خانه / اخلاقی / رفیق بی کلک

رفیق بی کلک

رفیق ۰۱توی خیابان های شهر و بین مردم که میچرخی و توی کارهایشان که دقیق می شوی، به میزان اهمیت کارهایشان پی می بری. معلم، راننده تاکسی،مغازه دار، محقق و دانشمند، مکانیک، سیاستمدار و از همه مهمتر یک بلاگر، هر کدامشان فضایی فیزیکی و متافیزیکی را در این کهکشان به خود اختصاص داده و سرگرم کارهای روزانه خویشند. همه مان سرگرم انجام کارهای متفاوتی هستیم و گاهی نمی دانیم کاری که انجام می دهیم در مسیر رشد و موفقیت خودمان و دیگران تاثیری دارد یا نه.
برای انجام کارهای بزرگ، انسان های بزرگی هم لازم است. انسان هایی که پیش از پرداخت به محیط،به خود پرداخته باشند.خود را مدیریت کرده و پرورش داده باشند. چرا که پیش نیاز همه کمالات و موفقیت ها،خودسازی فردی است که این خودسازی فردی هم شامل تقویت جسمی می شود که عبارت باشد از رشد جسمی و ذهنی و علمی و قلبی و هم شامل تقویت قوای روحی.
این واحدها را که پاس کردیم نوبت به حضور در عرصه های اجتماعی می شود. بدون تردید نمی توان نقش دوست و یار و کمک را در طی این مسیر نادیده گرفت چرا که با طی مرحله قبلی و کسب خودسازی فردی توسط همه آحاد یک جامعه،تجمع انرژی ها روی یک هدف واحد مطمئنا نتیجه بخش تر از فعالیت های موازی فردی خواهد بود.
این تجمیع انرژی ها می تواند به انگیزه های گوناگونی انجام شود. وجود هدف واحد، دشمن واحد، دوست واحد، تفکرات و جناح بندی های واحد و … همه اینها می توانند انگیزه هایی باشند برای تجمع افراد برای کار مشترک و حرکت در یک مسیر واحد.
بین خیلی از افراد و گروه ها و جناح ها و برنامه ها که می توانند در مسیر رو به جلوی انسان یار و همراه او باشند، یک طیف اساسی از این مجموعه، آنهایی هستند که کمک خوبی هستند در مسیر محبوبیت انسان در پیشگاه خدا. بعضی از دوستان کمک خوبی هستند در مسیر محبوب بودن انسان پیش خدا؛ یا یک همسر خوب؛ یا یک گروه و موسسه یا یک نهاد فرهنگی خوب، یک معلم، یک مدیر، یک شاگرد، یک پدر یا مادر یا فرزند، و…
اهمیت این مساله آن قدر زیاد است که نبی خدا صلى الله علیه و آله از خداوند می خواهد که خدایا  محبّت خود و محبّت آن کس که تو را دوست دارد و کارى که مرا به محبت تو مى رساند به من عطا فرما.

منبع: کلرجی

درباره ی طلبه آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.