صفحه اصلی / مشاوره / روش های زندگی بهتر و عاشقانه با همسر

روش های زندگی بهتر و عاشقانه با همسر

بازدیدها: ۱۱

برای یک زندگی بهتر و عاشقانه با همسر، چه روش هایی را باید بکار برد؟

خوشحالیم از اینکه با فردی هم صحبت هستیم که برای درست عمل کردن در مواجهه با دغدغه های ذهنی اش، اقدام به مشاوره خواهی می کند. این را بدانید که یکی از نشانه های افراد عاقل و پویا کسب آگاهی در زمینه های مورد نیاز است.
پرسشگر محترم؛ توجه شما را به نکات کاربردی زیر جلب می کنیم و امیدواریم با عمل کردن به آن ها محبت و عشق و علاقه متقابل بین شما و همسرتان همواره گسترش پیدا کند و تا آخر عمر عاشقانه زندگی کنید و همراهان خوبی در اطاعت از خدا برای یکدیگر باشید.

نکات کاربردی (۴۴ نکته) برای داشتن زندگی عاشقانه : (مخصوص همسران)
۱. با مطالعه کتب مربوط به آیین همسردارى، چگونگى ایجاد ارتباط با دیگران و نیز شرکت در جلسه‏ هاى آموزش خانواده، دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید .
۲. با همدلى، همفکرى، همکارى و مشورت با یکدیگر درباره مسائل مختلف میان اعضاى خانواده روابط سالم پدید آورید .
۳. هر یک از زوجین، دیگرى را نزدیک‏ترین و محرم‏ترین فرد بداند و او را نیمه تن، حامى و پشتیبان خود تلقى کند .
۴. با یادگیرى مهارت ‏هاى ارتباطى نظیر فعالانه به حرف ‏هاى یکدیگر گوش کردن، احترام به نظرها و عقاید یکدیگر و تشریک مساعى و مشورت کردن، روابط خود را بهبود بخشید .
۵. بکوشید با ایجاد کانونى گرم و صمیمى، مسؤولیت رسیدن به تفاهم را پذیرا شوید . تا که از جانب معشوق نباشد کششى/ کوشش عاشق بیچاره به جایى نرسد
۶. هنگام اختلاف نظر یا سوء تفاهم، به جاى سرزنش کردن یکدیگر یا تفسیر نادرست، به شناسایى مساله و یافتن راه حل آن بپردازید و در صورت لزوم از کمک و مشاوره افراد با تجربه و متخصص، بهره ببرید .
۷. براى رسیدن به امنیت روانى وعاطفى در روابط زناشویى، داشتن صداقت، پذیرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید .
۸. در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستین فرصت ممکن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندى مخرب و پیشرونده تبدیل نشود .
۹. به هر طریق ممکن رفتارهاى مطلوب همسرتان را مورد توجه و تایید قرار دهید، به گونه‏ اى که همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید .
۱۰. تشویق و تایید و بیان نکات مثبت ‏به طور آشکار یا در جمع باشد و تذکر نکات منفى و انتقاد به طور محرمانه و در تنهایى صورت گیرد .
۱۱. براى خصوصیات و نیازمندى ‏هاى یکدیگر ارزش قائل شوید و در روابط کلامى، عاطفى، اقدام ‏ها و تصمیم ‏گیرى ‏ها به افکار و خواسته‏ هاى همسرتان توجه کنید .
۱۲. اگر رفتار خاصى براى شما مبهم است، ساده‏ ترین راه این است که از همسرتان هدف و علت آن رفتار را بپرسید و با روش مسالمت‏ آمیز، صمیمانه و خوش بینانه موضوع را روشن کنید .
۱۳. خشونت همسرتان را با خشونت پاسخ ندهید . خشونت را با سکوت پاسخ گویید و در موقعیتى مناسب درباره مساله مورد نظر به بحث منطقی و گفت و گو بپردازید .
۱۴. بکوشید در سراسر زندگى، به خصوص در روابط بین خود و همسرتان، به جاى هر گونه پیش‏ داورى یا مشاهده اشکالات و ضعف‏ها نقاط مثبت و قوت را ببینید؛ به عبارت دیگر، به جاى توجه به نیمه خالى لیوان به نیمه پر آن توجه کنید .
۱۵. سعى کنید در برنامه ریزى براى فعالیت‏هاى اجتماعى، اوقات فراغت، دید و بازدیدهاى خانوادگى و نظایر آن به مشورت کردن با یکدیگر بپردازید و از یک جانبه نگرى بپرهیزید .
۱۶. در هر فرصتى که پیش مى ‏آید، با همسر و اعضاى خانواده ‏تان ارتباط کلامى و عاطفى برقرار کنید . شایان ذکر است زن‏ها از صحبت کردن با همسرشان بیش‏تر لذت مى‏ برند . بنابراین، مردان باید فعالانه به سخنان همسرانشان گوش کنند و واکنش مناسب نشان دهند .
۱۷. اگر هر یک از زوجین در شرایط خاصى نمى ‏تواند به سخنان همسرش گوش کند، باید صادقانه و صمیمانه این موضوع را به وى انتقال دهد، و تقاضا کند صحبت کردن درباره آن موضوع را به فرصتى دیگر واگذارد .
۱۸. هر از چند گاهى زوجین در فضایى محرمانه، محبت‏ آمیز و صمیمانه به ارزیابى رفتار و روابط یکدیگر بپردازند و از یکدیگر بپرسند، چه باید کرد تا روابطمان بهتر و بانشاط تر شود؟
۱۹. همیشه در رویارویى با مسائل و مشکلات خانوادگى، خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دهید و با قبول مسئولیت‏ خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روى آورید .
۲۰. در روز یا در هفته، زمان مشخصى را براى گفت و گو درباره مسائل و مشکلات و به اصطلاح درد دل کردن با همسرتان اختصاص دهید .
۲۱. از داشتن نگرش‏ هاى آرمان گرایانه و شاعرانه در مساله ازدواج و روابط زناشویى و نیز انتظارات غیر واقع بینانه اجتناب کنید .
۲۲. ارتباط زوجین باید از هر گونه سوء ظن و حدس نادرست وغیر واقع بینانه دور باشد . اگر موضوع و مساله‏ اى ذهن یکى از زوجین را به خود مشغول کرده است، باید آن را به صراحت و صادقانه مطرح کند و درستى و نادرستى اش را با همسرش مورد بررسى قرار دهد .
۲۳. هر یک از زوجین باید زمینه‏ هاى بروز سوء تفاهم‏ ها و سوء ظن ‏ها را از بین ببرد و از رفتارهایى که موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن مى ‏شود، خوددارى کند .
۲۴. هر یک از زوجین باید بکوشد با روان‏شناسى همسرش آشنا شود تا بداند زن یا مرد به چه امورى بها مى ‏دهد و نظام ذهنی اش چگونه است؛ براى مثال معمولا زن به وابسته بودن، کسب امنیت عاطفى و مورد حمایت واقع شدن اهمیت مى‏ دهد و مردان مى ‏خواهند مستقل و خود مختار باشند و آزادى عمل را داراى ارزش مى‏ دانند .
۲۵. زن و شوهر از مسخره کردن یکدیگر و گفتن سخنان طعنه‏ آمیز و دو پهلو جداً پرهیز کنند .
۲۶. از رفتارهایى نظیر متلک، تحقیر، سرزنش و به رخ کشیدن یکدیگر که موجب افزایش مقاومت‏ هاى روانى در طرف مقابل است، جداً باید پرهیز شود .
۲۷. در سراسر زندگى، از جمله در زندگى خانوادگى، بکوشید به نقاط مثبت، موهبت و نعمت هایى که در اختیار دارید بیندیشید نه به امورى که در اختیار ندارید .
۲۸. از خطاهاى یکدیگر سریعا بگذرید و خطاهاى همدیگر را تحمل کنید .
۲۹. با یادآورى برخى ایام مانند روز تولد، سالگرد ازدواج و نظایر آن و دادن هدیه ‏هایى هر چند کوچک (مثل یک شاخه گل) به طور نمادین یا سمبلیک عشق و علاقه خود را به همسرتان اعلام کنید .
۳۰. خود را در برابر همسرتان آراسته و پاکیزه و جالب توجه نگه دارید و از پریشانى و وضع نامرتب بپرهیزید .
۳۱. در انتخاب دوست و برقرارى روابط دوستانه و معاشرت ‏هاى خانوادگى با زوج‏ هاى دیگر دقت کنید و این امور را با توافق یکدیگر انجام دهید .
۳۲. از هر گونه رفتارى که به مرد سالارى یا زن سالارى مى ‏انجامد، پرهیز کنید .
۳۳. خطاى یکدیگر را در حضور دیگران، آشنایان، والدین یکدیگر و . . . بازگو نکنید .
۳۴. هرگز همسرتان را با زن یا مرد دیگر مقایسه نکنید .
۳۵. از رفتارهاى مطلوب همسرتان تشکر کرده، او را تشویق کنید و انگیزه تکرار آن رفتار را بیش‏تر سازید .
۳۶. از تصمیم ‏هاى نادرست و غیر منطقى و کلى ‏گویى‏ هاى منفى و شکل ‏گیرى افکار منفى درباره همسرتان شدیداً پرهیز کنید .
۳۷. به قول ‏هایى که به همسرتان داده‏ اید عمل کنید تا به سلب اعتماد و احساس فریب خوردگى نینجامد .
۳۸. از نسبت دادن القاب و زدن برچسب‏ هاى ناگوار و نامطلوب مانند بدقول، شلخته، کله ‏شق، یک دنده، لجباز، خودخواه و … به یکدیگر پرهیز کنید .
۳۹. در مواردى که غمگینى و افسردگى و یا عصبانیت زن یا شوهر شدت مى ‏یابد و احتمال اختلال در کار سیستم عصبى یا غدد درون‏ ریز به ویژه غده تیروئید وجود دارد، در نخستین فرصت‏ به پزشک متخصص مراجعه کنید تا از عادى بودن ترشح غدد از جمله غده تیروئید مطمئن شوید .
۴۰. همواره نیازهای جنسی یکدیگر را پاسخگو باشید و در این امر به هیچ وجه کوتاهی نکنید.
۴۱. توقعات تان را متناسب با امکانات و توانایی های همسرتان تنظیم کنید و توقع بیجا نداشته باشید.
۴۲. زوجین باید همواره احترام خانواده همسرشان را داشته باشند.
۴۳. براى داشتن یک زندگى با نشاط و موفق، خوب بیندیشید، وقت‏ بگذارید، احساس مسؤولیت کنید، موانع ارتباط سالم را از میان بردارید و به عوامل ایجاد کننده روابط سالم توجه کنید .
۴۴. نکته آخر و بسیار مهم اینکه، برای داشتن آرامش در زندگی زناشویی و سعادت دنیوی و اخروی، به عنوان یک مسلمان، دستورات دینی و اخلاقی را همیشه مدنظر داشته باشید و به آنها عمل کنید .

در این رابطه مطالعه کتابهای زیر نیز مفید خواهد بود :
۱- آئین همسرداری؛ابراهیم امینی (کتابی اسلامی و متناسب با فرهنگ ما)
۲-آئین همسرداری؛ دوروتی کارنگی، ترجمه مهستی شهلایی
۳- تسخیر قلب؛ خانم ها چگونه باید به قلب همسر خود راه یابند؟ رابرت، ترجمه کیهان نیا
۴- زن، مرد،ارتباط؛ گری، ترجمه مهدی قراچه داغی
۵- رازهایی درباره مردان؛ باربارادی آنجلس، ترجمه هادی ابراهیمی
۶- رازهایی درباره زنان که هر مردی باید آنها را بداند؛ باربارادی آنجلس، ترجمه هادی ابراهیمی
۷- زندگی شیرین؛ محمود اکبری
۸- رازهای مردان،آنچه هر زنی باید بداند؛ گلدبرگ، ترجمه عباس چینی و پروانه نفت چی
۹- کلبه عشق.آنچه عروس و داماد باید بدانند؛ مهدی دانشمند
۱۰- نظام حیات خانواده در اسلام؛ علی قائمی

موفق باشید. باز هم با ما سخن بگویید.

منبع: پرسمان

درباره talabeh

این مطالب را نیز ببینید!

توصیه هایی به پدران و مادران برای پرورش خلاقیت کودکان در منزل

بازدیدها: ۲۱  توصیه هایی به پدران و مادران برای پرورش خلاقیت کودکان در منزل الف)توصیه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

77 + = 87