خانه / اعتقادی / دیدگاه قرآن درباره رابطه زلزله و بلایای طبیعی با گناهان بشر (۱)

دیدگاه قرآن درباره رابطه زلزله و بلایای طبیعی با گناهان بشر (۱)

اسلام ملکی نوشت؛
علت حوادث طبیعی از نظر قرآن و روایات
آیا زلزله بخاطر زیاد شدن گناهان ماست؟ آیا این موضوع با علم تعارض ندارد؟
پرسش :
آیا اگر آیه «ما أَصابَکَ مِنْ سَیِّئَهٍ فَمِنْ نَفْسِکَ» را در کنار روایتی که «رواج زنا» را «عامل پدیدار شدن زلزله» معرفی می کند بگذاریم نمی توان گفت که زلزله ها بخاطر رواج بی بند و باری در بین مردم است؟
پاسخ:
حوادث طبیعی علت های طبیعی دارند اما اینکه انسان از این حوادث آسیب ببیند یا مصون بمانَد بستگی به عوامل دیگر از جمله عملکرد انسان دارد. طبعا زلزله نیز دارای علل و عوامل طبیعی است اما اینکه آیا انسان در زلزله آسیب ببیند یا نبیند به عوامل مختلفی از جمله «ضعف بشری» ، «عملکردهای بد انسان در ساخت و ساز» و «ارتکاب گناه» و … ربط دارد و نباید قاطعانه بگوییم که «دقیقا زنا موجب زلزله است» و این دیدگاه را به اسلام و معصومان ع نسبت بدهیم.
“مِن نفسک” در آیه « و ما اصابک من سیئه فمن نفسک»(نساء:۷۹) لزوما گناه نیست بلکه می تواند “نقص و ضعف بشری” هم باشد. خداوند در این آیه به پیامبر (صلی الله علیه و آله) می فرماید آنچه خوبی به تو برسد از خداست و آنچه ناگواری به تو برسد از خود توست. آیه نفرموده لزوما بخاطر گناه توست زیرا پیامبر (صلی الله علیه و آله) که معصوم هستند. مثلا اینکه پیامبر در عزای ۶ یا ۷ تن از فرزندان دختر و پسر خود نشسته اند آیا بخاطر گناه یا ترک اولی از سوی ایشان بوده است؟!! پاسخ اینست که آنچه موجب بیماری و مرگ عزیزان می شود نقاط ضعف طبیعی در بشر است که از بیماری و حادثه آسیب می بیند نه اینکه لزوما گناه کرده باشد.
وانگهی روایتی که می گوید ” کثرت زنا موجب پدیدار شدن زلزله می شود» فقط یک روایت است که با سند ضعیف نقل شده است. بنابراین حجت و دلیل شرعی نداریم که بگوییم «زلزله دقیقا با زنا ارتباط دارد» بلکه شاید «آسیب دیدن در زلزله» بخاطر گناهان دیگر باشد یا حتی آسیب دیدن بخاطر گناه نباشد بلکه آزمون الهی برای برخی باشد.
اینکه عادت شده که برخی از مبلغان دینی ،با «حسن ظن فراوان به یک روایت ضعیف» شروع به تبیین نظر اسلام می کنند چه بسا گاهی جفا به اسلام باشد.
آنچه مهم است اینست که مصیبت ها برای بعضی از مردم ، امتحان و آزمون الهی هستند و برای برخی دیگر نتیجه گناهان به شمار می آیند ولی درباره هر مصداق نمی توان قاطعانه نظر داد. چه بسا انسان های درستکار و مومن بدون اینکه گناهی مرتکب شده باشند دچار بلاهایی بشوند.
خداوند در سوره بقره؛ آیه ۱۵۵ می فرماید:
وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرینَ
«و قطعاً شما را به چیزى از ترس ، گرسنگى، و کاهش در اموال و جانها و محصولات مى ‏آزماییم و به شکیبایان  بشارت بده!»

منبع: وبلاگ تأملات و یادداشت ها

درباره ی طلبه آنلاین

یک دیدگاه

  1. با عرض سلام
    جناب آقای اسلام ملکی خیلی زیبا به این مسیله جواب دادید.
    علمای حوزه علمیه قم که میگن که گناه باعث ایجاد زلزله شده اما منم تقریبا با شما هم عقده ام. خداوند هیچگاه به بنده ای ظلم نمیکه . حقیقتا خداوند این عوامل طبیعی رو گذاشته که تعادل در زمین حفظ بشه .. حالا من بشر اگه بخوام یه خونه ۵ طبقه داشته باشم باید خودم رو در برابر این عوامل آماده کنم. خیلی از خونه های کرمان شاه و کرمان و تهران تو زمان شاه ساخته شدن هیچ اصولی مبنی بر رعایت استاندارد زلزله تو ساخت رعایت نمی کردن .مثل این میمونه که زیر دیوار سست بخوابیم و بگیم خدایا باد نفرس که اگه بیا دیوار رو سرمون خراب میشه حالا که باد اومد زد دیوار رو خراب کرد بگیم عذاب الهی نازل شده این بلایای طبیعی تو کشور ژاپن یک بلای طبیعی محسوب نمیشه.. هرچند واقعا فکر میکنم که اگه تاحالا تو تهران و شهرهای دیگه زلزله ۷ به بالا نیومده .دست خداوند در کار بوده خیلی عجیبه….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.