کد خبر: 2753

تاریخ انتشار: خرداد ۲۱, ۱۳۹۵

اصلاح عقاید همسر آری یا خیر؟

با فردی اشنا شدم که اعتقادات مذهبی نداره شرط تداوم این ارتباط رو رو اوردن ایشون به اسلام و برپایی نماز و روزه گذاشتم .میخوام بدونم بادر نظر گرفتن اینکه ایشون در گذشته رابطه ی ناسالم داشته ایا میشه این موضوع رو نادیده گرفت و بهش فرصت داد یا نه و از کجا بدونم که […]

با فردی اشنا شدم که اعتقادات مذهبی نداره
شرط تداوم این ارتباط رو رو اوردن ایشون به اسلام و برپایی نماز و روزه گذاشتم .میخوام بدونم بادر نظر گرفتن اینکه ایشون در گذشته رابطه ی ناسالم داشته ایا میشه این موضوع رو نادیده گرفت و بهش فرصت داد یا نه و از کجا بدونم که ایا واقعا به این اعتقادات رو اورده یا نه

سلام
شما باید چند مساله را مد نظر داشته باشید:
۱- دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج از نظر دینی حرامه و هیچ مجوزی برای آن نیست.
۲- انگیزه شما با ارزش هست اما در این که این انگیزه به وقوع بپیوندد حرف های زیادی نهفته است از جمله این که آیا شما این توانمندی را دارید که ایشان را فردی مومن و معتقد و دیندار بار بیاورید؟ آیا این خطر وجود ندارد که در عوض،ایشان شما را به سمت خود بکشد؟ بر فرض قبول خواست شما آیا امکان ندارد بعد از مدتی از وصال ایشان به گذشته خود بر نگردد؟ بسته به میزان آلودگی ایشان به مسائل نامشروع امکان ترک آن کم و زیاد خواهد بود.

کار بسیار سختی را شروع کرده اید اما در صورت حل این مساله به موفقیت بزرگی در زندگی خود خواهید رسید هر چند امکان خطراتی که گفتم هم برای شما وجود دارد. شما باید ایشان را آموزش دهید.

گام اوّل براى کسى که مى خواهد بر تمایلات و خواهش هاى نفسانى خود فایق آید و لذّت ایمان را به درستى بچشد، این است که با آموخته ها و دانش هاى دینى خود زندگى کند; بنابراین، انسانى که در انجام واجبات و ترک محرّمات، ممارست بورزد، و از خداوند توفیق و از اولیاى او همّت طلبد، قطعاً خداوند دریچه هاى معرفت خود را بر روى او خواهد گشود و او را به صراط مستقیم رهنمون خواهد ساخت.

تحکیم مبانی اعتقادی و باورهای مذهبی در گرو دو حرکت است:

۱ـ حرکت علمی، ۲ـ حرکت عملی.

اسلام مجموعه ای از معارف نظری و عملی و در بردارنده سه بخش عقاید، اخلاق و احکام می باشد.

بخش عقاید حاوی حکمت نظری و دو بخش اخلاق و احکام شامل حکمت عملی است.

در مرحله اول باید با مطالعه صحیح، عقاید اسلامی را شناخت. در این باره مطالعه کتب اعتقادی که درباره اصول عقاید منتشر شده، مانند آثار استاد مطهری و مکارم شیرازی و آیت الله سبحانی و علامه طباطبائی که متناسب با تحصیلات خواننده است، باید در دستور کار قرار گیرد. اگر کار به صورت انفرادی پیش نمی رود، می توان مطالعات را به صورت دسته جمعی برگزار کرد، مثلاً زن و شوهر با موافقت بر مطالعه یک کتاب، هفته ای چند صفحه آن را با هم بخوانند و نتیجه گیری کنند و یا از سخنرانی های مذهبی استفاده کرد. در این راستا برنامه های رادیو معارف که در سرتاسر کشور پخش می شود، برای رشد سطح افکار و باورهای مذهبی مفید است.

اما در کنار آن، باید برنامه خودسازی به صورت منظم عملی گردد و در رأس آن، انجام واجبات و ترک محرمات و رعایت آداب اسلامی است.

از آن جا که زن از امتیاز مهم عشق و عاطفه برخوردار است، می تواند از این جهت تأثیر گذار باشد. اگر زن با هنرنمایی از این موهبت خدادادی به خوبی استفاده نماید، می تواند از طریق ابراز محبت و تسخیر دل شوهر و نفوذ در او، نظریات خود را به شوهرش القا نماید و حتی او را تحت تأثیر گفتار و رفتار صادقانه خود کند. از این رو زن نباید تنها با زبان، شوهرش را به رعایت مسائل مذهبی فرا خواند که نتیجه ای در بر نخواهد داشت، بلکه باید با عمل خود مثل خوش رویی، صداقت، مهربانی و ادب، شوهرش را نسبت به اسلام خوش بین کند و در حقیقت عمل او تبلیغ کننده اسلام و قرآن باشد.

واز کجا بدونم که ایا واقعا به این اعتقادات رو اورده یا نه

زمانی می توان به معتقدات یک نفر مطمئن شد که این معتقدات در رفتار شخص ظاهر شود. مثلا او به صورت منظم نماز بخواند. روزه بگیرد. کارهای زشت قبلی خود را تکرار نکند. هر چند انتظار نمره بیست در کوتاه مدت از طرف ایشان امر معقولی به نظر نمی رسد اما تا وقتی مطمئن نشده اید ایشان روی ریل دینداری افتاده و به سمت خداوند و معنوی می رود جواب مثبت به او ندهید.

منبع: کلرجی

Likes(0)Dislikes(0)
دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :2

 • معنی کلمه

  تاریخ : ۱۳ - آبان - ۱۳۹۵

  0 - 0

  آفرین خیلی خوب بود .

  Likes(0)Dislikes(0)

  پاسخ

 • دیکشنری

  تاریخ : ۱۷ - آبان - ۱۳۹۵

  0 - 0

  مطلب خوبی بود با تشکر

  Likes(0)Dislikes(0)

  پاسخ

ارسال دیدگاه