چهار گام مؤثر برای درس خواندن

بهترین روش برای درس خواندن فقط به شب امتحان خلاصه نمی شود بلکه بهتر است هر محصل یا دانشجویی بداند درس ها بهتر است طی سال مرور شوند که شب امتحان با مرور ساده بتوان همه مطالب را نه فقط در حافظه کوتاه مدت بلکه برای همیشه و در حافظه بلند مدت جای داد.
گام اول
بهتر است همان ابتدای کار هدفمان مشخص باشد. اینکه چه درس هایی را برای چه می خوانیم مهم است و به ما انگیزه بیشتری برای درس خواندن می دهد. در ضمن علاقه مند بودن به رشته ی تحصیلی در میزان یادگیری بسیار مهم است.
خودتان را بشناسید. شناسایی اینکه در یادگیری چگونه فردی هستید مهم است. سمعی، بصری و یا لمسی هستید؟ با دیدن بهتر یاد می گیرید یا با شنیدن و یا با نوشتن؟
گام دوم
گوش سپردن مؤثر در کلاس و سوال پرسیدن جزو اولین مراحل یادگیری است. حتما از مطالب مهم یادداشت برداری کنید و سر کلاس تمرکز حواس داشته باشید.
هر مطلبی که یادمی گیریم تا یک ساعت در ذهن ما می ماند و پس از آن کم کم فراموشمان می شود تا اینکه تا یک ماه بعد هیچ چیز از آن مطلب در خاطرمان نخواهد بود.
گام سوم
توضیح هرم یادگیری
بهترین زمان برای اولین مرور بلافاصله پس از پایان کلاس می باشد. بعدی فردای کلاس، هفته بعد و ماه بعدی می باشد. برای مرور می توانید از نقشه ذهنی و شکلک های مختلف و خودکارهای رنگی استفاده کنید. حتی می توانید فلش کارت تهیه کنید. با این روش مرور کردن، مطالب در ذهن حک می شوند و کمتر فراموش می شوند.
در زمان مرور مطالب می توانید آنها را برای فرد دیگری توضیح دهید. یاددادن مطالب جدید به دیگران در انتقال آنها به حافظه بلند مدت بسیار موثر است. با دوست همکلاسی خود می توانید مطالب یادگرفته شده را به اشتراک بگذارید و برای هم توضیح دهید. اگر تنها بودید از روش خلاصه نویسی استفاده نمایید. یعنی مطالب مهم را در دفترچه ای خلاصه وار بنویسید. نقشه ذهنی و استفاده از رنگ ها و اشکال مختلف فراموش نشود.
اگر فرصت داشتید می توانید در مورد مطالب جدید درسی خود تحقیق کنید. از دوستان و معلمتان بپرسد و در اینترنت جستجو کنید. مجموعه این فعالیت ها سطح درک مطالب را بسیار بالا می برد و حتی به مطالب جدید در مورد موضوع درسی تان دسترسی پیدا خواهید کرد.
شرحی که گفته شد معروف به هرم یادگیری می باشد که به شکل زیر است:
در زمان امتحانات نیز بهتر است خواب کافی داشته باشید و صبح زودتر بیدار شوید و پس از ورزشی مختصر و صبحانه ای کامل که شامل تخم مرغ، شیر، کنجد، عسل، ارده، گردو، قهوه و نان کامل می تواند باشد. درس خواندن را در محیطی آرام که دمای مناسب داشته و اکسیژن به خوبی دریافت شود، شروع کنید. از عوامل پرت کننده حواس مثل موبایل و تلویزیون دور باشید. طوری برنامه ریزی نمایید که پس از ۴۵ دقیقه درس خواندن ،۱۵دقیقه بتوانید استراحت کنید.
قبل شروع هر فصل مرور کلی انجام دهید و نمودارها و تصاویر آن فصل را ببینید. به سوالاتی که احتمالا مطرح شده نظری بیاندازید و سپس شروع به خواندن مطالب نمایید. روی هر مطلب فکر کنید و سپس چند بار خوانده و از حفظ بگویید و برای مطالب مهم نقشه ذهنی بکشید. در پایان هر فصل سوالات مطرح شده را جواب دهید و یا خودتان سوال طرح کنید و جواب دهید. سپس مرور کوتاهی انجام دهید نقشه ذهنی و نمودارها و تصاویر را نیز مرور کنید و به سراغ فصل بعد بروید. می توانید از فلش کارت نیز استفاده نمایید.
پس از پایان کلیه فصول مرور کلی فراموش نشود.
گام چهارم
در زمان استراحت می توانید کمی هوای آزاد تنفس کنید، خوراکی های سالم مانند میوه و مغزها را میل نمایید. سعی کنید تا روز امتحان کمتر سراغ تلفن همراه و تلویزیون بروید و استفاده از این وسایل را محدود نمایید.
برای وعده نهار هم می توانید از ماهی،سبزیجات و یا کمی لوبیا استفاده کنید. بهتر است در خوردن هم زیاده روی نکنید زیرا وقتی معده سبک تر باشد جریان خون بیشتری به سمت مغز می رود و نیز کمتر احساس خواب آلودگی خواهید کرد.
روش های مختلفی برای درس خواندن وجود دارد که می توانید در اینترنت اطلاعاتی در مورد این روش ها بدست بیاورید و با توجه به شناختی که از خودتان دارید از آنها استفاده نمایید.
منبع مطالعه شریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *