پسر 12 ساله ایی دارم که به تازگی متوجه شدم در اینترنت…

شیرین ( تحصیلات : لیسانس ، 45 ساله )
پسر 12 ساله ایی دارم که به تازگی متوجه شدم در اینترنت کلمه سکس وچند فحش بد را جستجو کرده است لطفا مرا راهنمایی کنید چه برخوردی با او داشته باشم ممنون
مشاور (خانم سعیده صفری)
باسلام.
به طور کلی دوران نوجوانی از حساس ترین مراحل رشد و تحول انسان است. نوجوان کسی است که از کودکی بریده، اما هنوز به دنیای بزرگسالان نپیوسته است.
نوجوانی ، پرارزش ترین، پرانرژی ترین و در عین حال آسیب پذیرترین دوره رشد است. سن بلوغ پسران 11 تا 16 سالگي است و فرزند شما در آستانه ورود به بلوغ جسمانی قرار دارد. پس اگر چنين اتفاقاتي رخ داد لازم نيست بلافاصله به چشم مشكل و انحراف به آن نگاه کنید.
اگر اين رفتارها در يك فرد مكررا تكرار شد آنگاه بايد از خودتان بپرسيد كه علت اين رفتار فرزندتان چيست ؟
در ابتدا تمايل دارم در مورد عواملي كه سبب مي شوند نوجوانان بخصوص در اوايل بلوغ كنجكاوي هايي بيش از حد طبيعي داشته باشند مطالبي را خدمتتان عرض كنم و سپس به این مطلب بپردازم که به چه شیوه ای عمل کنید تا کنجکاوی های طبیعی دوران نوجوانی به انحراف و نگرانی تبدیل نشود؛
از آنجا كه تاثير محيط به ويژه در ابتداي نوجواني (12 تا 14 سال ) به سبب بروز غريزه جنسي و زمينه شكل گيري شخصيت افزون تر است ، به هركدام از عواملي كه ذكر خواهم كرد با تامل بيشتري بیاندیشید و اگر هرکدام از آنها در مورد خانواده ی شما صدق می کرد به تغییراتی در آن توجه داشته باشید:
1- وجود ماهواره در محيط خانه ی خود يا بستگاني كه با آنها ارتباط داريد و دسترسي كودك به برنامه هاي آن حتي در صورتي كه برخي از شبكه هاي آن را به اصطلاح قفل كرده باشند سبب بلوغ زودرس در بچه ها می شود
2- ارتباط فرزندتان با دوستان و همسالاني كه جرقه ي اين مسائل را در ذهن او ايجاد مي كنند، نیز بسیار موثراست. اين مورد به دليل آنكه تاثيرپذيري نوجوان از هم سن و سالهايش بيشتر است ، افزون تر مي شود.
3- مشاهده ي روابط خصوصي والدين و رفتارهاي عشقي – جنسي آنها به شدت این کنجکاوی ها را بیشتر می کند : علت اين امر آن است كه عوامل بيروني و محيطي به صورت ناهشيار بر غريزه جنسي كودك تاثير مي گذارد و وقتي فرزند صحنه ي نزديكي پدر و مادر را ببيند ، ممكن است به جهت تقليد، همان كار را با همسال خود انجام دهد يا به سبب كنجكاوي ، با آلت تناسلي خود بازي كند كه در هر صورت لذتي را در پي خواهد داشت و همين لذت و استمرار عمل ، او را دچار انحرافات جنسي مي كند.
4- بوسيدن و در آغوش گرفتن كودك به وسيله نامحرم : بوسيدن كودكان به وسيله ي پدر و مادر و در آغوش گرفتن آنها، سبب رشد عاطفي شان مي شود. اما بوسيده شدن دختر از سوي نامحرم از 6 سالگي به بعد و پسر از 7 سالگي به بعد پسنديده نيست.
5 – اشتراك بستر كودكان نیزكه زمينه هاي انحراف جنسي را پديد مي آورد در این دوره سنی شاسته نیست.
پس علاوه براینکه به موارد بالا توجه کرده و آنها را رعایت می کنید، لازم است بدانیدکه اصولا نوجوانان در مورد بيداري غرايز جنسي خود گناهي ندارند.
همانطور كه تمايل به خورد و خوراك امري طبيعي و بديهي است، اينگونه تمايلات هم امري كاملا طبيعي است. ليكن با كمال تاسف ، گرايش بزرگترها و مخصوصا والدين درباره مسائل جنسي به گونه اي است كه اهميت لازم را به آن نمي دهند ، درحالي كه اين رابطه و اساساً اين غريزه ، براي يك نوجوان بسيار اسرار آميز و اغوا كننده است.
و در كشور ما حتي افراد تحصيل كرده هم مايل نيستند(يا خجالت مي كشند) تا در اين باره با فرزندانشان به صحبت بنشينند. و كنترل كردن و محدود ساختن نوجوانان از شنيدن اينگونه مسائل ، نه تنها كنجكاوي آنها را ارضا نمي كند بلكه عوارضي هم در پي خواهد داشت.
امروزه كودكان و نوجوانان توسط پيام هاي جنسي فيلم ها، تبليغات، برنامه ها ، اينترنت، صحبت هاي دوستان و به خصوص ماهواره بمباران مي شوند.
آموزش جنسي به كودكان نگاه درست مي دهد، پيام هاي گيج كننده ي جنسي را براي آنها مفهوم مي كند و چون پدر و مادرها عمدتا در مورد مسائل جنسي به فرزندان خود اطلاعات كافي نمي دهند، بچه ها همسالان و رسانه ها را ملاك قرار مي دهند كه متاسفانه معمولا غلط و گيج كننده اند و حتي به درك بچه ها از خودشان لطمه مي زنند.
جواب دادن به سوالات كودكان و واكنش نشان دادن به رفتارهاي جنسي آنها به نحو مقتضي و بدون قضاوت ، ميل فرزندانشان را به كنجكاوي جنسي را ارضا كرده و نياز آنها را به آزمايشگري جنسي را كم مي كند.
پس نباید به دلیل این سرچ اینترنتی او را توبیخ کنید اما کاری که لازم است انجام دهید این است که زمینه ی نظارت غیر مستقیم بر او را فراهم کنید ، مثلا کامپیوتر را در مکانی دنج که رفت و آمدی آنجا صورت نمی گیرد قرار ندهید و آن را در جایی نصب کنید که بتوانید از کارکرد فرزندتان مطلع باشید .
و بهتر است دوستانش را بشناسید ، برایشان احترام قائل باشید و زمینه ی آشنایی و نظارت با آنها را به واسطه ی ارتباط های خانوادگی فراهم کنید. و همچنین دلايل متفاوتي وجود داردكه نمايانگر اهميت گفتگو در مورد مسائل جنسي با كودكان مي باشد. صحبت كردن با بچه ها در مورد مسائل مختلف، روشن مي كند كه ذهن آنان به چه چيزهايي مشغول است.
چگونه در مورد مسائل فكر مي كنندو مشكلات احتمال شان چيست. اين مطلب در مورد همه ي مسائل ، از جمله مسائل جنسي صادق است. بدين ترتيب شما به عنوان مادر در مي يابيد كه فرزندتان چه چيزهايي را مي داند و چه چيزهايي را هنوز نمي داند.
و نکته ی مهم دیگری که لازم است بدانید این است که بهترين شيوه براي كنترل فشارهاي جنسي بچه ها در این سن ، تشویق آنها برای پيشرفت در يكي از رشته هاي ورزشي، مهارت دريك حرفه يا فن ، مشاركت در گروه های مختلف و كسب محبوبيت در امور اجتماع و فراگيري هاي هنري است ، پرداختن به اين فعاليت ها، حس تعلق نوجوان را به خانواده بيشتر مي كند .
منبع راسخون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *