در روایتی فاطمه پاره ای از من است مرا آزرده خاطر می‌سازد هر که او را آزرده خاطر نماید، و مرا شاد می‌کند هر که وی را شاد کند.[۳] ۳. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به حضرت فاطمه فرموده است. خداوند برای خشم تو، خشمگین و برای خشنودیت خشنود می‌شود.[۴] ۴. صحیح البخاری به سند خود از همسر پیامبر عایشه آورده است، که فرمود: فاطمه پیش می آمده و راه رفتنش کم از راه رفتن پیامبر نداشت، پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: خوش آمدی دخترم، پس او را در سمت راست یا سمت چپ خود نشاند، سپس مطلبی را محرمانه به او گفت و فاطمه گریه کرد، به او گفتم چرا گریه می‌کنی، پس از آن مطلبی را محرمانه به او گفت و او خندید. گفتم مانند امروز ندیده‌ام که شادی به اندوه نزدیکتر باشد. از او پرسیدم درباره آنچه گفته بود، پس فاطمه فرمود: من راز پیامبر خدا را فاش نمی کنم تا اینکه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم وفات یافت، از او پرسیدم فرمود: به من محرمانه فرمود که جبرئیل سالی یکبار قرآن را بر من عرضه می داشت و امسال دوبار آن را بر من عرضه نمود و من نمی بینم جز اینکه اجلم فرا رسیده باشد و تو نخستین کسی از اهل بیت من باشی که به من ملحق می شوی، پس من به گریه افتادم، پس فرمود: آیا نمی پسندی که سیّده زنان اهل بهشت باشی، و من از این جهت بود که خندیدم [۵] ۵. مستدرک به سند خود از عایشه روایت کرده که به فاطمه فرمود: آیا تو را بشارت دهم که از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیدم که می‌فرمود: سروران زنان اهل بهشت چهار تن هستند: مریم دختر عمران، فاطمه دختر محمد،‌خدیجه دختر خویلد و آسیه دختر مزاحم[۶] حاکم نیشابوری درباره این گفته است: حدیثی است با اسناد صحیح، ولی آن را نیاورده اند (که مقصود وی بخاری و مسلم است).
صاحب ذخائر العقبی علاوه بر آن آورده «برتر از آنان فاطمه است.[۷] ۶. از ابن عباس نقل شده، که گفت: رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: دخترم فاطمه، حوری است، آدمی، که حیض و نفاس ندارد و اینکه فاطمه نامیده شده، از آن جهت است که خداوند او و دوستدارانش را از آتش دور ساخته است.[۸] ۷. احمد بن حنبل در مسند خود آورده است که رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ هر گاه به مسافرت می رفت، آخرین دیدارش را با فاطمه سلام الله علیها قرار می‌داد و هر گاه مراجعت می‌کرد، اولین کسی که به دیدارش می‌رفت، فاطمه بود.[۹] ۸. ترمذی در صحیح خود از عایشه نقل کرده که گفت: کسی را ندیدم که به صورت و دلیل و هدایت، از فاطمه به رسول خدا صلی الله علیه و آله شبیه تر باشد، گفت: وی هر گاه بر پیامبر وارد می شد، به سوی او بر می خاست و او را می بوسید و در جای خود می نشاند.[۱۰] ۹. حاکم در مستدرک خود آورده است که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: هنگامی که روز قیامت فرا رسد، منادی از درون عرش ندا سر می‌دهد: ای حاضران جمع شوید، سر به زیر انداخته، چشمان خویش را فرو بندید تا فاطمه دختر محمد صلی الله علیه و آله بر صراط بگذرد، پس او همراه با هفتاد هزار کنیز از حور العین همچون برق می‌گذرد.[۱۱]

پی‌نوشت:

[۱] بخاری، صحیح البخاری، قاهره، دارالحدیث، بی تا، ج۵، ص ۲۶، باب مناقب اقربای رسول، ابن حجر هیثمی، آن را در الصواعق المحرقه، قاهره، دارالبلاغه، چاپ ۱۴۰۳ هـ.ق، ص ۱۸۸ آورده است.
[۲] مسلم، صحیح مسلم، بیروت، موسسه عزالدین، ج۵، ص ۵۴، کتاب فضائل الصحابه، باب فضائل، فاطمه، حدیث ۹۳.
[۳] ابن حجر، الصواعق المحرقه، ص ۱۹۰، این حدیث به صورت های مختلفی که همین معنی را می رساند در بسیاری از منابع مانند: مسند، احمد بن حنبل، کنزالعمال، و الامامهو السیاسه ابن قتیبه… ودیگر منابع آمده است.
[۴] حاکم نیشابوری، ابو عبدالله، المستدرک، علی الصحیحین، هند، ۱۳۳۴هـ ق، کتاب مناقب الصحابه، ج۳، ص ۱۵۴، حاکم گفته، حدیثی است با اسناد صحیح ولی آن را نیاورده اند. و ابن اثیر، اسدالغابه، مکتبه الاسلامیه، چاپ پنجم، و ابن حجر الاصابه، بیروت، دارالکتب العلمیه، ج۸، ص ۲۶۵، و بسیاری دیگر از منابع اهل سنت.
[۵] بخاری، صحیح البخاری، همان، ج۴، ص ۲۴۸، باب علامت های نبوت، و همینطور: مسلم، صحیح، ج۵، ص ۵۷-۵۵ در حدیث ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ آورده است.
[۶] حاکم, مستدرک، ج۲، ص ۵۹۴، و حسام الدین هندی، کنزالعمال، بیروت، موسسه الرساله، ج۱۱، ص ۶۰۵، حدیث ۳۲۹۲۵، آورده است که: فاطمه سیّده زنان بهشت است.
[۷] احمد بن عبدالله طبری، ذخائر العقبی، قاهره، مکتبه القدسی، ص ۴۴.
[۸] خطیب بغدادی، تاریخ بغداد، قاهره، مکتبه الخانجی، ‌ج۱۲، ص ۳۳۱، حدیث ۶۷۷۲، و ابن حجر، صواعق، ص ۱۶۰.
[۹] احمد بن حنبل، مسند، مصر، مطبعه‌المیمنیه، ج۵، ص ۲۷۵، و مستدرک (حاکم)، ج۱، ص ۴۸۹.
[۱۰] ابوعیسی، الجامع الصحیح، (سنن ترمذی)، قاهره، دارالحدیث، ج۵، ص ۷۰۰،‌حدیث ۳۸۷۲.
[۱۱] حاکم، مستدرک «پیشین»ج۳، ص ۱۵۳، و ابن هجر هیثمی، الصواعق، المحرقه، ص ۱۹۰.

منبع پایگاه جامع فرق و ادیان و مذاهب

درباره talabeh

این مطالب را نیز ببینید!

آیا برای طلاب شغلی وجود دارد؟

آیا برای طلاب شغلی وجود دارد؟ اسلام با تاکید بر تضمین روزی بندگان از سوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

66 + = 75