رابطه حوزه و دانشگاه

باتوجه به آغاز سال تحصیلی روابط ما در دانشگاه چگونه باید باشد؟

تو یه محیط اجتماعی مثل دانشگاه که هم خانوما هستن و هم آقایون باید چطور ظاهر بشن ؟
این دغدغه ها نشانه ایمان عمیق شما به آموزه هاى دینى است که انشاءالله روز به روز ایمان شما عمیق تر خواهد شد و اثرات آن را نیز در زندگى خود شاهد خواهید بود.
اولاً، اگر ضرورتى ایجاب نمى ‏کند حتّى الامکان روابط غیر ضرورى با نامحرم برقرار نشود و خواهران دانشجو در مقابل افراد نامحرم، رفتارى متکبّرانه داشته باشند نه رفتارى صمیمانه. اینکه در احکام شرعى مى‏فرمایند در غیر ضرورت مثلاً مکروه است مرد با زن هم صحبت شود، مخصوصا مرد و زن جوان، به این دلیل است که چه بسا همین هم صحبت شدن‏ها، غرایز جنسى افراد را تحریک کند و یک اُلفت و محبّت شهوانى بین مرد و زن ایجاد گردد و نقطه آغازى براى غوطه‏ور شدن در انحراف و فاسد شود. در هر حال انسان باید دقیقا درون خود را بکاود و باطنش را عمیقا مطالعه کند که مثلاً صحبت کردن با افراد نامحرم چه ضرورتى براى او دارد.
ثانیا: در صورت ناچارى و ضرورت، روابط با نامحرم تا آنجا که به شکستن حریم احکام الهى منجر نشود، اشکالى ندارد. بنابراین، گفتگو و نگاه‏هاى متعارف بدون قصد لذّت و ریبه، اشکالى ندارد. امّا با این حال، حتى‏الامکان لازم است در کلاس‏ها یا خارج از آن، به گونه‏اى باشند که کمترین اختلاط پدید آید.
در ادامه گفتنى است ارتباط کارى و علمى با نامحرم در صورتى که موازین شرعى مراعات شود اشکالى ندارد ولى در عین حال جانب احتیاط را مراعات کنید و حتى الامکان در یک مکان خلوت و تنها با نامحرم نباشید زیرا اولا جمع شدن دو فرد نامحرم در یک مکان که فرد دیگرى نباشد مکروه است و اگر احتمال آلوده شدن به گناه باشد، حرام است. بنابراین براى پیشگیرى از هرگونه خطرى و براى جلب رضایت خدا سعى کنید اینگونه کارها را با افراد همجنس خودتان یا در محیط هایى که غیر شما افراد دیگرى نیز مغشول کار هستند و رفت و آمد دارند، انجام دهید. معصومین به ما سفارش کردند در جایى که مظان تهمت است قرار نگیرید و یکى از مواردى که ممکن است به انسان تهمت ناروا بزنند تنها بودن با یک فرد نامحرم است.

نکات زیر در حل مشکل شما راهگشا خواهد بود:
۱- نحوه ى ارتباط بین محرم ونامحرم در شرع معین ومشخص شده است به این نحو که صحبت هاى ضرورى ولازم اگر خوف گناه درآن نباشد وهمچنین قصد ریبه ولذت در آن وجود نداشته باشد اشکال ندارد.

۲- انجام تکالیف الهى در طول تاریخ همراه با تمسخر، خنده وبرچسب زنى براى همه حتى پیامبران واولیاى خداوند بوده است.

۳- تشخیص حرف هاى ضرورى از غیر ضرورى در هر موقعیت به عهده ى خود انسان است واو باید آن ها را تشخیص دهد. گاهى یک سلام دریک محیط غیر ضرورى محسوب مى شود پس خود تان از همه بهتر مى تواند تمییز بدهید.

۴- ادب تنها درارتباط دوستانه نیست بلکه ادب در احترام به شخصیت، افکار وعقاید وهمچنین در صداقت با دیگران است.

۵- از برچسب خوردن خجالت نکشید وبدانید که زیباترین شاخصه ى زن براى مرد حجاب، حیا وعفت زن است حتى براى مردهایى که این مسائل را قبول ندارند.

۶- همانطور که گفتیم اگر تشخیص دادید که ارتباط هاى ضرورى وهم صحبت شدن با همکلاسى ها در چار چوب شرع واخلاق بوده وباعث از بین رفتن وقار و عفت شما نمى شود متین و جدى با آنها هم صحبت شده وحد اعتدال را رعایت کرده و دچارافراط نشوید.

۷- شما هیچ تعهدى در قبال همکلاسى هاى خود ندارید مبنى بر اینکه به خاطر آنها از عقاید و شخصیت سالم خود دست بردارید.

۸- در قرآن عبارت اکثرهم لا تعلمون. اکثرهم لا یتفکرون و… زیاد آمده یعنى اکثر آنها فکر نمى کنند پس هیچ گاه کثرت جمعیت دلیل بر درستى کردار وگفتار آنها نیست.

۹- لازم به ذکر است حساسیت زیاد روى حرفهاى دیگران نداشته باشید و هدف وراه خود را مشخص کنید و با اطمینان خاطر به جلو بروید.

۱۰- وظیفه ى اصلى شما در محیط دانشگاه تحصیل و علم اندوزى است پس حاشیه ها و مسائل جزئى را نادیده گرفته و به فکر تحصیل خود باشید وامثال این موارد به زودى تمام شده وتنها چیزى که مى ماند موفقیت در تحصیل است.

۱۱- به کار خود مطمئن باشید و بدانید مسائلى غیر از تحصیل به درس شما ضربه مى زند و شما را عقب نگه مى دارد.

۱۲- دوباره تکرار مى کنم یادتان نرود براى آقایان وقار زن از همه مهمتر است.

۱۳- با دوستانى که هم عقیده ى شما هستند و همچنین تجمعات دینى و مذهبى ارتباط بیشترى داشته باشید..

۱۴- از بر چسب هاى مثبت نترسید زیرا اینها علائم انسان با ایمان وروشنفکر است.

منبع: حجره مجازی

یک دیدگاه برای “رابطه حوزه و دانشگاه”

  1. اولا اینکه از بیشتر مطالب سایتتون اصلا خوشم نیومد…. البته شاید برای عده ای خوب باشه…. (توضیح اینکه: افراد مختلفی راجع به امور دینی می نویسند که خیلی خوب هم هست، اما نوع و سطح نوشته های افراد گوناگون، مختلف است….)
    ثانیا، مطلبی در وبلاگم با عنوان “بی حجابی اجباری در بیمارستان ها” نوشته ام که البته شاید به اینجا ربط داشته باشه:

    http://forthetimebeing.blog.ir/1394/11/16/%D8%A8%DB%8C-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%8C

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *