مزاج شناسی

بازدیدها: ۱۹۱

خلاصه ای از سخنرانی پدر طب سنتی ایران دکتر خیراندیش

جلسه اول

بسم الله الرحمن الرحیم

منابعی که در این بحث از آنها استفاده شده عبارتند از؛

۱- قانون در طب

۲- ذخیره خوارزمشاهی

۳- خلاصه الحکمه عقیلی خراسانی

۴- قانونچه

۵- اکسیر اعظم اعظم خان هندی و کتب دیگر

بحث ما کاربردی است و ساختمان جدیدی از مزاج شناسی داده ایم.

معرفی طب اسلامی

مجموعه ای از کتب دارای محتوای بهداشتی و درمانی نوشته شده توسط حکما در جهان اسلام را طب اسلامی می گویند.

الذریعه ۱۴۴۰ عنوان کتاب با این موضوع را معرفی کرده است

کتب طب از حیث محتوا به سه دسته تقسیم می شوند ؛ داروهای گیاهی و داروهای حیوانی و داروهای معدنی

در حوزه گیاهان دارویی همه چیز داروست از چمن تا برگ درخت چنار

مثلا ریشه یک نوع چمن خواص #مرق نامیده شده که وقتی جوشانده شود بهترین دارو برای بازکردن انسداد عروق است که کنار جویها و تقریبا همه جا وجود دارد

یا پوست درخت نارون بهترین دارو برای تثبیت شکستگی در استخوان افراد مسن و وزین می باشد که خیس کرده و بر روی محل مورد نظر می بندند در حدود ۲ الی ۳ مرتبه و خیلی بهتر از گچ است.

و در حوزه داروهای معدنی همه چیز دارو است از آب اقیانوس یا دریا گرفته تا سنگهایی که در بیابان است. بهترین داروها آب اقیانوس است که دارای ۱۱۰ ترکیب معدنی است برای تقویت زن باردار روزی یک قاشق مرباخوری آب اقیانوس بسیار مناسب است.

مثلا قطعه طلا را در روغن زیتون انداخته و در هاون می سایند و به فردی که سردی شدید دارد می دهند که به آن سخت طلا می گویند و به خاطر همین گرمی بیش از حد طلاست که مرد نمی تواند از آن استفاده کند چون پیکرده مرد گرم است و باعث سوختن گلبولهایش می شود به خلاف زن.

در حوزه داروهای معدنی اگر فرد آگاهی از داروهای معدنی داشته باشد می تواند با کمترین امکانات که در پیش رو یا زیر پایش است درمان گر خوبی باشد.

در حوزه داروهای حیوانی دست بازتر است، تمام ترشحات و قطعات حیوانات دارو محسوب می شوند از کرم خاکی تا فیل اعم از ادرار و مدفوع یا ناخن یا موها، عاج و حتی ادرار انسان.

مثلا معروف است که می گویند فلانی اینقدر خسیس است که از ریختن ادرارش روی زخم هم ابا دارد چرا که ادرار قویترین خون ریزی ها را بند می آورد و ادرار بطور کلی از نظر شیمیایی برای بدن سمی نیست و استریل می باشد و از ادرار برای درمان نازایی بصورت آمپول های HMG استفاده می کنند و در سکته قلبی به علت لخته شدن خون در رگ قلب از آمپول یوروکیناز استفاده می شود. در حال حاضر ادرار در درمان ۱۷۶ بیماری کاربرد دارد.

داروهای حیوانی ویژگی مشترکی دارند مثلا به جای استفاده از جگر گرگ که حرام است و به خاطر گرمی آن مورد استفاده قرار می گرفته می توان از یک قطعه زنجبیل استفاده کرد.

حوزه دیگر درمان در طب سنتی ، رفتارهاست. که مهمترین آنها عبارتند از ؛ حجامت – فصد – زالو اندازی – ماساژ – پیاده روی – استفراغات – تنقیه و داغ گذاشتن. طب سنتی ایرانی جراحی هم دارد که بوعلی سینا برای درمان سرطان سینه تجویز نموده است.

سه ابزار در طب سنتی وجود دار:

۱-مزاج شناسی

۲- نباضی

۳- بول و براز(ادرار و مدفوع)

در مزاج شناسی ، جهان یک مجموعه به هم پیوسته ای تعریف می شود که باید تمام اجزایش سر جای خودش باشد؛ زمانها ، فصلها ، موقعیت های جغرافیای ، رفتارها ، ازدواج ها ، غذاها ، داروها و گزینش ها

سه نوع فهم از مزاج شناسی داریم ؛

۱- مزاج شناسی عمومی

۲- مزاج شناسی فنی که در اختیار طبیب است

۳- مزاج شناسی تخصصی که در اختیار طبیب متخصص است

نبض نمودار و زبان صامت کارکرد اندام های گوناگون بدن است؛ فرایند اثر غذاهای خورده شده تبدیل به خلطی می شود که می سوزد و بخار می شود و بخار حرکت دارد و انرژی تولید می کند و در ساسر بدن حرکت میکند ، نبض نمودار وضعیت انرژی موجود پراکنده در بدن است.

نبض های عمومی معرفی شده از ۹ تا ۳۶ نبض می باشد و تا ۱۱۴ نبض هم ذکر شده است.

در مورد بول و براز متخصصین آزمایشگاهی که مبحث بول و براز را خوانده اند به ما گفتند اطلاعات جدیدی را به ما می دهد که در آزمایشگاه نمی توانیم به دست آوریم که ما مجبور شدیم به خاطر اهمیت مطلب رشته سوم از ابزار تشخیص را هم آموزش دهیم که از طریق رنگ ،  بو و مزه و سبکی و سنگینی ادرار و مدفوع قابل فهم است و مزه آن به وسیله حشرات ترش و شیرین فهمیده می شود

برخی داروها حرام هستند و در طب اسلامی مکرر گفته شده در حرام شفا نیست که منظور شفای جسم و روح با هم است مثلا با الکل یا خایه سگ آبی میتوان درمان نمود اما این خباثت آثار روحی حیوانی را در انسان به وجود می آورد که به طبع بر جسم هم اثر می گذارد

نکته دیگر اینکه هرگاه اسلام پیرامون موضوعی رفتاری و یا طبی سخن می گوید برنامه هایش را با نام و یاد خدا شروع ادامه و خاتمه می دهد که ارزش عمل و معیار اصلی کار است و در مسیر درمان در کیفیت و اثر دارو نقض به سزایی دارد همچنین است نیت خالص داشتن در درمان.

رفتار هم نقش آفرین است در چگونگی فیزیک و روان انسان.

جهت گیری طب اسلامی ، پیشگیرانه است مثلا می گویند حجامت کنید قبل از آنکه غلبه خون شما را بکشدو نمک استفاده کنید که داروهای هزار درد استو مثلا اسفند داروی ۷۰ درد است یا سیاه دانه که گفته شده داروی هر درد است به جز مرگ و آقای دکتر دوک آمریکایی در کتابش وقتی وارد بحث سیاه دانه می شود این روایت را نوشته از پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله و وقتی تحقیقات علمی را در موسسه اش جمع می کند سیاه دانه میشود داروی همه بیماری ها.

نکته آخر

آقای دکتر سیلید البوت نویسنده کتاب تاریخ طب که انگلیسی است می گوید ما در سال ۱۶۰۶ وارد ایران شدیم برای براندازی طب سنتی ایران اما موفق نشدیم چون مردم ایران طبشان را مانند دینشان می پرستیدند ولی حدود ۳۰۰ سال بعد در زمان قاجار موفق شدیم و در سال ۱۹۱۴ با وضع قانون ضرورت داشتن دیپلم خارجی برای طبابت برای پزشک ایرانی میخ تابوت طب سینوی را در ایران کوبیدیم.

 

درباره talabeh

این مطالب را نیز ببینید!

اصلاح معنویات و اسباب معنوی

بازدیدها: ۵۹اصلاح معنویات و اسباب معنوی از امتیازات و برتری های طب اسلامی بر طب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 3 = 11