خانه / اجتماعی / طلاب سلبریتی و سلبریتی های طلبگی

طلاب سلبریتی و سلبریتی های طلبگی

وحید نوشت؛
در تعاریف صورت گرفته سلبریتی به  اشخاصی گفته می شود که معمولاً در زمینه‌های موسیقی، ورزش، رسانه و سیاست و … دارای محبوبیت هستند . سلبریتی ها به راحتی از طریق مردم به ویژه قشر جوان قابل شناسایی هستند و به رسمیت شناخته می‌شوند. در فرهنگ سلبریتی ها اصالت با مشهور بودن و دیده شدن و این جماعت در موارد بسیاری  از طرق نامتعارف و خلاف اخلاق خود را معروف می کنند.
فضای مجازی در کشور ما بستر مناسبی برای جولان سلبریتی ها شده و  روزانه  سلبریتی های مختلفی در فضای مجازی در حال انتشار تصاویر خود هستند. آنچه اخیراً در خصوص این مفهوم شایان توجه به نظر می رسد گسترش و نفوذ فرهنگ سلبریتی به سمت طلاب و فضای طلبگی می باشد. کافی است در اینستاگرام هشتگ “طلبه” را جستجو کنید تا معروف ترین طلاب سلبریتی که با هدف “تبلیغ و هدایت مردم “تصاویر خود را در حالت ها و مکان های مختلف منتشر می کنند، پیدا کنیم.
با اغماض نظر از تمامی حواشی در خصوص این پدیده به نظر می رسد مساله اصلی اینجاست که  مفاهیم ارزشی و اخلاقی در بین برخی حوزویان مسیری متفاوت از سلف صالح را می پیماید. در گذشته شخصیت های ذی نفوذ حوزوی  از معروف شدن و حتی محبوب شدن اجتناب می کردند. چه بسا شخصیت های حوزوی که به نحوی از انحاء از مرجعیت می گریختند و در صورت احساس تکلیف قطعی این مساله را می پذیرفتند. چه بسا شخصیت های حوزوی که کتابهایشان را به صورت ناشناس منتشر کرده و تنها هدفشان اثرگذاری و ارائه اندیشه مدنظرشان بوده است، اما امروزه طلاب بسیاری را می بینیم که نگارش مقاله و چاپ و انتشار آن، جدای از هر مساله دیگری برایشان موضوعیت دارد.
به نظر می رسد امروزه حوزویان جوان بر خلاف سنت  های گذشته حوزه، علاقمند به دیده شدن و تائید شدن از سوی دیگران هستند و باید دید آیا این مساله ناشی از فقدان هویت از دست رفته است که در سلبریتی شدن یا دیده شدن مقالات و کتابها جستجو می شود، یا ناشی از تغییر سبک و زیست طلبگی؟

منبع: تاملات حوزوی

درباره ی طلبه آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.