جواب چند سوال

غیبت زنا۱ – درباره غیبت برامون توضیح بدین

جواب :
غیبت از گناهان بزرگ است که در قرآن از آن به خوردن گوشت برادر مرده تعبیر شده است و در روایات هم تعبیرات شدید اللحنى نسبت به غیبت کننده آمده است.که به دو مورد آن اشاره می کنیم.
پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: «کسی که مرد مسلمی را غیبت کند ، روزه او باطل شود ودر روز قیامت در حالی که از دهن او بوی تعفن بیرون می آید حاضر می شود و بوی تعفن دهان چنین فردی از مردار بیشتر است، اهل موقف از بوی دهان غیبت کننده در اذیت وآزار باشند»
انس ابن مالک گوید: رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
در شب معراج قومی را دیدم که صورتشان را با چنگال خویش خراش می دادند. از جبرئیل پرسیدم اینان کیان اند؟ گفت اینها کسانی هستند که غیبت مردم را می کردند»
البته در موارد خاصی غیبت کردن اشکال ندارد. مثل مقام تظلم خواهی و دادخواهی یا دفع ضرر مهم از مومنین و غیبت اطفال و دیوانگان. برای توضیحات بیشتر جستجو کنید.

۲ – آیا دیدن فیلم های مبتذل ، نگاه به نامحرم و حتی گفتن حرف های شهوت انگیز زنا هست؟

جواب :
این موارد زنا به معنای اصطلاحی نیست . به همین خاطر اگر کسی نگاه الوده به نامحرم کرد نمیگویند او زنا کرده یا اگر حرف شهوت انگیز گفته یا شنیده نمیگویند اون زنا کرده که از گناهان کبیره هست.
اما – چنان که شاید از برخی روایات استفاده شود – هر عضوی سهمی از زنا دارد. چشم و گوش هر کدام سهمی دارند. ادمیزاد اول میبیند بعد هوس میکند. اول میشنود بعد هوس میکند. چشم و گوش و لمس نامحرم اینها مقدمه چینی میکنند برای ان کار زشت .
در زنا شرط دخول ( دخول به مقدار حشفه ) شده . بنابراین تا دخول اتفاق نیفته زنا هم اتفاق نیفتاده. اما فرقی هم نداره از جلو یا عقب باشه.
بنابراین به جز همین یک مورد ، کارهای دیگر ولو باعث ارضا شود ،‌ زنا محسوب نمیشه . اما باز هم میتونه حرام باشه .

۳ – درباره توبه توضیح بدین

جواب :
پشیمانی از گناه توبه هست و باید سعی کنیم که گذشته را جبران کنیم. اگر حق کسی رو از بین بردیم باید از اون شخص حلالیت بطلبیم. اگر حق الهی رو از بین بردیم هم در برخی موارد همان استغفار و طلب بخشش کافیه و در برخی موارد نیاز به جبران داره.
مثلا اگر نماز نخونده باید اونو قضا کنه و اگر مثلا موسیقی حرام گوش داده فقط کافیه بگه استغفر الله.

منبع: روزهای عاشقی یک طلبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *