نکات مهم در تربیت جنسی کودکان


 
آموزش مسائل جنسی به کودکان در سنین مختلف
فرزندان ما در هر سنی تا چه میزان باید با مسائل جنسی آشنا باشند؟
در ادامه ی بحث تربیت جنسی به این موضوع می پردازیم که کودکان در هر سنی تا چه میزان باید اطلاعات داشته باشند.
 
بین 6 تا 9 سالگی
بچه ها باید:
بتوانند تولید مثل حیوانات و گیاهان را به عنوان بخشی از چرخه حیات درک کنند.
در پاسخ به سوالاتی چون “نوزادان از کجا می آیند؟” ، “چطوری به دنیا می آیند؟” چیزهایی شنیده باشند.
از تفاوت بین دو جنس آگاه باشند و بتوانند نام صحیح اندام  تناسلی خود و جنس مخالف را نام ببرند.
درک کلی از ایدز و عفونت های دیگری که از طریق جنسی منتقل می شود داشته باشند.
نسبت به سلامت کلی و نیازهای ایمنی بدن خود مسئولیت روز افزون پیدا کنند و بهداشت شخصی خود را با مسواک زدن، دوش گرفتن، رعایت تغذیه مناسب و غیره حفظ کنند.
مفاهیم دوستی و عدالت را بفهمند و بتوانند احساسات خود را با والدین یا افراد بزرگسال قابل اعتماد دیگر در میان بگذارند.
 
بین 9 تا 13 سالگی
بچه ها باید:
جنسیت خود را به عنوان بخشی طبیعی از زندگی درک کنند.
با تغییرات طبیعی دختران و پسران در دوران بلوغ (عادت ماهیانه و احتلام) آشنا شوند.
بتوانند با دیگران دوست شوند و دوستی هایشان را حفظ کنند ( معمولا با هم جنس های خودشان).
روند تولید مثل و از جمله مفاهیمی چون آمیزش جنسی، پدر و مادر شدن، سقط جنین و جلوگیری از بارداری را درک کنند.
بدانند سوءاستفاده جنسی چیست؟ و چگونه می توان آن را تشخیص داد و در موقعیت های بالقوه خطرناک چگونه باید رفتار کرد.
با توجه به مراحل رشد کودک به پرسش های او پاسخ دهید.
هرچه سن او کمتر است، پاسخ ها عینی تر و با لحن جدی بگویید. جواب آنها را در 2 تا 3 جمله بدهید.
 
بچه های 10_12 ساله
به اطلاعات بیشتری نیاز دارند که می توان از طریق کتاب ها، جزوه ها و کلاس های آموزشی به آنها دست یافت.
 
سوال ها کی شروع می شود؟
فرزندان ما از 4 سالگی به بعد، پرسش های جنسی ناشی از کنجکاوی خود را آغاز می کنند.
در این سن است که بچه ها از برهنگی احساس شرم کرده و لازم است پدر و مادر این حالت را تقویت کنند که فرزندشان در سنین بالاتر به “بی پروایی جنسی” کشیده نشود.
 
در 5تا6 سالگی ترشح هورمون های جنسی به صورت بسیار کم آغاز می شود و درست در این سن است که باید به کودکان پاسخ های صحیح اما کوتاه داده شود.
البته در این سن کودک نسبت به کودکان جنس مخالف ابراز تمایل می کند که این ابراز تمایل طبیعی بوده و نباید با تمایلات جنسی اشتباه گرفته شود.
اما باید در عین حال ارتباط کودکان کنترل شده و تحت نظارت بزرگسالان باشد.
 
با نزدیک شدن نوجوانی و آغاز سن بلوغ، کودکان آسیب پذیز تر شده و باید در این زمینه اطلاع رسانی دقیق تر باشد تا مورد سوءاستفاده جنسی قرار نگیرند.
این بدان معنا نیست که فقط باید مسائل جنسی را آموزش داد، بلکه باید درباره حفاظت خودشان به آنها آموزشهای لازم داده شود.
 
1- دستپاچگی و طفره رفتن؛ اشتباهی بزرگ
 
اشتباه رایج میان والدین هنگام پرسیدن سوال جنسی کودکان، دستپاچگی و طفره رفتن از موضوع است؛ این مسئله باعث می شود موضوع در ذهن کودک مهم جلوه کند و برای رفع کنجکاوی خود با دوستان و همسالان خود در این باره صحبت کند که این امر عواقب بدی دارد. همچنین بسیاری از والدین هنگام مواجهه با سوالات جنسی فرزندشان دچار تشویش و نگرانی می شوند و به این می اندیشند که ممکن است فرزند کوچک آن ها دچار انحراف  خطرناکی شده باشد.
 
این درست است که برای والدین سخت است که راجع به رفتار و روابط جنسی با فرزندشان صحبت کنند و از طرفی ممکن است برای فرزندان نیز مشکل باشد. اما این موضوع بیشتر به نحوه ارتباط قبلی والدین با فرزندشان و احساس خود والدین در مواجهه با چنین موضوعاتی بستگی دارد.
مهم این است که هنگام صحبت کردن با کودکان از کلماتی استفاده کنیم که برایشان قابل فهم تر است و با آن ها راحت هستند.
 
همچنان سوالات آنها نباید باعث ایجاد ترس و نگرانی در والدین بشود. هر زمان احساس کردیمکپاسخ سوالاتی را نمیدانیم یا بلافاصله در پاسخ دادن آمادگی نداریم، بهتر است به کودک بگوییم: سوال خوبی کردی اما من باید کمی روی سوال تو فکر کنم بعد جوابت را بدهم
 
2- وارد جزئیات نشوید
 
کودکی که به سمت رشد جنسی می رود، از نظر رشد شناختی نیز تغییر می کند و این دو عامل منجر به پرسش ها و کنجکاوی هایی درباره این گونه مسائل خواهد شد.
 
در چنین شرایطی والدین باید با در نظر گرفتن مقطع سنی و سطح درک کودک به پرسش های او پاسخ دهند. اطلاعاتی که به یک کودک 5 ساله می دهیم متفاوت با اطلاعاتی است که به یک کودک 8 ساله یا 10 و یا نوجوان می دهیم. از سوی دیگر، سطح شناختی و میزان آگاهی کودک یا نوجوان نیز در چگونگی دادن اطلاعات جنسی بسیار اهمیت دارد. گاهی ممکن است فرزندمان به سن نوجوانی رسیده باشد، اما از نظر بلوغ فکری، سطح شناختی و میزان آگاهی پایین تر باشد یا بر عکس.
 
پس هنگام پاسخ دادن به سوالات با توجه به شناختی که از میزان درک و آگاهی او داریم باید پاسخ دهیم.
 
3- با فرزندتان صادق باشید
 
مهم است که بدانیم اطلاعات کم و مبهم نیز فرزند ما را قانع نمی کند و باعث می شود او برای اخذ اطلاعات بیشتر سراغ منابع یا کسانی برود که ممکن است مناسب نباشند و اطلاعات نادرست به او بدهند.
 
چنین شرایطی منجر به آن می شود که پس از مدتی فاصله احساسی و ارتباطی ما با فرزندمان زیاد شود، به طوری که در زمان بحران و زمانی که نیاز است ارتباط ویژه ای با او برقرار کنیم، دیگر قادر به برقراری ارتباط نخواهیم بود.
 
3-  به زبان کودکانه صحبت کنید
 
نگامی که با کودک و نوجوان در مورد رفتار و روابط جنسی صحبت می کنید، سطح دانش و درک فرزندتان را مشخص کنید تا بتوانید متناسب با آن به او اطلاعات دهید.
 
حس طنز و شوخی داشته باشید و نترسید از اینکه راجه به ناراحتی خود صحبت کنید.
 
رابطه جنسی را با عشق، علاقه، توجه و احترام به خود و طرف مقابل ربط دهید و او را تشویق کنید تا حرف بزند و سوالاتش را بپرسد. همچنین محیطی آرام و فارغ از قضاوت را برای بحث ایجاد و حفظ کنید و از کلماتی راحت و قابل فهم استفاده کنید.
 
به عنوان مثال در پاسخ به سوالی که ابتدا پرسیده شده بود، این جواب را داد که خداوند زن و مرد را متفاوت آفریده است. بعد به تفاوت ظاهری مثل درشت جثه بودن مردها، پر مو بودن صورت و بدنشان اشاره کنید. در مورد زن ها هم به ظرافت و اندام سینه که برای شیر دادن نوزاد است اشاره کنید. اینکه بدن هر زنی، قابلیت بچه دار شدن را دارد اما باید مراقب بدن بود تا این قابلیت حفظ شود. بعد کمی در مورد مراقبت صحبت کنید و … در حقیقت شما اطلاعاتی در حد سنش را بدهید.
 
یکی از سوالاتی که ذهن پدر و مادرها را درگیر کرده است، این است که چگونه به سوالات و کنجکاوی های کودکانشان در مورد مسائل جنسی پاسخ دهند. برخی از پدران و مادران جسارت این را ندارند که پاسخی به این سوالات دهند. این والدین کار خود را اینگونه توجیح می کنند که دانستن این سوالات باعث می شود که چشم و گوش کودکشان باز شود.
 
برخی از والدین اگر به این سوالات پاسخ دهند، یا اطلاعات زیادتری که متناسب با سن کودک نیست در اختیار او می گذارند یا صداقت در بیان این مطالب را ندارند. برخی هم برای شانه خالی کردن از این وظیفه مهم شرم و حیا را بهانه می کنند، اما باید بدانید سوالات جنسی کودک از 4_5 سالگی شروع می شود و این یکی از مراحل طبیعی تکامل جنسی اوست که اگر به درستی پاسخ نگیرد، کنجکاوی جنسی او بیشتر می شود و در این حال، چه بسا که او به خطا برود.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *