صفحه اصلی / آ-بدون دسته / دقت در انتخاب همسر

دقت در انتخاب همسر

دقت در انتخاب همسر، یک ضرورت است و مسامحه و بی توجهی، پشیمانی را در پی خواهد داشت. معیارها و خصوصیات زیر، در گزینش همسر، لازم است در نظر گرفته شوند:

الف) همسر دیندار انتخاب کنید؛ زیرا دینداری دختر و پسر جوان، حفظ حریم عفت، حیا، نجابت و غیرت را در پی خواهد داشت.

پیامبر درباره گونه های انتخاب همسر توسط برخی از مردم، چنین بیان داشت:

«برخی برای انتخاب همسر، به مال یا دین یا زیبایی یا به حسب و نسب او توجه دارند؛ امّا بر شما باد که با دینداران ازدواج کنید»

ب) به اخلاق مطلوب خود توجه کنید؛ چون اخلاق، اساس و شیرازه پایداری و استحکام زندگی زناشویی است و بی شک، سوء اخلاق، بی احترامی و نامهربانی هایی را در پی داشته و فروغ محبت را خاموش خواهد ساخت. پیامبر می فرماید: «هرگاه برای دختر شما خواستگاری آمد که دین و اخلاقش را می پسندید، قبول کنید و گرنه در سطح جامعه، فتنه و فساد بسیار می گردد»

ج) تأثیرپذیری دختر و پسر از خانواده و محیط رشد، به همین دلیل اصالت خانوادگی تعیین کننده است. از این رو، در کلام پیامبر صلی الله علیه وآله چنین آمده است: «با فلان گروه ازدواج کنید که مردانشان عفت دارند؛ پس زنانشان هم عفیف هستند؛ و با آن گروه ازدواج نکنید که مردانشان بی عفتی نموده اند؛ زیرا زنانشان هم بی عفت شده اند»

د) به همتایی ( کُفْوِ همدیگر بودن)، توجه کنید؛ این ویژگی، به نوعی لزوم هماهنگی، همگرایی، تناسب و سنخیت روحی، اخلاقی و جسمی میان دختر و پسر را توصیه می کند؛ تا زندگی مشترک، استوارتر، پرثمرتر و لذّت بخش تر گردد. رسول خداصلی الله علیه وآله می فرماید: «به همتایان خود، زن بدهید و از همتایان همسر بگیرید».

همتایی، گونه های مختلفی دارد؛ مانند همتایی دینی، فرهنگی، اخلاقی، علمی، جسمی، زیبایی، سنی، مالی، خانوادگی، اجتماعی، روحی و روانی.

ه) معیار زیبایی، به عنوان یک امتیاز در شیرینی و صفای زندگی، مؤثر است؛ اما در اولویت بندی معیارها، در رتبه اول قرار ندارد؛ زیرا رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «نباید حسن چهره زن را بر حسن دینداری او برتری داد». معیارهایی چون فاسق بودن، بی عفتی، فحاشی، بداخلاقی و حماقت، به عنوان گزینه های ممنوع عنوان شده اند.

 

درباره talabeh

این مطالب را نیز ببینید!

عمل چند منظوره

همونطور که تو پست قبلی هم عرض کردم، بیرون رفتنهای ما معمولاً روزهای پنجشنبه است، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 4 =