تاثیر استکبار ستیزی بر جامعه اسلامی

استکبار ستیزیکلرجی: استکبار به معنای برتری‌خواهی، امتناع از پذیرش حق از روی عناد، بزرگ‌بینی و خودبزرگ‌بینی دروغین (نک: معاجم و فرهنگ‌نامه‌هایی چون التحقیق، لسان‌العرب، مجمع‌البحرین)
خویی را می‌گویند که موجب می شود تا شخص خود را بزرگ شمارد و از این‌رو، از قانون و یا هر امر معقول و عرفی، گردن‌کشی و سرپیچی می‌کند.

این خصلت فردی و شخصی می‌تواند به یک پدیده اجتماعی نیز تبدیل شود و جامعه‌ای به بیماری و خوی زشت استکباری مبتلا گردد.
مقام معظم رهبری می فرمایند:

« آدم مستکبر، دولت مستکبر، گروه مستکبر، یعنی آن کسانی و آن دولتی که قصد دخالت در امور انسان‌ها و ملّت‌های دیگر را دارد، در همه  کارهای آنها مداخله می‌کند برای حفظ منافع خود؛ خود را آزاد می‌داند، حقّ تحمیل بر ملّت‌ها را برای خود قائل است، حقّ دخالت در امور کشورها را برای خود قائل است، پاسخگو هم به هیچ کس نیست؛ این معنای مستکبر است.»

دقت در آیات قرآن و روایات معصومین علیهم السلام بیانگر این نکته است که اساس اسلام بر مبنای ستیز با ظلم و دفاع از مظلوم است. چه آنجایی که بین دو مومن یا دو جامعه ایمانی صلح ایجاد می شود، چه آنجایی که برای دفاع از مظلوم، مامور به جهاد می شوند، چه آنجا که یک مومن با نفس سرکش خود که طلب سرکشی و استکبار دارد به جهاد بر می خیزد و چه آنجا که بهترین مسلمان کسی است که خدمتگزار خلق خدا باشد.
لذا اسلام واقعی، در دل خود ستیز با ظلم و استکبار را دارد و صحبت از ضرورت استکبار ستیزی، صحبت از اصل اسلام ناب سیاسی است.

هر چند همه دین در ستیز با استکبار خلاصه نمی شود، اما هر نوع ستیز با ظلم و استکبار، عمل به دین و از شاخصه های دینداری و داشتن جامعه دینی و حکومت دینی است. از این رو نمی توان حکومت اسلامی تصور کرد که هم در جهت عملی کردن آموزه های اسلام ناب تلاش نماید و هم با جریان استکبار و ظلم جهانی کاری نداشته باشد؛  ثمرات استکبار ستیزی در واقع همان ثمرات حکومت اسلامی است.
هر چند پیشینه ستیز با استکبار جهانی در ایران، از زمان تسخیر لانه جاسوسی دانسته می شود اما واقعیت این است که با توجه به آمیخته بودن استکبار ستیزی و عدم سازش با ظلم، با احکام اجتماعی اسلام و توصیه های قرآن کریم، فرمایشات پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در خصوص عدم سکوت در برابر ظلم و ستم بر جامعه اسلامی، استکبارستیزی از روزهای آغازین حرقه  انقلاب اسلامی، جزو ضروریات انقلاب اسلامی به شمار می آمده است.

از سوی دیگر اعلام موضع صریح مسئولان و نظریه پردازان آمریکایی در خصوص انقلاب اسلامی در روزهای نخست پیروزی و هشدارهایی که به بخش های مختلف تصمیم گیری و تصمیم سازی آنها می داده اند بیانگر این مساله است که حتی اگر تسخیر لانه جاسوسی نیز انجام نمی شد، جریان استکبار برنامه های مفصلی برای براندازی نظام اسلامی داشته و تسخیر لانه جاسوسی در عین ثمرات بسیار مثبت داخلی و خارجی، بیشتر به بهانه ای برای قطع رابطه دیپلماتیک با ایران به شمار می رود. مانند مساله هسته ای ایران که بیشتر به بهانه ای برای اعمال تحریم بر علیه انقلاب اسلامی بود تا بازداری ایران از دستیابی به بمب اتمی، همان طور که حتی بعد از حل مسائل هسته نیز همان تحریم ها از طرق دیگر بر مردم ایران تحمیل می شود.
از نمونه مقابله و دشمنی جهان غرب با ماهیت انقلاب اسلامی و حکومت دینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
فرانسوا میتران رهبر حزب سوسیالیست فرانسه به عنوان یکی از رهبران ایدئولوژیک دنیای غرب توجه همه را به پدیده‌ای نو معطوف کرد. وی بلوک غرب و شرق را تواماً متوجه خطر اساسی و تعیین کننده‌ای ساخت که تاکنون از ارزیابی آن غفلت شده بود.[ کودتای نوژه، موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، چاپ چهارم، تهران ۱۳۸۴، صص ۱۹- ۲۳] او دو روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌ایران هشدار داد انقلاب هایی از این نوع در کشورهای همسایه نیز روی خواهد داد و انقلاب ایران می‌تواند رژیم‌های مرتجع منطقه را زیر و رو کند.[ روزنامه اطلاعات، ۲۴ بهمن ۱۳۵۷٫] میتران انقلاب ایران را یک رستاخیز مذهبی و نه یک انقلاب سیاسی صرف می‌دید که امواج آن پژواک جهانی خواهد یافت.
این معنا را چند روز پیش جان کری وزیر خارجه آمریکا در بنیاد کارنگی خیلی صریح بیان کرد: «تامین انرژی تنها یکی از منافع ما در خاورمیانه است. اهمیت این منطقه فراتر از نفت است. جمعیت جوان کشورها و اشتیاق آنان برای همکاری و داد و ستد با آمریکا را می‌توان مبنای سرمایه گذاری دراز مدت قرار داد و با کمال خوش بینی به آینده منطقه خاورمیانه امیدوار بود.اگر از این همه انرژی و جاه طلبی به درستی استفاده شود می‌توان آینده این منطقه را در اختیار گرفت…».
برای محک تاثیر استکبار ستیزی انقلاب اسلامی می توان به مقایسه انقلاب مردم مصر و جمهوری اسلامی نیز اشاره کرد.
مردم مصر در اوائل دهه ۳۰ شمسی و پیش از بیداری ملت ایران قیام کردند؛ قیامی که رهبری آن را برخی افسران نظامی ضداستکباری برعهده داشتند. در این بین وقایعی منجر به روی کار آمدن انورسادات و پس از آن حسنی مبارک شد. در نتیجه قیام ضدپادشاهی مردم مصر نظامی هماهنگ با آمریکا و غرب در این کشور روی کار آمد. چند سال بعد هم در ایران نظامی ۱۸۰ درجه  در تعارض با استکبار پیروز شد. امروز می‌توان وضعیت ایران و مصر  را در شاخصه‌هایی مانند امنیت، اقتصاد، پیشرفت‌های علمی و جایگاه منطقه‌ای مقایسه کرد که به جرأت می‌توان گفت در همه این شاخص‌ها ایران وضعیت به مراتب بهتری از مصر دارد. همچنین در سال‌های اخیر هم انقلاب مردم مصر در بیداری اسلامی تا آن زمان که جهت گیری ضداستکباری داشت با قدرت پیش رفت، اما از زمانی که رئیس جمهور این کشور، رئیس رژیم صهیونیستی را «دوست و برادر» خطاب کرد، روند انحراف آغاز شد تا جایی که مردم مصر از چاله درآمده و امروز به چاه افتاده اند.

تجربه استکبارپذیری در دوران طاغوت
یکی دیگر از جنبه‌هایی که ضرورت استکبارستیزی را برای ما ثابت می‌کند، نگاه به تجربه تعامل با آمریکا در دوران رژیم گذشته است. به جرات می توان گفت در طول تاریخ استکبار پذیری خصوصا در ۲۵ سال منتهی به انقلاب اسلامی که آمریکا نفوذ گسترده ای در جامعه ایران داشت، هیچ پیشرفتی که صرفا ناشی از پذیرش استکبار در جامعه باشد وجود ندارد. غیر از گسیل شدن انواع تسلیحات نظامی که با بیت المال مسلمین خریداری شده و سود آن در واقع به جیب خود آمریکایی ها رفته بود. و ارتشی که هر چند به ظاهر ژاندارم منطقه بود اما توان دفاع از حمله نظامی عراق به ایران در ماه های آغازین جنگ را نیز نداشت.
ضمن این که به گواه آمار و تحقیقات اقتصادی پیشرفت های محدود دوران سلطه استکبار نیز، تا ناشی از تلاش جدیت خود مدیران سرمایه گذاران بوده و یا صرف مبادله کالاهای مختلف با نفت و تبدیل کشور به بازار مصرف کالای خارجی.
از ثمرات دیگر پذیرش استکبار در رژیم وابسته ایران پیش از انقلاب می توان به ظلم ها و غصب حقوق مردم و جنایت های مستقیم و غیر مستقیم آمریکا و انگلیس در دوران پس از جنگ جهانی اول اشاره کرد تا جایی که طبق اسناد رسمی، در فاصله جنگ اول جهانی تا سال ۱۳۳۰، دهها میلیون نفر در ایران به خاطر قحطی های ناشی از ورود و حضور استکبار در ایران جان خود را از دست داده اند.

دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل
مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در صحنه‌ بین‌المللی تاکنون به قرار زیر بوده است:
۱٫ تجدید بنای تفکر انقلابی بر مبنای دین
۲٫ مطرح شدن اسلام بعنوان یک ایدئولوژی انقلابی.
۳٫ تلفیق موفقیت آمیز رهبری سیاسی و مذهبی.
۴٫ احیاء اخوت اسلامی در میان مسلمانان جهان.
۵٫ احیاء روحیه گرایش به معنویات و ارزشهای دینی در میان مسلمانان جهان.
۶٫ احیاء روحیه خودباوری و سلطه ستیزی در میان ملتها.
۷٫ منفعل شدن دولتها و قدرتها در برابر اراده ملتها.

منبع: کلرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *