وقتی شیطان قرآن می خواند

نویسنده وبلاگ “تمدن بدلی” نوشت:
امروزه دیده می‏شود از آیات و روایاتی که در باب تشویق به علم اندوزی از پیشوایان دین، صادر شده در سرِدر دانشگاه ‏ها و دیوار مدارس جهت تشویق به علوم جدید غرب استفاده می‏ شود! و پیشرفتِ کشورها را بر مبنای بهره بیشتر از علوم و فن‏آوریِ خودشان می سنجند و به توسعه یافته، توسعه نیافته و در حال توسعه تقسیم می‏کنند!
منظور علم در روایات چیست؟
باید توجه داشته باشیم استعمال واژه مشترک و عباراتی که برای مخاطب درست معنا نشده دستمایه ­ای است برای کسانی که قصد فریب دارند. همانند به کار بردن دو پهلویِ واژه آزادی.‏
آیات و روایات مربوط به علم و عالم نیز می‏ بایست در دامنه منظور حقیقی گوینده، ترجمه و بکار گرفته شود نه اینکه به میل و گرایش فضای کنونی، ترجمه کنیم تا پس از رسوا شدن این علوم و فن‏آوری اش به دستپاچگی بیافتیم.
واژه علم در روایات به معنی science نبوده بلکه معنایی فراتر و متعالی تر از دیدگاه بسته ماده گرایان دارد.[1] ذلِکَ مَبْلَغُهُمْ مِنَ الْعِلْم این آخرین مرز دانش آنان است
البته منظور این نیست که در شرایط کنونی ما این علوم را نداشته باشیم. بلکه فعلا جهت مقابله با دشمن داشتن این علوم مادی برای ما ضرورت دارد. ولی درگیر کردن خیل جامعه و جوانان و نظام آموزشی با این علوم، تقدیس این علوم، بکاربردن آن در بستر معیشت و در مورد بالا تفسیر اشتباه روایت جهت توسعه و تمدن زایی اومانیستی، ایرادهای مد نظر ما می باشد.
مثلا در جامعه اسلامی نیاز است تعدادی از علما، تورات و تلمود و زبان عبری را آموزش ببینند اما اینکه از ابتدای نوجوانی پیوسته و تمام وقت تا دبیرستان و دانشگاه و دکترا، همه جامعه اسلامی، مشغول خواندن تعالیم یهود و اجرای آیین های آن شوند چه مفهومی دارد؟!
امام خمینی رحمه الله در حدیث بیست و چهارم از کتاب “شرح چهل حدیث” اقسام علم و مقصود از واژه علم در روایات را بر محور رایت زیر توضیح داده اند.
موسی بن جعفر علیهما السلام فرمود رسول خدا صلّی الله علیه و آله وارد مسجد شد ناگاه جماعتی را مشاهده فرمود که اطراف مردی دور می زنند. فرمود: «این چیست؟»
گفته شد: «علّامه است.»
فرمود: «علّامه چی؟»
گفتند به او: «داناترین مردم است به نسب های عرب و وقایع آن و روزگار جاهلیت و اشعار عربی.»
پیغمبر فرمود: «این علمی است که از جهل او ضرر و زیانی نرسد و از علم او سودی حاصل نشود. همانا علم منحصر است به سه چیز:‏ ‏آیه محکمه، یا فریضه عادله، یا سنّت قائمه. (نشانه استوار یا واجب راست یا سنّت پابرجا) و غیر از این ها زیادت است.»‏
در واقع در نظام آموزشی شیطانی کنونی آنقدر در مخیله دانش اموزان نگون بخت، علوم مادی غرب تقدس داده شده که علم حقیقی را محو کرده و آنان را در عالم اوهام خود فرو می برد.
درباره فن آوری و صنعت دانش بنیان بطور خلاصه باید گفت که نظام خلقت در غایت نظمی متناسب با علم بی انتهای خالق حکیم بنیان نهاده شده که اگر علم ناقص انسان در این انتظام دست ببرد آن را تنزل خواهد داد.
آیا می دانید از آموزش این علوم چه کسانی سود می برند؟
منبع تمدن بدلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *