پنج روش عملی برای سریع خواندن متن

آیا شما عاشق کتاب‌خوانی و یادگیری مطالب جدید هستید؟
آیا هرروز در محل کارتان مجبورید اسناد بسیاری را مطالعه کنید؟
آیا تابه‌حال اندیشیده‌اید که چگونه می‌توانید این کارها را چند برابر سریع‌تر انجام دهید و یا به‌اصطلاح چگونه می‌توانید تندخوانی کنید؟
تندخوانی مسئله‌ای است که در سال‌های اخیر موردتوجه زیادی قرارگرفته است. انسان همیشه به دنبال ترفندهایی است که کارهای کارآمد را در زمان کوتاه انجام دهد. با یادگیری روش‌های تندخوانی، شما با سرعت قابل‌توجهی اطلاعات را پردازش می‌کنید و کارهایتان را سریع‌تر انجام می‌دهید.
گوگل برای تندخوانی روش‌های متعددی را پیشنهاد کرده است، که اکثر آن‌ها هماهنگی چشم و ذهن و خواندن خطوط به‌طور هم‌زمان در هنگام مطالعه را شامل می‌شود. در این‌گونه روش‌های تندخوانی شما باید بیاموزید که شیوه‌ روخوانی خود را با روش‌هایی که گفته شد تطبیق دهید، که این کار کمی سخت است.
اما در این مقاله سعی کرده‌ایم به بررسی چند تکنیک متفاوت بپردازیم. روش‌های تندخوانی که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم، نیازی به تغییر روش روخوانی شما ندارد. شما می‌توانید با همان روشی که از کودکی آموخته‌اید به مطالعه بپردازید و با استفاده از این چند تکنیک به تندخوانی دست پیدا کنید.
این ۵ روش تندخوانی بدون تغییر در شیوه‌ خواندن شما انجام می‌شود، اما قادر است در زمان کمتر، اطلاعات را تمام و کمال به شما منتقل کند.
1- هنر پرش را بیاموزید
2- افکارتان را متمرکز کنید
3- تکرار کلمات را متوقف کنید
4- یک هدف تنظیم کنید
پنج مهم‌ترین اطلاعات را استخراج کنید
بررسی ۵ مورد از روش‌های تندخوانی
بزرگ‌ترین مانعی که در پیش روی ماست، تصور غلطی است که ما در هنگام مطالعه داریم. ما معتقدیم که باید هر کلمه از کتاب یا مقاله را بخوانیم تا بتوانیم آن را درک کنیم. فرق نمی‌کند این کار را چقدر سریع انجام دهیم، اما ما برای خواندن هر کلمه فرصت نداریم.
در دوران مدرسه آموختیم که باید خط به خط کتاب را حفظ باشیم زیرا قرار است آن را امتحان بدهیم. اما در حال حاضر تلاش برای به خاطر سپردن همه‌ چیزهایی که می‌خوانید، فقط اتلاف وقت است. چنین اطلاعاتی در حافظه کوتاه‌مدت ما ذخیره می‌شوند که خودبه‌خود بعد از چندین روزبه دست فراموشی سپرده می‌شوند. الآن زمان آن رسیده که این‌گونه تصورهای غلط را کنار بگذاریم و مطالعه کردن را هک کنیم.
۱- هنر پرش را بیاموزید
مغز انسان می‌تواند بدون نیاز به خواندن تک‌تک کلمات موضوع کتاب یا مقاله را درک کند. هنگامی‌که بدانید در حال خواندن چه موضوعی هستید، می‌توانید باکمی جست‌وخیز، مفهوم کل کتاب را درک کنید. به‌عنوان‌مثال هنگامی‌که یک کتاب غیرداستانی می‌خوانید، اول به سراغ مقدمه بروید تا به یک درک کلی برسید و پیام کتاب را دریافت کنید. سپس به سراغ عنوان‌ها و توضیحات درج‌شده در زیر عنوان‌ها بروید. و در آخر جمله اول و آخر هر پاراگراف را بخوانید. این روش به شما کمک می‌کند که از طریق تندخوانی، متن را سریع‌تر درک کنید و هم‌چنین ۴۰ درصد از اطلاعات حیاتی را به دست آورید. این روش یکی از بنیادی‌ترین روش‌های تندخوانی است.
۲- افکارتان را متمرکز کنید
این یک عادت بسیار غلط است که ما هنگام مطالعه به موضوعات متفرقه و عجیب‌وغریب فکر می‌کنیم. این‌گونه ذهن ما سرگردان می‌ماند و متمرکز نمی‌شود. اما این پراکندگی افکار ذهنی، کاری است که همه‌ ما بدون آنکه متوجه باشیم انجام می‌دهیم و راهی برای متوقف کردن آن وجود ندارد. اما می‌توانیم از این پراکندگی در جهت تندخوانی بهره ببریم. به این‌گونه که در هنگام مطالعه، ذهن خود را به سمت آنچه دارید مطالعه می‌کنید، هدایت کنید. سعی کنید کلماتی را که می‌خوانید به تجربه‌های زندگی خود مرتبط کنید.
به عنوان مثال اگر مقاله‌ای در مورد مقابله با استرس می‌خوانید سعی کنید بر روی دورانی که خودتان استرس زیادی را متحمل می‌شدید، تمرکز کنید. به‌این‌ترتیب شما باعث ایجاد ارتباط بین مغز خود و چیزی که می‌خوانید می‌شوید و آن را آسان‌تر به خاطر می‌سپارید.
این‌یکی دیگر از روش‌های تندخوانی مؤثر است که به‌طور شگفت‌انگیزی سرعت تندخوانی را بالا می‌برد.
۳- تکرار کلمات را متوقف کنید
پژوهش‌ها نشان داده است که انسان می‌تواند ۱۵۰ کلمه در دقیقه را بیان کند. این در حالی است که ذهن انسان می‌تواند تا ۴۰۰ کلمه را در دقیقه پردازش نماید. هنگامی‌که شما در زمان مطالعه هر کلمه را در ذهن خود تکرار می‌کنید فقط باعث پایین آمدن سرعت مطالعه‌ی خود می‌شوید. این عادت را متوقف کنید. سعی کنید به‌جای ورود تک‌تک کلمات فقط اجازه‌ی ورود موضوعات و عنوان‌های مهم را به مغز خود صادر کنید. این‌گونه موفق به خواندن ۴۰۰ کلمه در دقیقه خواهید شد و یک گام دیگر در تندخوانی برداشته‌اید.
۴- یک هدف تنظیم کنید
یک هدف برای نوع اطلاعاتی که می‌خواهید پس از تندخوانی به دست آورید، تعیین کنید و از خود بپرسید:
– چرا این را می‌خوانم؟
– چرا به این اطلاعات نیاز دارم؟
– چگونه می‌توانم از آن استفاده کنم؟
اگر در دانشگاه هستید و درباره‌ یک موضوع امتحان دارید، بر روی جزوه‌های دست‌نویستان که از روی صحبت‌های استاد نکته برداشته‌اید تمرکز کنید تا بر روی کتاب‌هایتان.
و یا اگر در حال مطالعه یک کتاب تناسب‌اندام هستید و می‌خواهید مطابق آن به‌تناسب اندام برسید، فقط کافی است قسمت هاdی را که روش‌های مختلف تناسب‌اندام را بررسی کرده بخوانید. اما این بدین معنا نیست که قسمت‌های دیگر را دور بریزید، نه، ولی با این روش خواندنتان را اولویت‌بندی می‌کنید تا از زمان به‌درستی بهره ببرید. به این شکل بدون آنکه تغییری در روش خواندنتان به وجود آورید به تندخوانی دست پیدا می‌کنید.
۵- مهم‌ترین اطلاعات را استخراج‌کنید
درست است که ما مجبور نیستیم همه‌چیز را به خاطر بسپاریم، اما درعین‌حال می‌خواهیم به مهم‌ترین چیزها توجه کنیم . به همین دلیل ما نیاز به یک سیستم بازیابی داریم که به ما کمک کند تا اطلاعاتی را که به آن نیاز داریم، بازیابی کنیم. راه‌اندازی یک سیستم بازیابی، یک انتخاب کاملاً شخصی است. عده‌ای ترجیح می‌دهند تا اطلاعات مهم را در دفترچه یادداشت خود بنویسند و بعضی دیگر از آن عکس می‌اندازند. بهترین روش برای بازیابی اطلاعات، های لایت کردن (برجسته‌سازی) است. شما می‌توانید نکات مهم را های لایت کنید و همان‌طور که به هر صفحه نگاه می‌اندازید، نکات مهم آن صفحه را به‌راحتی به یادآورید. داشتن یک سیستم بازیابی، فشار ذخیره‌سازی اطلاعات را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا یک تندخوانی مؤثر داشته باشید.
اکثر مردم مطالعه را یک سرگرمی نمی‌دانند، اما به‌هرحال برای کسب دانش و رشد خود به آن نیاز دارند. درست است که شما ممکن روش‌های متفاوتی برای یادگیری داشته باشید مانند فایل های صوتی و یا تصویری، اما نمی‌توانید به‌طورکلی مطالعه را کنار بگذارید. بنابراین تندخوانی کار شما راحت‌تر می‌کند.
تحقیقات نشان داده ذهن انسان فقط برای یک مدت کوتاه می‌تواند بر روی یک موضوع تمرکز کند. شما با استفاده از روش‌های تندخوانی می‌توانید حداکثر بهره‌وری را از ذهن خود در این زمان کوتاه داشته باشد.
نویسنده مسعود الوهیمی
منبع مطالعه شریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *