آب درمانی چهل روزه

آب درمانی (هيدرو تراپی)
آب درمانی چهل روزه – چگونه روزه آب بگیریم
« و جعلنا من الماء کّل شیءٍ حَيّ »، آب، مايه حيات و لازمه ادامه زندگی است. بدن آدمی حدود 80% آب است. آب، درمانی سالم، بی هزينه، هميشه در دسترس، و بسيار فراگير است. و به علاوه، همه ما ـ کم و بيش ـ از کم خوری‌ها و قناعت‌ها، رياضت‌ها و چلّه کشيدن‌ها با روزانه 1 عدد خرما، و حتّی از اعتصاب غذاهای طولانی مدّت، و کارهای مرتاضان و… خبر داريم. و اين را هم مي‌دانيم که پيشرفت صنعتی و ارتّباطات همراه با رفاه طلبی و تنّوع تغذيه و مصرف روزافزون و غير ضروری، و ابتلا به انواع بيماری های ناشی از پرخوری و بدغذايی و مصرف داروهای شيميايي و… بوده است.
مزايايي آب درمانی
درمانی طبيعی، ريشه ای، فراگير، يک دفعه ای، با پاکسازی عميق جسم تا عمق مغز و اعصاب و سلولها، بازسازی جسم، تقويت اراده، درمان اعصاب و اغلب بيماري های لاعلاج است.
سموم بدن و عوامل انواع بيماريها در خلال 13 تا 45 روز، با نخوردن غذا و مصرف 2 تا 4 ليتر آب به نسبت وزن، سنّ و فصل سرما و گرما در طول شبانه روز ـ کم کم و به طور کلّی ـ دفع مي‌گردد؛ که نشانه آن، بار سفيد روزی زبان است که همراه با بی اشتهايی است و در اواخر رژيم، در اواخر رژيم، زبان ـ کم کم ـ قرمز مي‌شود مانند روز تولّد و اشتهاهم برمی گردد زيرا سموم مختلف از راه مويرگها انتهايی روی زبان، به کلّی، دفع مي‌شود. و اساس کار، اراده محکم و تصميم قاطع شما است. و بدانيد که به شرط مصرف مرتّب آن و رعايت تمام دستورات رژيم، بدن انسان بالغ، تا 50 روز هم بدون غذا، زنده مي‌ماند.
قبل از شروع
1ـ از سه روز قبل از رژيم آب، هم پيش از صبحانه، هم قبل از خواب، دو قاشق غذاخوری خاکشير با 1 قاشق مربّاخوری عسل و پنج قاشق عرق سه دانه  شفا در 1 ليوان آب گرم بنوشيد.
2ـ روز سوم، نهار و شام، فقط سوپ بدون نان بخوريد.
3ـ قبل از خواب، مسهلی قوی ماننديک شيشه معمولی روغن کرچک خوراکی،و يا دم کرده سنا و گلسرخ و عنّاب ( 10، 20، 30 گرم ) با 2 ليوان آب، ميل کنيد؛ تا روده‌ها کاملاً پاک شود و بعداً دچار پيچ روده‌ها نشويد.
شيوه و مراحل کار
1ـ آزمايش خون و ادرار، قبل از رژيم، در هفته سوم، و دو هفته بعد از اتمام رژيم. و کنترل دمای بدن، نبض و فشار خون تحت نظر پزشک.
2ـ به جز موارد حادّ مانند سرطان ها، هپاتيت، ايدز و… بهتر است ـ تدريجی ـ رژيم بگيريد و از 3 روز آغاز کنيد و يک هفته بعد طبق دستور بعد از رژيم، غذا بخوريد. بعداً 5 ـ 6 روز و دو هفته غذا، سپس 9 روز و سه هفته غذا و بعد 13 روز و 4 هفته غذا؛ و سرانجام به تناسب نياز و تا دفع کامل سموم، ادامه تا حصول نتيجه نهايی؛ و مشاهده اتفاقات شگفت انگيز در جسم و روان؛ آرامش درونی، تا پايان دردها، جوانتر شدن، رشد مجّدد موی ريخته شده و رفع سفيدی زودرس، و رقّت قلب و تسلّط بر نفس و صدها فايده عجيب ديگر.
پس از آن، زبان از سفيد شدن کامل، به قرمز شدن کامل، به قرمز شدن کامل مي‌گردد و ديگر، لازم نيست رژيم يک لحظه هم ادامه يابد.
3ـ در تقويم سررسيد تمام حالات جسمی و روحی و ساعات خواب و بيداری خود را ياداشت کنيد و با پزشک خود ـ که آگاه بر اين رژيم باشد ـ در ميان بگذاريد.
4ـ چون، کمی دمای بدن، ممکن است پائين آيد، لباس مناسب فصل و حال خود، بپوشيد. بستن شال يا کمربند، احساس گرسنگی و ضعف را کم مي‌کند و برای برگشتن شکم به حالت سالم و اندام متناسب، مفيد است امّا نبايد خيلی سفت، بسته شود.
5ـ تفاوت رژيم در چاق و لاغر و فشار بالا و پائين خون:
– در لاغرها، از روز اول، 2 تا 4 قاشق غذاخوری عسل زلال، با آب مصرفی طول روز قاطی شود.
– در وزن عادی ( استاندارد ) از روز دوم 2 قاشق مربّاخوری.
– در چاقی 10 ـ 15 کيلو، تا سه روز فقط آب، و بعد مانند وزن استاندارد.
– 15 ـ 25 کيلو، تا 5 ـ 6 روز آب، و بعد مصرف عسل کمتر از وزن استاندارد.
– بيش از 25 کيلو، عسل ممنوع است مگر در افت فشار، که در همه وزن ها، به مقدار نياز برای عادی شدن فشار، لازم است + عرق نعنا، که برای متعادل کردن فشار، مصرف ميشود.
«… فيه شِفاء للناس…» عسل خالص، با داشتن پتاسيم، اجازه رشد ميکروبها را نمی دهد و اسيد فرميک آن، ضّد ميکروب است و حاوی انواع ريز مغزيها
و ويتامين ها، املاح مفيد و مانع اختلال در کارکرد مغز، ولی مصرف زياد آن ـ با وجود نخوردن غذا ـ موجب ذخيره چربی در بدن است.
دستورات رژيم
1ـ مصرف آب؛ هر ساعت بيداری، در تابستان، 1 ليوان و در زمستان بيش از نصف ليوان ـ جرعه جرعه ـ بنوشيد. يک بار آب جوشيده سرد شده، و يک بار آب معمولی.
2ـ خواب: بيش از 8 ـ 9 ساعت نبايد بخوابيد. با تنفس عميق و آرام هوای تازه و سالم، و تغيير حالت، خواب آلودگی احتمالی را از خود، دور کنيد.
3ـ آب درمانی پنج دوره دارد:
1ـ 6 روز اوّل، سخت ترين دوران رژيم است که خون از مواد کهنه پاک مي‌شود و بدن در تحولی تازه است.
2ـ 6 تا 12، چرک‌ها و کليسيم اضافی و غيره قابل جذب از بدن، برطرف، شوره سر به کلّي و زخم معده و ريزش مو نمی ماند.
3ـ 12 تا 21، قلب و عروق، پاک مي‌شود.
4ـ 21 تا 30، راحت ترين روزهای درمان است و پاکسازی‌ها از هر سو، ادامه دارد.
5ـ 30 تا 40، ( و نهايتاً 45)، آخرين پس مانده های هر نوع عوامل بيماری زا، از بدن ريخته مي‌شود + تنفّر از غذا.
4ـ کار روزانه را انجام دهيد. امّا از تحرّک شديد بدنی و کار سخت فکری، خودداری کنيد. و در صورت لزوم، با شربت عسل، نبض و فشار را عادی نگه داريد. در هفته چهارم، کار کمتر شود و در روزهای آخر رژيم، تا حدّ استراحت کامل کاری، و فقط با حرکات لازم روزمّره زندگی و ديد و بازديد و… که بلامانع است.
5ـ شستن دهان: پيش از نوشيدن آب، دهان را بشوئيد و روزی دوبار مسواک نرم بزنيد.
6ـ تنفيه: از روز دوم تا پنجم، صبح و شب، هر بار با یک و نیم ليتر آب نيمگرم ( ولرم: در حدّ دمای بدن يا 2 ـ 3 درجه بيشتر ) با لعاب گل ختمی، هر بار حدود 5 تا 10گرم جوشانده و صاف شده و قاطی با آب تنفيه که هم روده‌ها پاک شود و شکم درد نگيرد؛ هم مقاديری آب از آن طريق، جذب شود.
7ـ تخليه معده: در طول رژيم، هر پنج روز يکبار، با نوشيدن يک چای يک ليتر ( 4 ليوان استاندارد ) آب نيمگرم، و 5 دقيقه دويدن در جا، استفراغ کنيد. اگر نشد، انگشت يا پر تميز مرغ در گلو فرو کنيد. اگر نشد، دوباره يک ليتر آب گرم + 1 قاشق چای خوری نمک محلول در آن، بنوشيد و چند دقيقه بدويد.
8ـ حمّام ملايم: يک روز در ميان، آب ولرم، حمّام کنيد. تعريق زياد با آب داغ، سونا يا ورزش و… در اين رژيم، ممنوع است.
هشدارها
1ـ خانواده، حتماً در جريان رژيم شما باشند و در صورت مشاهده احتمالی حالت غيرعادی و اختلال حواس، سريعاً غذای خوش هضم بدهند.
2ـ مصرف مسهلات در طول رژيم، ممنوع است مگر در سردرد احتمالی و شديد، آنهم چهار روز يکبار.
3ـ مصرف چای نبايد زياد يا پررنگ باشد زيرا املاح را دفع و به ديواره عروق قلب آسيب مي‌رساند. حداکثر سه ليوان چای کم رنگ در سـه وعـده ـ طبق عادت قبلی ـ کافی است. و بهتر است گهگاه از دمکرده مرزه ( هر نوع ) يا گل بابونه با اندکی زنجبيل، به جای چای يا با چای، استفاده کرد که پاکسازی بدن را تسريع مي‌بخشد امّا عموم دمکرده‌ها نبايد بيش از سه ليوان در شبانه روز باشد. از مقطّر اين گياهان مي‌توان به جای دمکرده، استفاده کرد.
4ـ آب یخ ضرر دارد و مي‌دانيد که آب معمولی را هم بايد جرعه ـ جرعه و آرام نوشيد. آب داغ هم مناسب نيست. آب معدنی هم بلا اشکال است.
5ـ اگر احساس سستی عضلات کرديد به اندازه يک دانه برنج، نمک در1 ليوان آب + 1 قاشق غذاخوری آبليمو، حلّ در دو نوبت: صبح و عصر ميل کنيد.
6ـ پرهيز از هيجانات شديد، ادکلن و عطر تند، هم بستری ـ که انرژی زيادی را از بين مي‌برد ـ و برخاستن سريع، که ممکن است موجب سرگيجه گردد.
7ـ مصرف هر نوع داروی شيميايی و حتّی هر نوع ميوه و آبميوه و شربت و تنقّلات ـ به طور کلّی ـ ممنوع است و برای معده مضّر است. بدانيد، در رژيم آب شخص، بيمار نمی شود ولی مصرف موادّ مختلف ـ به جز آب و عسل رقيق شده و… ـ و اثر رژيم را به تأخير مي‌اندازد.
8ـ نبض بايد بالای 50 باشد و ترجيحاً 62، اگر پائين آمد، 1 قاشق کرچک در 1 استکان چای کمرنگ با گلاب، مصرف و سپس نيمساعت خواب و اگر بهتر نشد، رژيم بايد قطع شود.
9ـ فشار هم بايستی بين 10 تا 13 باشد. اگر پائين آيد ـ باز ـ عسل يا نبات با آب گرم، ميل شود.
10ـ جز افراد چاق ـ آنهم در صورت قرمز نشدن کامل زبان ـ نبايد بعد از 40 روز رژيم ادامه يابد.
11ـ بين روزهای 30 تا40، بدن مقاومترين و بدترين ميکروب‌ها را مي‌راند. پس نبايد در اين فاصله ـ مطلقاً غذا خورد.
عوارض احتمالی مضرات روزه آب
1ـ زودرنجی اگر پيش آيد، زود گذر است. با مصرف عرق بيدمشک، بابونه و ميخک با هم نصف استکان معمولی در 1 ليوان آب در هر بار که نياز باشد، آرامبخش اعصاب است و به هدف رژيم هم، کمک مي‌کند.
2ـ تغير رنگ ادرار از روز پانزدهم به بعد، نشانه دفع سموم است.مصرف عرق سه دانه شفا، عرق بيد، 1 ـ 2 قاشق غذاخوری با هر ليوان آب مصرفی رژيم، به دفع بيشتر سموم و پاک شدن بهتر کليه‌ها کمک مي‌کند.
3ـ اگر بعد از 15 روز، دچار ضربان قلب شديد، بعد از نوشيدن يک ليوان چای کمرنگ با نصف استکان گلاب و بيدمشک، نيمساعت بخوابيد.
4ـ روز 39 احتمالاً دچار تب شويد که «تب دروغين» نام دارد و ناشی از سوخت آخرين بقايای موادّ داخلی است. در حالت احساس ضعف يا درد احتمالی، توکّل به قادر حکيم و متعال، و نياش و دعای با حال، تحمّل را چندين برابر مي‌کند و بسيار مؤثر است.
5ـ خونريزی روده ای در صورت مصرف غذا بين روزهای 30 ـ 40 که خود به خود هم، رفع مي‌شود.
6ـ قطع رژيم قبل از 30 روز، با کم اشتهايی همراه است.
7ـ دمای بدن در سه روز اوّل 5/0 تا 5/1 درجه، ممکن است پائين آيد ولی بعداً عادی مي‌شود و شربت رقيق عسل با عرق نعنا، مفيد است.
8ـ در حرکات غيرعادی که در بند 1 هشدارها هم اشاره ای شد، بلافاصله، بايد رژيم را قطع، و غذاهای مايع و نيمگرم بخورانيد و پاهای شخص را روی متّکا يا جای مرتفع بگذاريد تا خون و موادّ کافی به مغز برسد. با بهبودی، رژيم را مي‌توان با احتياط انجام داد.
رژيم بعد از رژيم آب درمانی
1ـ ابتدا، تنفيه، لازم است ( که در بند 5 دستورات رژيم، اشاره شد ).
2ـ بعد از 40 روز رژيم، يک هفته هريره بادام، با بادام کم + مصرف يک ليوان آب هويج که کم کم و با قاشق، مصرف شود و در دهان نگه داريد تا گرم شده و با بزاق، قاطی گردد. هفته دوم، هريره بادام + ماهی يا مرغ سالم؛ و هفته سوم، + گوشت قرمز که 35 گرم در هر بار، کافی هر شخص است. و کم کم عادی مي‌شود.
نکته ی بسيار مهّم
بعد از رژيم ـ هر چند روز که باشد ـ بهترين فرصت است تا عادت عجله خوردن و لقمه بزرگ گرفتن و با حرص و ولع خوردن را اصلاح کنيم: لقمه های هرچه کوچکتر، با جويدن هرچه بيشتر، و حذر از آماده کردن لقمه تازه؛ تا آن لقمه، خوب با بزاق و موادّ مفيد آن ترکيب شود و لذّت غذا ـ کاملاً ـ روی زبان، احساس شود: تا حدّی که يک ذره غذا بين دندانها گير نکند و البته ـ مرتّباً ـ بايد بزاق را بلعيده و مانده ی لقمه را با اشتياق، دوباره بجويد و…
3ـ مصرف تخم مرغ يا گوشت قرمز، در هفته ي اوّل، خطرناک است و چربی‌ها ـ سريعاً چربی خون را بالا مي‌برند زيرا بدن ـ مانـنـد سـابق چربی را ذخيره نمی کند.
4ـ اوليّن دفع مدفوع، ممکن است 48 ساعت بعد از رژيم؛ باشد و مسهل لازم نيست و اگر لازم شد، تنفيه کنيد. و اگر نشد، به متخصص گوارش، مراجعه فرماييد.
5ـ از سرگيری ورزش، دو هفته، بعد، بلامانع است.
6ـ جبران وزن در لاغرها به سرعت، ممکن نيست و پرخوری، اثر منفی دارد.
منبع : آکا ایران

4 یک نظر

 1. امین الله فاطمی پاسخ

  سلام.
  بسیار متشکرم از اطلاعات مفیدتون.
  میشه یه کتاب خوب هم معرفی بفرمایید

 2. فرهاد پاسخ

  سلام و ممنون بابت اطلاعات مفید
  من چند سال است که در مورد این شیوه مطالعه میکنم اگر بتوانید نمونه های موفق رو عکسشون رو بگذارید که چه تغییراتی کرده اند خیلی کمک میکنه. چون حدود ۱۵۰ سال پیش خود آلکسی سوورین از قبل و بعد روزه عکس خودش گذاشته ام من هرچه گشتم در زمان معاصر ندیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *