دقت در انتخاب همسر، یک ضرورت است و مسامحه و بی توجهی، پشیمانی را در پی خواهد داشت. معیارها و خصوصیات زیر، در گزینش همسر، لازم است در نظر گرفته شوند:
الف) همسر دیندار انتخاب کنید؛ زیرا دینداری دختر و پسر جوان، حفظ حریم عفت، حیا، نجابت و غیرت را در پی خواهد داشت.
پیامبر درباره گونه های انتخاب همسر توسط برخی از مردم، چنین بیان داشت:
«برخی برای انتخاب همسر، به مال یا دین یا زیبایی یا به حسب و نسب او توجه دارند؛ امّا بر شما باد که با دینداران ازدواج کنید»
ب) به اخلاق مطلوب خود توجه کنید؛ چون اخلاق، اساس و شیرازه پایداری و استحکام زندگی زناشویی است و بی شک، سوء اخلاق، بی احترامی و نامهربانی هایی را در پی داشته و فروغ محبت را خاموش خواهد ساخت. پیامبر می فرماید: «هرگاه برای دختر شما خواستگاری آمد که دین و اخلاقش را می پسندید، قبول کنید و گرنه در سطح جامعه، فتنه و فساد بسیار می گردد»
ج) تأثیرپذیری دختر و پسر از خانواده و محیط رشد، به همین دلیل اصالت خانوادگی تعیین کننده است. از این رو، در کلام پیامبر صلی الله علیه وآله چنین آمده است: «با فلان گروه ازدواج کنید که مردانشان عفت دارند؛ پس زنانشان هم عفیف هستند؛ و با آن گروه ازدواج نکنید که مردانشان بی عفتی نموده اند؛ زیرا زنانشان هم بی عفت شده اند»
د) به همتایی ( کُفْوِ همدیگر بودن)، توجه کنید؛ این ویژگی، به نوعی لزوم هماهنگی، همگرایی، تناسب و سنخیت روحی، اخلاقی و جسمی میان دختر و پسر را توصیه می کند؛ تا زندگی مشترک، استوارتر، پرثمرتر و لذّت بخش تر گردد. رسول خداصلی الله علیه وآله می فرماید: «به همتایان خود، زن بدهید و از همتایان همسر بگیرید».
همتایی، گونه های مختلفی دارد؛ مانند همتایی دینی، فرهنگی، اخلاقی، علمی، جسمی، زیبایی، سنی، مالی، خانوادگی، اجتماعی، روحی و روانی.
ه) معیار زیبایی، به عنوان یک امتیاز در شیرینی و صفای زندگی، مؤثر است؛ اما در اولویت بندی معیارها، در رتبه اول قرار ندارد؛ زیرا رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «نباید حسن چهره زن را بر حسن دینداری او برتری داد». معیارهایی چون فاسق بودن، بی عفتی، فحاشی، بداخلاقی و حماقت، به عنوان گزینه های ممنوع عنوان شده اند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *