صفحه اصلی / آ-بدون دسته / سن ازدواج دختر-سن مناسب ازدواج

سن ازدواج دختر-سن مناسب ازدواج

در اسلام سفارش شده است: دختر را در اوائل بلوغ جنسى شوهر دهند، در حالى که در این سن و سال آنها هنوز به بلوغ عقلى و فکرى نرسیده اند. آیا این دستور اسلام در زمان کنونى قابل اجراست؟

یکى از برجسته ترین ویژگى هاى احکام اسلامى آن است که هیج نیاز و غریزه اى را بى پاسخ نگذاشته است و زمینه تأمین آن را به بهترین صورت فراهم کرده است. اسلام در اولین فرصتى که دختر و پسر تمایل جنسى را احساس مى کنند و از نظر جنسى آماده آمیزش با جنس مخالف مى شوند، امکان برآورده شدن معقول این تمایلات را توصیه کرده است.
در روایتى از رسول مکرم اسلام صلى الله علیه وآله ملاک سن ازدواج در ضمن تشبیه زیبایى ارائه مى گردد:

«إِنَّ الْأَبْکَارَ بِمَنْزِلَهِ الثَّمَرِ عَلَى الشَّجَرِ إِذَا أَدْرَکَ ثِمَارُهَا فَلَمْ تُجْتَنَ أَفْسَدَتْهُ الشَّمْسُ وَ نَثَرَتْهُ الرِّیَاحُ وَ کَذَلِکَ الْأَبْکَارُ إِذَا أَدْرَکْنَ مَا یُدْرِکُ النِّسَاءُ فَلَیْسَ لَهُنَّ دَوَاءٌ إِلَّا الْبُعُولَهُ وَ إِلَّا لَمْ یُؤْمَنْ عَلَیْهِنَّ الْفَسَادُ لِأَنَّهُنَّ بَشَر»؛

وسائل الشیعه، ج ۲۳، ۶۱/۲۰ باب استحباب تعجیل تزویج البنت عند بلوغها و تحصینها بالزوج

ج ۲۳، ۶۱/۲۰ باب استحباب تعجیل تزویج البنت عند بلوغها و تحصینها بالزوج

«دوشیزگان مانند میوه بر درخت هستند زمانى که برسند باید آنان را چید وگرنه حرارت خورشید و وزش بادها تباهشان مى کند، زمانى که دوشیزگان آنچه را که زنان «از غریزه جنسى» درک مى کنند حس کنند دوایى جز شوهر کردن ندارند و در غیر این صورت فاسد و آلوده مى شوند زیرا آنها نیز بشر هستند».
در روایت فوق سن خاصى براى ازدواج تصریح نشده است بلکه بهترین زمان براى ازدواج زمانى است که دختر تمایلات جنسى زنانه را درک مى کند. البته در اسلام سفارشات زیادى به خانواده ها و مسئولان فرهنگى جامعه شده است که از بلوغ جنسى زودرس دختر و پسر جلوگیرى شود. به این منظور به پدر و مادر سفارش شده که در زمان نزدیکى حتى صداى نفس آنان به فرزند خوابیده آنها نرسد، دختران بعد از ۶ سالگى بوسیده نشوند، حتى پدر بعد از ۶ سالگى زیر گلو و لبان دختر خود را نبوسد، فرزندان بالاى ۶ سال زیر یک لحاف نخوابند، دختران اسب سوارى نکنند…حلیهالمتقین، علامه مجلسى، فصل آداب نکاح و آداب تربیت فرزندان.
امّا هرگاه بلوغ جنسى حاصل شد بایستى زمینه پاسخگویى شایسته و بایسته آن که ازدواج است مهیا شود.
جاى این سئوال باقى مى ماند که امروزه برخلاف زمان هاى گذشته، دختران در سن بلوغ جنسى صلاحیت و آمادگى مدیریت داخلى یک خانواده و فرزنددارى را ندارند با این احوال وظیفه چیست؟
در پاسخ باید گفت که ازدواج کارکردهاى متفاوتى دارد. ازدواج همواره ملازم با تشکیل خانواده مستقل و فرزندآورى و فرزنددارى نیست. مى توان به جاى اینکه نسبت به ارتباطات فرزندان سهل انگار باشیم زمینه ازدواج آنان توسط خانواده هایشان را فراهم کنیم. عروس و داماد نوجوان را تحت تربیت و پشتیبانى خانواده قرار دهیم تا با مرور زمان براى اداره مستقل خانواده و تربیت فرزندان به بلوغ و رشد فکرى لازم برسند. این همان سنّت حسنه اى است که در گذشته نیز مرسوم بوده است. عروس و داماد چندین سال بعد از ازدواج زیر نظر پدر و مادر زندگى مى کردند. یا اینکه هرکدام از دختر و پسر تحت سرپرستى پدر و مادر خود بوده و در عین حال زمینه ارضاى جنسى و عاطفى براى عروس و داماد مهیا باشد.
علاوه بر این توصیه به ازدواج در زمان بلوغ جنسى، در واقع توصیه به تهیه مقدمات و فراهم سازى شرایط آن نیز مى باشد از جمله اینکه پدر و مادر، به ویژه مادران موظفند شوهردارى، خانه دارى و تربیت فرزند را به دختران خود بیاموزند.

منبع پرسمان دانشجویی

درباره talabeh

این مطالب را نیز ببینید!

عمل چند منظوره

همونطور که تو پست قبلی هم عرض کردم، بیرون رفتنهای ما معمولاً روزهای پنجشنبه است، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 30 = 35