۱۴۰۰-۰۵-۰۹

شرکتی که ۳برابر بودجه رفاهی مردم ایران بودجه می‌گیرد!

بازدیدها: ۲۳

 

ایران روزها دولتمردان از شفافیت بودجه چند میلیاردی برخی نهادها صحبت می کنند. جالب است مردم بدانند برخی شرکتها که حیات خلوت دولت هستند، بودجه چند صد هزار میلیاردی می گیرند و گزارش های مالی آنها مخفی و محرمانه است.

دولتمردان و مشاوران آقای حسن روحانی این روزها از شفافیت بودجه ای سخن می گویند و شاهد مثال آنها اعلام بودجه های چندده میلیونی و چند میلیاردی برخی نهادها و موسسات علمی و آموزشی است ولی جالب است که از بودجه های چند ده هزار میلیاردی و چند صد هزار میلیاردی برخی شرکتهای دولتی که حیات خلوت دولت شده اند، هیچ صحبتی به میان نمی آید.

در حالی کل منابع عمومی بودجه دولت در سال ۹۸ که توسط مجلس بررسی می شود، ۴۰۷ هزار میلیارد تومان است، شرکتهای دولتی برای سال ۹۸ بیش از ۱۲۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه گرفتند، جالب اینکه این بودجه اصلا توسط مجلس بررسی نمی شود و گزارش های مالی شرکتهای دولتی هم مخفی و محرمانه است.

تنها در یک مورد بودجه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ۳۰۹ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۸ پیش بینی شده که حدود سه چهارم بودجه عمومی کشور است. این در حالی است که کل بودجه رفاهی دولت برای ۸۰ میلیون ایرانی در سال ۹۸ حدود ۱۱۳ هزار میلیارد تومان است یعنی تقریبا یک سوم بودجه شرکت ملی پالایش و پخش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

64 + = 68