همسر همیشه عصبانی من

سلام خانمی 30 ساله صاحب دو فرزند هستم؛ با اینکه زندگی خوبی داریم از شوهرم زود عصبانی می شوم و نمی دانم چرا زود بینمان شکرآب می شود. اکثر مواقع عصبانیت و ناراحتی از من شروع می شود. با آنکه با اطرافیانم خوب و آرام هستم نمی دانم چرا با وجود علاقه زیاد به همسرم نسبت به او تحمل زیادی ندارم.
پاسخ:
آقای دکتر کریمی
با عرض سلام و احترام خشم تشکیل شده از یک استرس و ناراحتی + یک فکر تحریک کننده بد است. یعنی گاهی درد یا تحریکی عاطفی یا تهدید و ناکامی در رسیدن به خواسته ای برای فرد استرس و ناراحتی می آورد اما این استرس بعد از چند ثانیه از بین می رود و افکار بعد از این استرس و ناراحتی هست که فرد را به پرخاش می کشاند.
بچه ای پشت دیوار، مادر خود را می ترساند؛ استرسی که ایجاد شده بعد از چند ثانیه می رود اما فکر اینکه من را احمق فرض کرد یا بی تربیتی کرد، مادر را به برخورد فیزیکی با بچه وا می دارد.
خواهش من از شما اینست که افکار بدی که از برخی رفتارهای همسرتان در شما ایجاد می شود را روی کاغذی بنویسید و به آنها فکر کنید. گاهی این افکار قانون های خودساخته و بایدهای خودساخته شماست؛ مثلا هر وقت از مسافرت کاری می آید باید برای من هدیه ای گرفته باشد اگر نه من را دوست ندارد؛ یا اگر از دستپختم تعریف نکند من را دوست ندارد.
این افکار بایدی و سرزنش هایی که در درونتان بعد از این افکار می آید گاها باعث خشم شما می شود در حالیکه همسرتان شما را دوست داشته اما نتوانسته هدیه ای بخرد یا از خستگی یادش رفته از دستپخت شما تشکر کند.
گاهی توقع می گیرد چرا این میوه ها را گرفته و این باعث خشم شما می شود در حالیکه او اصلا قصد بی توجهی به شما و آسیب به شما را نداشته فقط انتخاب و سلیقه او با شما تفاوت داشته و این تصمیم را گرفته است.
می توان گفت در عموم مواقع جایی برای خشم نیست زیرا همسرتان قصدی برای آسیب و لطمه و ناراحتی شما را نداشته؛ تنها افکار خودکار شما خشم را تولید کرده است.
یادتان باشد بعد از هر ناراحتی سریع دنبال عذرخواهی و جبران و ایجاد رابطه ای بهتر باشید.
ان شاالله موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *