روحانیت، جامعه مدنی و بحرانی پیش رو

وحید نوشت:
یکی از نکاتی که از سوی اساتید و پژوهشگران علوم سیاسی به عنوان حلقه مفقوده کشور طی سالهای گذشته بر آن تاکید شده، نبود جامعه مدنی است. افراد، شخصیت ها و احزاب و نهادهایی که بتوانند حلقه وصل بین حاکمیت و مردم بوده تا صدای مردم به حاکمیت برساند. آنچه در که در ج.ا.ا طی چهار دهه گذشته اتفاق افتاده است فقدان این جامعه مدنی است و آنچه امروز درو می کنیم محصول چهاردهه غفلت در این تشکیل جامعه مدنی می باشد.
آنچه شرایط این روزهای کشور را نگران کننده تر از یک بحران اقتصادی می کند، تداوم این غفلت و عمیق تر شدن گسل های اعتماد بین مردم و حاکمیت . در این فضا در حوزه های علمیه و خصوصاً مرجعیت و نسل جدید طلاب می توانند این نقش را به خوبی ایفا کنند و ظرفیت های خوبی در حوزه های علمیه با توجه به تجربه تاریخی روحانیت وجود دارد.
به نظر می رسد روزها و ماه های آینده برای حوزه های علمیه از این جهت حیاتی است. آیا حوزه و روحانیت تلاش می کند تا به الگویی برای تبدیل به یک جامعه مدنی فعال برسد یا خیر؟
اقدامات و پیام های صادره از سوی برخی از مراجع و البته برخی از تلاش های عدالت خواهانه و البته در برخی از موارد قابل انتقاد طیفی از طلاب جوان را می توان به فال نیک گرفت.
تاملات حوزوی
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *