واکنش صحیح بعد از گرفتن کارنامه دانش آموزش

فرزانه عطاران (مشاور تحصیلی):

فصل امتحانات در بیشتر دوره های تحصیلی به پایان رسیده است و حالا به زمان اعلام نتایج و دریافت کارنامه ها نزدیک تر از هر زمان دیگر شده ایم. این روزها نتیجه تلاش دانش آموزان در قالب یک کارنامه به دست والدین شان داده می شود و معمولا پس از گرفتن همین برگه است که یکی از مهم ترین چالش ها بین والدین و فرزندان در دوران تحصیلی اتفاق می افتد. در ادامه این مطلب توصیه هایی به والدین برای مواجهه اصولی با نمرات ضعیف و خوب کارنامه تحصیلی فرزندشان داریم.
اگر نمراتش خوب است
در برخورد با دانش آموز موفق باید نتایج امتحانات را در درجه اول ناشی از تلاش و کوشش خودشان بدانیم و به صراحت گوشزد کنیم که فعالیت، توکل به خدا و تلاش او به نتیجه خوب در امتحان منجر شده است. با این حال والدین باید طوری عمل کنند تا دانش آموزان بدانند که با گرفتن نمرات درخشان و کارنامه قبولی، کار تمام نشده بلکه باید خود را برای مراحل بعدی آماده کنند. بنابراین بعد از دریافت کارنامه قبولی و استراحت و تفریح مختصر باید به آنان کمک کنیم تا برنامه ای برای خود تنظیم کنند و به فعالیت های خود درزمینه دانش افزایی ادامه دهند

اگر نمراتش ضعیف است
نحوه برخورد والدین هنگام مواجه شدن با کارنامه ضعیف و نمرات پایین فرزندان نیز بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از والدین موقعیت را مناسب می بینند که بر روی نقاط ضعف او دست بگذارند و او را ضعیف و نالایق بخوانند و پیاپی برای زحماتی که برای او کشیده اند و متحمل می شوند، اظهار پشیمانی کنند. این گونه برخوردهای آمرانه و خشن، اگرچه ممکن است مقداری از میزان عصبانیت والدین بکاهد اما یقینا فایده منطقی در پی نخواهد داشت. والدین به هنگام مواجه شدن با کارنامه ضعیف فرزندان، ضروری است بر اعصاب شان مسلط باشند و در وضعیت پریشانی و ناراحتی به بحث درباره کارنامه، وضعیت و نمرات تحصیلی نپردازند

5 توصیه به والدین بعد از گرفتن کارنامه دانش آموزشان
در ادامه نکاتی کلی مطرح می شود که والدین باید در مواجهه با کارنامه دانش آموز رعایت کنند تا شانس او را برای موفقیت در ادامه مسیر تحصیلی افزایش دهند.

1-فقط به معدل کارنامه نگاه نکنید!
وقتی کارنامه دانش آموزتان را می بینید به اهمیت و ارزش آن واقف باشید. این کارنامه نشان دهنده عملکرد و تلاش، نقاط قوت و ضعف فرزند شماست. یادتان باشد کارنامه حرف های زیادی برای گفتن دارد بنابراین سعی کنید بر خودتان و احساسات تان مسلط باشید. وقتی کارنامه را دیدید با دقت و تامل به تک تک نمرات نگاه کنید. می توانید کارنامه را در حضور خود دانش آموز بررسی کنید. نباید فقط به معدلش نگاه کنید و تمام کارنامه را در یک نمره خلاصه کنید، بلکه باید با دقت و درس به درس جلو بروید و تمام نمرات را با دقت و تامل نگاه کنید. این کار شما باعث می شود فرزندتان احساس کند درس خواندن و نمره آوردن برای شما مهم است و شما درباره او و نتیجه کارش تامل نشان می دهید.
2-دنبال مقصر نمرات ضعیف نباشید
هیچ گاه کارنامه فرزند خود را با دیگر دوستانش مقایسه نکنید چون توانایی هر دانش آموز متفاوت است. همچنین اگر نمرات او ضعیف است، دنبال مقصر نباشید. یک کارنامه با نمرات بد دلیل خوبی می شود برای مقصر کردن دیگران. دانش آموز می گوید «معلم خوب درس را توضیح نداده» و پدر و مادرها هم هرکدام سعی می کنند طرف مقابل را مقصر بدانند. این بهانه تراشی ها فایده ای ندارد. به جای آن سعی کنید ببینید علل واقعی نمرات پایین دانش آموز شما چیست؟ برای این کار می توانید با فرزندتان بنشینید و از او بخواهید علت و دلیل نمرات پایینش را برای شما توضیح دهد و علت واقعی را پیدا کنید و دنبال راهکار مناسب برای آن باشید.
3-دست از حمایت از دانش آموز برندارید
بعد از این که دلایل واقعی نمرات پایین را پیدا کردید، برای هرکدام برنامه مناسب داشته باشید. مثلا می توانید از یک مشاور متخصص برای برنامه ریزی تحصیلی کمک بگیرید، او را در کلاس تقویتی یک درس ثبت نام و کتاب کمک درسی برایش تهیه کنید، در زمان امتحانات جو خانه را آرام تر کنید یا ساعت استفاده از تلویزیون و اینترنت را محدود کنید. وقتی این تصمیم ها را گرفتید، سعی کنید هم شما و هم دانش آموزتان با مسئولیت پذیری این مراحل را انجام دهید. تمام مراحل را پیگیری و از دانش آموزتان حمایت کنید تا در امتحانات بعدی بتواند موفق شود.
4-تشویق و پاداش نمرات خوب باید متناسب باشد
وقتی شما از نمره های دانش آموزتان بسیار راضی و خشنود هستید و کارنامه او را با نمرات درخشانش می پسندید، حتما باید او را برای تلاشش، تشویق و تایید کنید اما باید حواس تان باشد که تشویق و پاداشی که برای او در نظر می گیرید متناسب باشد و نباید اندازه تشویق بسیار بیشتر از حد کار او باشد زیرا باعث پرتوقعی فرزندتان می شود.
5-انتظارات معقول داشته باشید
در پایان به یاد داشته باشید هر دانش آموز توانایی و استعدادهای متفاوتی دارد و نمی توانیم از همه انتظار نمره 20 داشته باشیم. سعی کنید به شناخت واقع بینانه ای از توانایی ها و استعدادهای فرزندتان برسید و بیشتر از حد توانش از او انتظار نداشته باشید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *