صفحه اصلی / سیاسی / رفتار امیرالمومنین على (علیه السلام) با مخالفان و معارضانش

رفتار امیرالمومنین على (علیه السلام) با مخالفان و معارضانش

بازدیدها: ۳۳

رفتار امیرالمومنین على (علیه السلام) با مخالفان و معارضانش

جمال نوشت:

برخلاف ما شیعیانِ پر ادعای ریاکار که با آن معاندان چه رفتاری داشت. حتی خوارج با بالاترین درجۀ آزادی و “اذا خاطبهم الجاهلون قالو سلاما” رفتار میکرد به نحوی که هنوز هم باور این مقدار آزادى در ١۴٠٠ سال قبل درکش برای حکومتداران و قدرتمندان بسیار دشوار است .

آنها در همه جا در اظهار عقیدۀ خود آزاد بودند و حضرت هم با عقیدۀ آزاد با آنان صحبت می کرد ، طرفین استدلال می کردند و استدلال یکدیگر را پاسخ می دادند . این در حالی‌ست که علی خلیفه بود و توان اعمال هرگونه فشاری به آنها را داشت اما امام نه زندانشان کرد ، نه شلاقشان زد و نه حتى سهمشان را از بیت‌المال قطع کرد ! (شاید فکر می کنید حضرت نعوذبالله اشتباه می کرد!)

خوارج به مسجد می‌آمدند و در نماز جماعت‏ به آن امام همام على بن اب طالب اقتدا نمی‌کردند زیرا او را کافر می‌پنداشتند ؛ در سخنرانى و خطابه على پارازیت ایجاد می کردند و حتی عملا به او ناسزا می گفتند.

روزى امام علی بر منبر بود ، مردى از او سؤالی کرد و امام بلافاصله پاسخش را داد ، یکى از خوارج از بین مردم فریاد زد : «قاتله الله ما افقهه‏ خدا بکشد اینرا که اینقدر دانشمند است» یاران امام خواستند با برخورد کنند. اما امام على آن پیشوای یکتا فرمود : رهایش کنید او تنها به من فحش داد

على روزى به نماز ایستاده و مردم به او اقتدا کرده‏ بودند ، ناگهان یکى از خوارج فریادش بلند شد و آیه‌اى از قرآن را به کنایه خواند :

«وَلَقَدْ أُوحِیَ إِلَیْکَ وَإِلَى..سورۀ زمر آیه ۶۵»

این آیه خطاب به پیغمبر است : که به تو و پیغمبران قبل از تو وحى شد که اگر مشرک شوى اعمالت از بین میرود و از زیانکاران خواهى بود ، او با خواندن این آیه می خواست‏ به على بگوید که سوابق تو در اسلام را می دانیم اما خدا به پیغمبرش هم گفته اگر مشرک شود اعمالش ‏به هدر می رود و چون تو اکنون کافر شدى اعمال گذشته‌ات را به هدر دادى.

على در مقابل نگفت خفه‌اش کنند فقط این آیه را در پاسخ او خواند : فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَلَا یَسْتَخِفَّنَّک الَّذِینَ لَا یُوقِنُونَ صبر کن که وعده خدا حق است و فرا خواهد رسید و این مردم بى ایمان تو را ناامید نکنند و به نماز خود ادامه داد

حقیقت دین یعنی اخلاق که رسول الله فرمود من برای اینکه اخلاق (روش زندگی) را به حدّ کمالش برسانم، آمدم .
پس اگر شما به هزار زبان خدا را اثبات کنید اما رفتارتان اخلاق رسول الله و علی را نداشته باشد، فایده‌ای ندارد چون دیانت یعنی راه و روش زندگی و منش و رفتار پیامبر و اهل بیت آن حضرت (صلی الله علیه و آله)

منبع جمال

درباره talabeh

این مطالب را نیز ببینید!

ساخت بیمارستان یا امام زاده ؟!

بازدیدها: ۱۴ساخت بیمارستان یا امام زاده ؟!     اگر جمهوری اسلامی به جای این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 66 = 76