کد خبر: 2450

تاریخ انتشار: خرداد ۱۳, ۱۳۹۴

چگونه با تقواتر شویم؟

تقوا یک حالت روحی و ملکه اخلاقی است که وقتی در انسان پیدا شد، قدرتی پیدا می کند که می تواند از گناه پرهیز کند اگر چه گناه بر او عرضه شود. «۱» ۱- به دنبال کسب علم‏ و دانش باشیم دانستن حکم خدا لازمه تقواست و کسی که از کارهای نیک و بد خبر […]

۲تقوا یک حالت روحی و ملکه اخلاقی است که وقتی در انسان پیدا شد، قدرتی پیدا می کند که می تواند از گناه پرهیز کند اگر چه گناه بر او عرضه شود. «۱»

۱- به دنبال کسب علم‏ و دانش باشیم
دانستن حکم خدا لازمه تقواست و کسی که از کارهای نیک و بد خبر ندارد نمی تواند آن را ترک و این را به جا آورد. تنها بندگان دانشمند خدا از او پروا می کنند.«انَّما یَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبادِهِ الْعُلَماءُ» «۲»

۲- ایمانمان را به خدا تقویت کنیم
تقوا، در رابطه با خدا و ایمان به غیب معنا پیدا مى‏کند. قرآن در موارد بسیاری، تقوا را مشروط بر ایمان به خدا کرده و مى‏فرماید: اگر مؤمن هستید، تقواى الهى پیشه کنید.«… وَ اتَّقوُا اللَّهَ انْ کُنْتُمْ مُؤمِنینَ» «۳»

۳- خدا را عبادت کنیم
تقوا سنگرى است که مؤمن در آن به جنگ با شیطان می رود و عبادت ، نقش ارتباط مستمرّ و دریافت فرمان و کمک از خداوند را ایفا مى‏کند و هر چه این ارتباط قوى تر باشد، سنگر و رزمنده هم قوى تر و محفوظ ترند و اگر ارتباط ضعیف باشد، آسیب پذیر خواهند شد. “اى مردم، پروردگارتان را که پیشینیان شما را آفریده، بپرستید، شاید تقوا پیشه کنید.”«یا ایُّهَا النَّاسُ اعْبُدوُا رَبَّکُمُ الَّذى خَلَقَکُم وَ الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ» «۴»

۴- در استفاده از مادّیات‏ به حد ضرورت اکتفا کنیم
از دیدگاه قرآن، مظاهر مادّى دنیا ارزش آن را ندارد که همت انسان را به خود معطوف نماید. متقین ضمن فعّالیت هاى گوناگون اجتماعى، اقتصادى، سیاسى و … همیشه دل در گرو معشوق خود دارند و برآوردن نیازهاى مادّى زندگى، آنها را از واقع بینى و تحلیل صحیح مسائل باز نمى دارد.
چنین بینشى باعث مى‏ شود ؛
– نفس را از گرایش هاى نارواى دنیایى، باز دارد.
– از افراط و تفریط در پاسخ دادن به غرایز طبیعی، خوددارى کند.
– از خصومت و دشمنی، ثروت اندوزى، جاه طلبى و … پرهیز نماید.
امیر مؤمنان علیه السلام می فرماید:
«حَرامٌ عَلى‏ کُلِّ قَلْبٍ مُتَوَلِّهٍ بِالدُّنْیا انْ یَسْکُنَهُ التَّقْوى‏» «۵»
بر هر قلب فریفته دنیا حرام است که تقوا در آن جاى گیرد.

۱- شنایی با قرآن ۳، صفحه ۲۱-۲۲
۲- فاطر (۳۵)، آیه ۲۸٫
۳- مائده (۵)، آیات ۵۷، ۸۸ و ۱۱۲٫
۴- بقره (۲)، آیه ۲۱٫
۵- شرح غررالحکم، ج ۳، ص ۴۰۵٫

منبع: کلرجی

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه