اعمال روز بیست و چهارم ذی الحجه – روز مباهله

ابراهیم قربانی نهرخلجی در وبلاگ”طلبه ارشادگر” نوشت:
روز بیست و چهارم ذی الحجه (روز خاتم بخشى على علیه السلام و روز مباهله):
توضیح مختصر در مورد این روز :
بیست و چهارم ماه ذى‏الحجّه، یادآورِ دو خاطره مهمّ تاریخى در اسلام است :
1- روزى است كه امیر مؤمنان على علیه السلام در آن روز، در حال ركوع انگشتر خود را به سائل فقیر عنایت كرد؛ این عمل خالصانه و ایثارگرانه امیرمؤمنان علیه السلام بقدرى پرارزش بود كه آیه 55 سوره مائده در شأن آن نازل شد:
«إنَّما وَلِیُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنوُا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ»؛سرپرست و ولىّ شما تنها خداست و پیامبر او و آنها كه ایمان آورده‏اند؛ همانها كه نماز را برپا مى‏دارند و در حال ركوع، زكات مى‏دهند!»
جا دارد كه مؤمنان با یادآورى این خاطره مهم و تفسیر آیه شریفه، و ذكر مناقب و فضایل امیرمؤمنان علیه السلام این روز را گرامى دارند و خود نیز در تصدّق و انفاق به فقرا و نیازمندان، به آن حضرت تأسّى جویند.
2- واقعه مهمّ دیگر «مباهله» رسول خدا با مسیحیان نجران است.  پس از گفتگوى فراوان نصاراى نجران با رسول خدا صلى الله علیه و آله درباره حضرت مسیح علیه السلام سرانجام علماى نصارا از پذیرفتن حق خوددارى كردند و كار به مباهله كشیده شد. (مباهله یعنى نفرین كردن دو نفر نسبت به یكدیگر كه هركس ناحق مى‏گوید گرفتار مجازات الهى شود).
براین امر توافق شد كه در چنین روزى مسیحیان نجران با رسول خدا «مباهله» نمایند و نفرین كنند كه هر گروه و جمعیّتى كه ناحق مى‏گوید، رسوا و مجازات شود.
خداوند طبق آیه 61 سوره آل عمران به پیغمبر صلى الله علیه و آله فرمود:
«فَمَنْ حاجَّكَ فیهِ مِن بَعدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْنائَكُم وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُم وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَةَ اللَّهِ عَلَى الْكاذبِینَ»؛هرگاه بعد از علم و دانشى كه (درباره حضرت مسیح علیه السلام) به تو رسیده، كسانى با تو به محاجّه و ستیز برخیزند، به آنها بگو: بیایید ما فرزندان خود را دعوت كنیم، شما هم فرزندان خود را؛ ما زنان خویش را دعوت نماییم شما هم زنان خود را؛ ما از نفوس خود دعوت كنیم، شما هم از نفوس خود؛ آنگاه مباهله كنیم؛ و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم».
پیرو این دستور الهى، رسول خدا صلى الله علیه و آله در حالى كه فرزندش حسین علیه السلام را در آغوش داشت و دست حسن علیه السلام را در دست گرفته بود و على و فاطمه علیهما السلام نیز همراه او بودند، به سمت محلّ مباهله حركت كرد.
نصارا، چون چنین جمعیّتى و نشانه‏هایى را از نزدیك شدن كیفر الهى دیدند، وحشت كردند و از «مباهله» منصرف شدند و حاضر به پذیرفتن جزیه گردیدند.  این داستان نشانه دیگرى از عظمت اهل‏بیت علیهم السلام و حقّانیّت رسول خدا صلى الله علیه و آله و دین اسلام است.
بنابراین، بسیار شایسته است مسلمانان در چنین روزى، با یادآورى و آگاهى بیشتر از این جریان، عظمت و بزرگى رسول خدا و اهل‏بیت پاكش را به خاطر آورند و بر معرفت خویش نسبت به آنان بیفزایند، و به شكرانه آن به نیازمندان انفاق كنند.
به هر حال، این روز، روز باعظمتى است كه چند عمل براى آن نقل شده است :
1- این روز را به شكرانه این بركات بزرگ، روزه بدارد.
2- غسل كند و بهترین لباسش را بپوشد و خود را معطّر نماید.
3- نیم ساعت قبل از ظهر، دو ركعت نماز بخواند؛ در هر ركعتى یك مرتبه سوره «حمد» و ده بار سوره «قل هو اللَّه احد»، ده بار «آیةالكرسى» و ده بار سوره «انّا انزلناه» را بخواند.
در روایتى از امام صادق علیه السلام براى این نماز پاداش فراوانى ذكر شده است.
4- دعاى روز «مباهله» را بخواند كه از امام صادق علیه السلام نقل شده است‏
منابع:
كلیات مفاتیح نوین ؛ صفحة 896 به نقل از :اقبال، صفحه 515 – مصباح المتهجّد، صفحه 758
وبلاگ طلبه ارشادگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *