شرکتی که 3برابر بودجه رفاهی مردم ایران بودجه می‌گیرد!

 
ایران روزها دولتمردان از شفافیت بودجه چند میلیاردی برخی نهادها صحبت می کنند. جالب است مردم بدانند برخی شرکتها که حیات خلوت دولت هستند، بودجه چند صد هزار میلیاردی می گیرند و گزارش های مالی آنها مخفی و محرمانه است.
دولتمردان و مشاوران آقای حسن روحانی این روزها از شفافیت بودجه ای سخن می گویند و شاهد مثال آنها اعلام بودجه های چندده میلیونی و چند میلیاردی برخی نهادها و موسسات علمی و آموزشی است ولی جالب است که از بودجه های چند ده هزار میلیاردی و چند صد هزار میلیاردی برخی شرکتهای دولتی که حیات خلوت دولت شده اند، هیچ صحبتی به میان نمی آید.
در حالی کل منابع عمومی بودجه دولت در سال 98 که توسط مجلس بررسی می شود، 407 هزار میلیارد تومان است، شرکتهای دولتی برای سال 98 بیش از 1270 هزار میلیارد تومان بودجه گرفتند، جالب اینکه این بودجه اصلا توسط مجلس بررسی نمی شود و گزارش های مالی شرکتهای دولتی هم مخفی و محرمانه است.
تنها در یک مورد بودجه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی 309 هزار میلیارد تومان برای سال 98 پیش بینی شده که حدود سه چهارم بودجه عمومی کشور است. این در حالی است که کل بودجه رفاهی دولت برای 80 میلیون ایرانی در سال 98 حدود 113 هزار میلیارد تومان است یعنی تقریبا یک سوم بودجه شرکت ملی پالایش و پخش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *