۱۴۰۰-۰۵-۰۷

پسر ۱۲ ساله ایی دارم که به تازگی متوجه شدم در اینترنت…

بازدیدها: ۶۶۶۲

شیرین ( تحصیلات : لیسانس ، ۴۵ ساله )

پسر ۱۲ ساله ایی دارم که به تازگی متوجه شدم در اینترنت کلمه سکس وچند فحش بد را جستجو کرده است لطفا مرا راهنمایی کنید چه برخوردی با او داشته باشم ممنون

مشاور (خانم سعیده صفری)

باسلام.
به طور کلی دوران نوجوانی از حساس ترین مراحل رشد و تحول انسان است. نوجوان کسی است که از کودکی بریده، اما هنوز به دنیای بزرگسالان نپیوسته است.

نوجوانی ، پرارزش ترین، پرانرژی ترین و در عین حال آسیب پذیرترین دوره رشد است. سن بلوغ پسران ۱۱ تا ۱۶ سالگی است و فرزند شما در آستانه ورود به بلوغ جسمانی قرار دارد. پس اگر چنین اتفاقاتی رخ داد لازم نیست بلافاصله به چشم مشکل و انحراف به آن نگاه کنید.

اگر این رفتارها در یک فرد مکررا تکرار شد آنگاه باید از خودتان بپرسید که علت این رفتار فرزندتان چیست ؟
در ابتدا تمایل دارم در مورد عواملی که سبب می شوند نوجوانان بخصوص در اوایل بلوغ کنجکاوی هایی بیش از حد طبیعی داشته باشند مطالبی را خدمتتان عرض کنم و سپس به این مطلب بپردازم که به چه شیوه ای عمل کنید تا کنجکاوی های طبیعی دوران نوجوانی به انحراف و نگرانی تبدیل نشود؛

از آنجا که تاثیر محیط به ویژه در ابتدای نوجوانی (۱۲ تا ۱۴ سال ) به سبب بروز غریزه جنسی و زمینه شکل گیری شخصیت افزون تر است ، به هرکدام از عواملی که ذکر خواهم کرد با تامل بیشتری بیاندیشید و اگر هرکدام از آنها در مورد خانواده ی شما صدق می کرد به تغییراتی در آن توجه داشته باشید:

۱- وجود ماهواره در محیط خانه ی خود یا بستگانی که با آنها ارتباط دارید و دسترسی کودک به برنامه های آن حتی در صورتی که برخی از شبکه های آن را به اصطلاح قفل کرده باشند سبب بلوغ زودرس در بچه ها می شود

۲- ارتباط فرزندتان با دوستان و همسالانی که جرقه ی این مسائل را در ذهن او ایجاد می کنند، نیز بسیار موثراست. این مورد به دلیل آنکه تاثیرپذیری نوجوان از هم سن و سالهایش بیشتر است ، افزون تر می شود.

۳- مشاهده ی روابط خصوصی والدین و رفتارهای عشقی – جنسی آنها به شدت این کنجکاوی ها را بیشتر می کند : علت این امر آن است که عوامل بیرونی و محیطی به صورت ناهشیار بر غریزه جنسی کودک تاثیر می گذارد و وقتی فرزند صحنه ی نزدیکی پدر و مادر را ببیند ، ممکن است به جهت تقلید، همان کار را با همسال خود انجام دهد یا به سبب کنجکاوی ، با آلت تناسلی خود بازی کند که در هر صورت لذتی را در پی خواهد داشت و همین لذت و استمرار عمل ، او را دچار انحرافات جنسی می کند.

۴- بوسیدن و در آغوش گرفتن کودک به وسیله نامحرم : بوسیدن کودکان به وسیله ی پدر و مادر و در آغوش گرفتن آنها، سبب رشد عاطفی شان می شود. اما بوسیده شدن دختر از سوی نامحرم از ۶ سالگی به بعد و پسر از ۷ سالگی به بعد پسندیده نیست.

۵ – اشتراک بستر کودکان نیزکه زمینه های انحراف جنسی را پدید می آورد در این دوره سنی شاسته نیست.

پس علاوه براینکه به موارد بالا توجه کرده و آنها را رعایت می کنید، لازم است بدانیدکه اصولا نوجوانان در مورد بیداری غرایز جنسی خود گناهی ندارند.

همانطور که تمایل به خورد و خوراک امری طبیعی و بدیهی است، اینگونه تمایلات هم امری کاملا طبیعی است. لیکن با کمال تاسف ، گرایش بزرگترها و مخصوصا والدین درباره مسائل جنسی به گونه ای است که اهمیت لازم را به آن نمی دهند ، درحالی که این رابطه و اساساً این غریزه ، برای یک نوجوان بسیار اسرار آمیز و اغوا کننده است.

و در کشور ما حتی افراد تحصیل کرده هم مایل نیستند(یا خجالت می کشند) تا در این باره با فرزندانشان به صحبت بنشینند. و کنترل کردن و محدود ساختن نوجوانان از شنیدن اینگونه مسائل ، نه تنها کنجکاوی آنها را ارضا نمی کند بلکه عوارضی هم در پی خواهد داشت.

امروزه کودکان و نوجوانان توسط پیام های جنسی فیلم ها، تبلیغات، برنامه ها ، اینترنت، صحبت های دوستان و به خصوص ماهواره بمباران می شوند.

آموزش جنسی به کودکان نگاه درست می دهد، پیام های گیج کننده ی جنسی را برای آنها مفهوم می کند و چون پدر و مادرها عمدتا در مورد مسائل جنسی به فرزندان خود اطلاعات کافی نمی دهند، بچه ها همسالان و رسانه ها را ملاک قرار می دهند که متاسفانه معمولا غلط و گیج کننده اند و حتی به درک بچه ها از خودشان لطمه می زنند.

جواب دادن به سوالات کودکان و واکنش نشان دادن به رفتارهای جنسی آنها به نحو مقتضی و بدون قضاوت ، میل فرزندانشان را به کنجکاوی جنسی را ارضا کرده و نیاز آنها را به آزمایشگری جنسی را کم می کند.

پس نباید به دلیل این سرچ اینترنتی او را توبیخ کنید اما کاری که لازم است انجام دهید این است که زمینه ی نظارت غیر مستقیم بر او را فراهم کنید ، مثلا کامپیوتر را در مکانی دنج که رفت و آمدی آنجا صورت نمی گیرد قرار ندهید و آن را در جایی نصب کنید که بتوانید از کارکرد فرزندتان مطلع باشید .

و بهتر است دوستانش را بشناسید ، برایشان احترام قائل باشید و زمینه ی آشنایی و نظارت با آنها را به واسطه ی ارتباط های خانوادگی فراهم کنید. و همچنین دلایل متفاوتی وجود داردکه نمایانگر اهمیت گفتگو در مورد مسائل جنسی با کودکان می باشد. صحبت کردن با بچه ها در مورد مسائل مختلف، روشن می کند که ذهن آنان به چه چیزهایی مشغول است.

چگونه در مورد مسائل فکر می کنندو مشکلات احتمال شان چیست. این مطلب در مورد همه ی مسائل ، از جمله مسائل جنسی صادق است. بدین ترتیب شما به عنوان مادر در می یابید که فرزندتان چه چیزهایی را می داند و چه چیزهایی را هنوز نمی داند.

و نکته ی مهم دیگری که لازم است بدانید این است که بهترین شیوه برای کنترل فشارهای جنسی بچه ها در این سن ، تشویق آنها برای پیشرفت در یکی از رشته های ورزشی، مهارت دریک حرفه یا فن ، مشارکت در گروه های مختلف و کسب محبوبیت در امور اجتماع و فراگیری های هنری است ، پرداختن به این فعالیت ها، حس تعلق نوجوان را به خانواده بیشتر می کند .

منبع راسخون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

81 + = 87