صفحه اصلی / سیاسی / پاسخ به شبهه سیاسی انقلاب نتیجه نا آگاهى بود

پاسخ به شبهه سیاسی انقلاب نتیجه نا آگاهى بود

بازدیدها: ۱۵۳۱

متن شبهه:

«انقلاب نتیجه ناآگاهى بود ،
جنگ نتیجه انقلاب بود
عقب ماندگی نتیجه جنگ بود
تحریم نتیجه عقب ماندگى شد
و اختلاس و دزدى نتیجه تحریم!
فقر و فلاکت اقتصادى و فرهنگى نتیجه اختلاسها؛
ایمان و خرافات نتیجه فقر؛
و ناآگاهى نتیجه خرافات است.
این چرخه کابوسی است که با ناآگاهى شکل گرفت و هنوز هم با ناآگاهى ادامه دارد…»

پاسخ :

فارغ از اینکه هرچه جستجو شد متوجه شدیم اصلا کانون بازنشستگان دانشگاه شریف وجود خارجی ندارد و به تبع آن شخصی هم به نام خانم دکتر شاهین نیز وجود ندارد؛ اما به هرحال ادعاهایی در این نوشتار شده که به تعدادی از آنها می پردازیم.

۱- در رابطه با انقلاب با توجه به برچسبی که نویسنده متن به ما چسباند نمی توانیم چیزی بگوییم ولی میتوان انقلاب ایران را از نگاه غربیها، کسانی که به زعم نویسنده شبهه ، دور از خرافات و ایمانند!! بررسی کرد:

رابین رایت در کتاب آخرین انقلاب بزرگ (انتشارات Knopf) : انقلاب اسلامی را با انقلاب های روسیه و فرانسه مقایسه و از آن به عنوان آخرین و بزرگترین انقلاب تاریخ بشریت یاد می‌کند.

تدا اسکاچپول (انقلاب شناس معروف آمریکایی) در مقاله دولت رانتیه و اسلام شیعه در انقلاب ایران : ا گر بگویم تنها انقلابی که نیامد بلکه ساخته شد، آن انقلاب اسلامی ایران است. وی انقلاب ایران را تنها انقلاب باشعور و آگاهانه در دوران مدرن می داند.

نیکی آر کدی (تاریخ‌نگار و استاد دانشگاه کالیفرنیا): در کتاب ایران مدرن: پس از بیان ریشه ها و دلایل انقلاب، به پیشرفت‌های قابل توجه ایران پس از سقوط رژیم شاه در حوزه‌های مختلف علمی، بهداشتی، فرهنگی و افزایش نقش زنان در امور جامعه اشاره می کند و از ایران پس از بهمن ۵۷ تمجید می‌کند.

جانت افاری و کوین اندرسون در کتاب فوکالت و انقلاب ایران (انتشارات: دانشگاه شیکاگو): انقلاب اسلامی ایران را نوعی الگوسازی برای سایر ملل می دانند.

چارلز کورزمن در کتاب انقلاب باورنکردنی در ایران (انتشارات: دانشگاه هاروارد): با بیان وقایع قبل و بعد از سقوط شاه اگرچه از کلمه‌ی «باورنکردنی» برای کتابش استفاده کرده، ولی روند پیشرفت انقلاب را کاملاً منطقی و روشن ارزیابی می‌کند.

مارک داونز در کتاب (انقلاب ناشناخته ایران): انقلاب اسلامی در ایران زاییده قشرهای مختلف مردمی بود که حکومت را برای خود می‌خواستند و نه بیگانگانی از آن سوی مرزهاشان.

۲- وقوع جنگ به دلیل زیاده خواهی صدام بود، و ایران از خاک و ناموس خود دفاع میکرد. و اگر تنها انقلاب دلیل جنگ باشد، چه توجیهی برای جنگ های بیشمار تاریخ بشر میتوان یافت؟!!!

۳- علت تحریم ها جنگ نیست ، بنا بر گفته خود آنها علت این است که کشوری پهناور با منابع طبیعی و انسانی و برکت های فراوان ، که یکپارچه در دست آنها (بیگانگان) بود، با انقلاب از دسترس آنها خارج شد. و علاوه بر آن تفکر استعمارستیزی خود را به جهانیان صادر کرد.

۴-این نکته با مقایسه سطح زندگی و رفاه خانواده ها در مقایسه با شرایطشان قبل از انقلاب ، ملموس است، و همچنین میزان عمران و آبادی کشور.

با وجود مشکلات و بحرانهای موجود، درصد مشکلات با زمان شاه قابل مقایسه نیست و دستاوردها و پیشرفتها در زمینه علمی، فناوری هسته ای، صنایع دارو، بهداشت ، عمران و … قابل انکار نیست.

پاتریک سییل: این کشور تحت حاکمیت روحانیون، هم‌اکنون یکی از آزادترین، مدرن‌ترین و منسجم‌ترین کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود.

۵- در این جمله «ایمان و خرافات نتیجه فقر» دو اشتباه وجود دارد!! اول آنکه ایمان و خرافات را هم معنی در نظر گرفته ، و بعد آنکه فقر را به دلیل خرافات میداند!!

– اولین و پایه ای ترین اصل در ایمان تفکر و تعقل است، دین به جنگ خرافات میرود و دین داری بدون تعقل را نمیپذیرد. در اسلام نادان تفاوتی با مرده ندارد!

امام صادق (علیه السلام) : یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است. (بحارالانوار،ج۷۱ص ۳۲۶)

– امام صادق (علیه السلام): عقل راهنمای مومن است. (اصول کافی ، جلد ۱، صفحه ۲۹)

– امام رضا (علیه السلام): دوست هر انسانی عقل او است و دشمن او جهلش. (اصول کافی، جلد ۱، صفحه ۱۲)

و…

منابع :

کانال آنتی شبهه
http://yon.ir/Epyx
http://yon.ir/4v3M
http://yon.ir/49wG
http://siasi.porsemani.ir/node/2539

منبع

درباره talabeh

این مطالب را نیز ببینید!

آیا نام امام خمینی (ره) در احادیث معصومان آمده است؟

بازدیدها: ۱۰۵آیا نام امام خمینی (ره) در احادیث معصومان آمده است؟ پرسش: آیا در حدیث …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 5 =