امر به معروف و نهی از منکر به روش امام حسن مجتبی علیه السلام

امر-به-معروف-و-نهی-از-منکر

نکته ای ظریف! از امام حسن مجتبی درباره منکر و معروف
گفته شده است روزی امیرالمومنین علی علیه السلام برای فرزندش سوال هایی را مطرح کرد یعنی درواقع از او امتحان گرفت تا دیگران بدانند بی جهت نیست که باید حسن جانشین علی بر اساس وصیت و سفارش پیامبر باشد. از جمله ی این پرسش ها: «قیلَ مَا السَّدادُ؟ قالَ: دَفْعُ الْمُنْکَرِ بِالْمَعْرُوفِ.» (تحف العقول ص ۲۲۷ با ترجمه و تصحیح : علی اکبر غفاری):« برطرف نمودن زشتى و بدی به وسیله  خوبى». یا«با خوبی بدی را برطرف کردن». “سداد” چیست؟ سداد از “س د د” گرفته شده، سدّ یکی از معانی اش: بند یعنی جلو آب را محکم می بندند تا در یک گودال یا دره ای جمع شود. در ایران به آن “سدّ” گویند و در افغانستان و تاجیکستان “بند”. سداد یعنی یک چیز محکم و استوار که ماندگار خواهد بود. می توان گفت سداد یعنی یک بنیان درست و محکم که عیبی بر آن وارد نیست. این پاسخ امام حسن با  قرآن یکی ست: إدفَع بِالَّتِی هِیَ اَحسَنُ فَاِذَا الَّذِی بَینَکَ وَ بَینَهُ عَداوَهٌ کَاَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ: (فصلّت/۳۴ ) ترجمه: هرگز نیکى و بدى یکسان نیست بدى را با برترین نیکى دفع کن، پس آن گاه (خواهى دید) همان کسی که میان تو و او دشمنى است، گویى دوستى گرم و صمیمى است!
از واژه ی “أحسن” ، افعَلُ التفضیل یا صفت تفضیلی است .می شود گفت که با برخورد نیک در برابر اعمال نادرست، تأثیر آن  برطرف مقابل، راهکار اساسی و محکم و استواری ست و برترین روش است.
امروزه حرف زدن و امر به معروف زبانی و گفتاری کارساز نیست. البته باید بدانیم کسی گوش به حرف دیگری نمی دهد نسل جوان درصد حرف شنویش از نسل پیش از خود در حد صفر است. در احادیث هم سفارش شده در هفت سال دوم نسل بعد از خود را راهنمایی کنید بعد از آن یعنی در هفت سوم او مشاور شما باشد! یکی از برداشت های جانبی آن که امروزه باب شده و می گویند: («آها! از آن لحاظ می گویید»): در هفت سوم دیگر گوش شنوا برای کسی نیست. مگر خود شما که خواننده هستید، انسان حرف گوش کنی بوده اید؟ اگر هم گوش می کردید با کلی اح اح کردن و تنفر بوده است یا از روی اجبار و ترس! از کشورهای دیگر یاد بگیریم. در کشورهای مختلف برای پیشگیری از ایدز در همه ی شهرها و راه ها تابلوهای هشدار دهنده و آگاه کننده نصب کرده اند تا مردم هوشیار شوند. این راه امر به معروف است نه گشت ارشاد و… این روش پاسخگو نیست و دردی را دوا نمی کند جز درگیری لفظی وتنفر یا  انزجاردرونی از نیروی انتظامی که زمینه ساز بسیاری از فتنه ها خواهد شد!
برداشتی که از فرمایش امام حسن مجتبی علیه السلام  داریم: این است که هیچ منکری پاسخش منکر نیست. اگر می خواهیم منکری را برداریم باید به جایش معروفی را در جامعه جای گزین کنیم. در غیر این صورت دفع منکر نمی شود. نه با بند و زندان؛ نه با غل و زنجیر؛ نه با داد و فریاد؛ نه با گشت ارشاد.

منبع: جمال

4 دیدگاه برای “امر به معروف و نهی از منکر به روش امام حسن مجتبی علیه السلام”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *