از دروغ فراری باشید حتی به شوخی‌

با خدا بودنهای دو دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم
۱دروغ گفتن از گناهانی است که ائمه علیهم السلام، انسانها را از آن منع کرده اند: امام على علیه السلام میفرماید: راستگو باشید، زیرا خداوند با راستگویان است، و از دروغ اجتناب کنید، زیرا دروغ انسان را از ایمان دور میکند، و بدانید که راستگو بر ساحل نجات و بزرگوارى قرار دارد، و دروغگو در پرتگاه ذلّت و هلاکت است.(من لا یحضره الفقیه، ج ۱، ص ۷۶)
زنگ خطر:

درروایات منسوب به ائمه ی اطهار علیهم السلام حتی از دروغ گفتن به شوخی هم نهی شده است:  امام باقر علیه السلام در این مورد میفرمایند که: پدرم على بن الحسین علیه السلام به فرزندانش میفرمود: از دروغ گفتن بپرهیزید، چه بزرگ و چه کوچک، شوخى و یا جدّى باشد، زیرا شخص وقتى که در چیز کوچک دروغ بگوید به بزرگش نیز جرأت پیدا میکند، مگر نمیدانید که پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: بنده خدا همواره راست گوید تا خداوند او را راستگو نویسد و پیوسته دروغ بگوید تا پروردگار او را دروغگو نویسد.(اصول کافى، ص ۴۶۵)
ابوذر گوید:

که پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) در مقام نصیحت به او فرمودند: … اى اباذر، اگر شخصى سخنى بگوید که موجب رضاى خداست، روز قیامت بهشت برایش منظور گردد. و اگر در مجلسى سخن لغوى بگوید تا دیگران را با آن بخنداند، به جهنمى که بین آسمان و زمین است افکنده میشود. اى اباذر، واى بر کسى که در سخنانش دروغ بگوید تا گروهى را بخنداند، و سه بار فرمود واى بر او. اى اباذر، هر که سکوت اختیار کرد نجات یافت، بر تو باد به سکوت هرگز دروغى از دهانت خارج نشود، عرض کردم: یا رسول اللَّه، شخصى که عمدا دروغ گفته توبه‏‌اش چیست؟ فرمود: به جا آوردن نمازهای پنجگانه و طلب آمرزش از خدا، گناه آن را میشوید.(مجالس شیخ صدوق، ص ۳۴۰)
*****
منبع: سلام به خدا

2 دیدگاه برای “از دروغ فراری باشید حتی به شوخی‌”

  1. به نام خدا
    با سلام و احترام
    مطلب جدیدی با عنوان (عدالت در راه است، منتظر باشید) در وبلاگ سلام به خدا به استحضار میرسد.
    با تشکر از زحمات گرانقدر شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *