صفحه اصلی / سیاسی / رفتار امیرالمومنین على (علیه السلام) با مخالفان و معارضانش

رفتار امیرالمومنین على (علیه السلام) با مخالفان و معارضانش

رفتار امیرالمومنین على (علیه السلام) با مخالفان و معارضانش

جمال نوشت:

برخلاف ما شیعیانِ پر ادعای ریاکار که با آن معاندان چه رفتاری داشت. حتی خوارج با بالاترین درجۀ آزادی و “اذا خاطبهم الجاهلون قالو سلاما” رفتار میکرد به نحوی که هنوز هم باور این مقدار آزادى در ١۴٠٠ سال قبل درکش برای حکومتداران و قدرتمندان بسیار دشوار است .

آنها در همه جا در اظهار عقیدۀ خود آزاد بودند و حضرت هم با عقیدۀ آزاد با آنان صحبت می کرد ، طرفین استدلال می کردند و استدلال یکدیگر را پاسخ می دادند . این در حالی‌ست که علی خلیفه بود و توان اعمال هرگونه فشاری به آنها را داشت اما امام نه زندانشان کرد ، نه شلاقشان زد و نه حتى سهمشان را از بیت‌المال قطع کرد ! (شاید فکر می کنید حضرت نعوذبالله اشتباه می کرد!)

خوارج به مسجد می‌آمدند و در نماز جماعت‏ به آن امام همام على بن اب طالب اقتدا نمی‌کردند زیرا او را کافر می‌پنداشتند ؛ در سخنرانى و خطابه على پارازیت ایجاد می کردند و حتی عملا به او ناسزا می گفتند.

روزى امام علی بر منبر بود ، مردى از او سؤالی کرد و امام بلافاصله پاسخش را داد ، یکى از خوارج از بین مردم فریاد زد : «قاتله الله ما افقهه‏ خدا بکشد اینرا که اینقدر دانشمند است» یاران امام خواستند با برخورد کنند. اما امام على آن پیشوای یکتا فرمود : رهایش کنید او تنها به من فحش داد

على روزى به نماز ایستاده و مردم به او اقتدا کرده‏ بودند ، ناگهان یکى از خوارج فریادش بلند شد و آیه‌اى از قرآن را به کنایه خواند :

«وَلَقَدْ أُوحِیَ إِلَیْکَ وَإِلَى..سورۀ زمر آیه ۶۵»

این آیه خطاب به پیغمبر است : که به تو و پیغمبران قبل از تو وحى شد که اگر مشرک شوى اعمالت از بین میرود و از زیانکاران خواهى بود ، او با خواندن این آیه می خواست‏ به على بگوید که سوابق تو در اسلام را می دانیم اما خدا به پیغمبرش هم گفته اگر مشرک شود اعمالش ‏به هدر می رود و چون تو اکنون کافر شدى اعمال گذشته‌ات را به هدر دادى.

على در مقابل نگفت خفه‌اش کنند فقط این آیه را در پاسخ او خواند : فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَلَا یَسْتَخِفَّنَّک الَّذِینَ لَا یُوقِنُونَ صبر کن که وعده خدا حق است و فرا خواهد رسید و این مردم بى ایمان تو را ناامید نکنند و به نماز خود ادامه داد

حقیقت دین یعنی اخلاق که رسول الله فرمود من برای اینکه اخلاق (روش زندگی) را به حدّ کمالش برسانم، آمدم .
پس اگر شما به هزار زبان خدا را اثبات کنید اما رفتارتان اخلاق رسول الله و علی را نداشته باشد، فایده‌ای ندارد چون دیانت یعنی راه و روش زندگی و منش و رفتار پیامبر و اهل بیت آن حضرت (صلی الله علیه و آله)

منبع جمال

درباره talabeh

این مطالب را نیز ببینید!

دو زاویه برخورد با کفار در قرآن کریم

دو زاویه برخورد با کفار در قرآن کریم قهوه نوشیدن با دشمن خلاف منطق قرآن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

44 + = 53