صفحه اصلی / مشاوره / تربیت فرزند / مؤلفه های تربیت در اسلام

مؤلفه های تربیت در اسلام

پرورش اخلاق و معنویت از مهمترین مشخصه های تربیت اسلامی است . اسلام به منظور پرورش انسانهای پرهیزکارو شایسته ، الگوهای کاملی را ارائه می دهد . تربیت اسلامی بر تزکیه وتعلیم ، و علم و یقینی تکیه دارد که هماهنگ با فطرت انسان می باشد .

هدف تربیتی اسلام پرورش روح حقیقت جویی و قوه تشخیص در افراد است تا انسانهای با ایمان با تقوا و نیکوکارتربیت کند و با تشویق آنان به برادری و تعاون با خشونت ، فقر و مظاهر آن مبارزه نماید . کرامت و شرافت انسان ، مساوات ، توجه به مراحل رشد انسان ، جهت و هدف داشتن انسان ، قابلیت و استعداد بشر برای رسیدن به کمال و مبارزه با کفر ، شرک ، جهل و مظاهر آن از اصول تربیتی اسلام است .

شیوه تربیتی اسلام براساس قرآن و سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله) و اهل بیت علیهم السلام است . اسلام با آگاه ساختن انسان از خویش و جهان پیرامونش به تربیت همه جانبه و جامعه ای بر اساس برادری حق و قانون اقدام می کند .

ایجاد زمینه سالم ، داشتن الگو ، تمرین تکرار و عادت دادن ، مشاهده ، تجربه و تعقل ، امر به معروف و نهی از منکر ، بیان قصص انبیا و سرگذشت ملتها ، ذکر امثال و حکم و ارائه تشبیهات معقول و محسوس ، جلوگیری از انجام کار ناپسند و سرانجام دعا و نیایش ، از مهمترین شیوه های تربیتی اسلام است .

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) در حق معلمانی که در امر تعلیم و تربیت کوشش می کنند و احیاگر روشهای تربیتی پیامبر هستند فرموده اند:
رحمت خدا بر جانشینان من.
سئوال شد که جانشینان شما چه کسانی هستند ؟
فرمودند :
عالمانی که سنت و روشهای عملی مرا احیا می کنند و به بندگان خدا یاری می دهند.”

و در جایی دیگر در مورد شرایط یک معلم خوب فرموده اند:
از محضر عالم معلمی کسب فیض کنید که شما را از تکبر به تواضع ، از ریا به اخلاص ، از شک به یقین ، از خواسته های نفسانی به زهد و از عداوت و دشمنی به معاشرت صحیح سوق دهد.”

به امید آنکه بتوانیم در پرتو تربیت صحیح اسلامی ، نسلی سالم و پویا پرورش دهیم.

منبع: سایت تبیان

درباره talabeh

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه با همسر لجباز و یک دنده رفتار کنیم؟

چگونه با همسر لجباز و یک دنده رفتار کنیم؟ وقتی لجبازی بین زن و شوهر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

85 + = 87