چطور بعد از بچه دار شدن رابطه زناشویی را قوی‌تر کنید؟

بچه به دنیا می‌آید و شما از یک زن و شوهر شاد و خوشحال به پدر و مادری خسته تبدیل می‌شوید. برایتان عجیب است که چطور این رابطه عمیق و قوی به اینجا رسید. لحظه‌های عاشقانه کمتر پیش می‌آیند و خانه پراز سر و صدای بچه کوچک است. همه وقت شما صرف مراقبت از فرزند کوچکتان می‌شود و ممکن است خسته، کلافه و پریشان باشید. تغییرات هورمونی پس از زایمان می‌تواند باعث احساسات متناقضی بشود. از یک طرف عاشق فرزند و همسرتان هستید اما خیلی خسته و بی‌حوصله‌اید.
زن و شوهر شاد می‌توانند پدر و مادری شاد باشند. چند نکته‌ی ساده و مهم می‌تواند برای این دوران سخت عشق را در شما زنده نگه دارد.

برنامه‌ریزی کنید
پیش از اینکه بچه به‌دنیا بیاید راجع به تغییراتی که در رابطه‌ی زناشویی تان ایجاد می‌شود فکر کنید. همانطور که خودتان را برای تولد نوزاد و مراقب از کودک تازه متولد شده آماده می‌کنید با همسرتان درباره‌ی تغییراتی که در انتظارتان است حرف بزنید. چند هفته یا چند ماه بعد دیگر زندگیتان مثل حالا نیست و باید برای اتفاقات تازه آماده باشید. چطور می‌خواهید به کارهای خانه رسیدگی کنید؟ شیردهی شبانه را چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید؟ شام و نهار را چطور آماده می‌کنید؟ اینکه بدانید کدام‌یک از شما مسئولیت انجام چه کارهایی را دارد بعداز به‌دنیا آمدن بچه، استرس و نگرانی‌هایتان را کمتر خواهد کرد، تنش‌های کمتری با همسرتان خواهید داشت و تغییرات زندگیتان را بهتر مدیریت خواهید کرد.
یادتان باشد زندگی بعداز تولد بچه دقیقا مطابق با انتظارات و خواسته‌های قلبی شما پیش نمی‌رود. بچه می‌تواند شرایط پیش‌بینی نشده‌ای برایتان ایجاد کند. ممکن است حتی فکرش را هم نکنید که نوزادتان شیر شما را نخورد و برای خوردن شیرخشک هر روز یک دردسر و فشار روانی برایتان ایجاد کند. تا زمانی که بی‌خوابی‌های شبانه را تجربه نکرده‌اید می‌توانید خیلی راحت درباره‌اش حرف بزنید اما فقط زمانی که با گریه‌های بی‌وقفه‌ی شبانه کودک مواجه می‌شوید حقیقت را درک می‌کنید. هرچقدر هم برنامه‌ریزی کنید ممکن است تصور خیلی از موقعیت‌ها را تصور نکرده باشید. باید انعطاف‌پذیر باشید. یاد بگیرید چطور در شرایطی که هر دو برای اولین بار آن را تجربه می‌کنید از یکدیگر حمایت کنید و با آن سازگار شوید.
قضاوت نکنید
این یک فرصت مناسب است که همسرتان، به شیوه ای متفاوت برای کودکش پدری می‌کند و می‌تواند به شما در تعویض پوشک بچه کمک کند اما نمی‌تواند به او شیر بدهد یا مثل شما او را آرام کند. اما این چند پیشنهاد را فراموش نکنید:
به همسرتان فرصت بدهید. اگر او تلاش می‌کند باید فرصت آزمون و خطا را داشته باشد. شما هم ناجی کودکتان نیستید؛ وقتی صدای گریه‌ی کودک بلند شد مجبور نیستید فورا برای آرام کردنش او را از آغوش پدرش بگیرید. شما ?? هفته در دوران بارداری کودک را با پوست و گوشتتان احساس کرده‌اید اما همسرتان تازه باید این عشق تازه را کشف کند و بشناسد. به همسرتان اجازه بدهید خودش آن را کشف کند و رفتارش را با او هماهنگ کند.
واقع بین باشید: وقتی فشارهای جسمی و روحی زیاد می‌شود طبیعی است که زود عصبانی شوید و با همسرتان درگیر شوید. بنابراین مهم است که هرکدام از شما نسبت به انتظارات و توقعات اش واقع بین باشد.
قبل از اینکه بخوابید موقعیت را بسنجید: آیا از اینکه همسرتان فراموش کرده ظرف‌ها را بشوید ناراحت هستید؟ آیا از اینکه نمی‌توانید کودکتان را آرام کنید و یک ساعت گریه‌هایش را تحمل می‌کنید عصبی می‌شوید؟ عصبانیت افسار گسیخته و غیرقابل کنترل و پرخاش نسبت به همسرتان واکنش مناسبی نیست. قبل از اینکه داد بزنید نفس عمیق بکشید و تا ۱۰ بشمرید. شما باید به دنبال شانه‌ای برای گریستن باشید تا گوشی برای فریاد کشیدن! قبل از اینکه واکنش‌های آنی نشان بدهید، خودتان را آرام کنید.
برای رابطه وقت بگذارید
یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات بعد از به دنیا آمدن بچه مدیریت زمان است. گاهی به نظر می‌آید یافتن زمان مناسب برای کار غیرممکن است. بعداز زایمان تغییرات هورمونی خلقیات شما را تغییر می‌دهد؛ گویا روح مادرانه به شما فرمان می‌دهد که فقط مراقب کودک باشید و ارتباط زناشویی اولویتی ندارد.
رابطه جنسی هنوز هم خوب است اما بچه فرصتی برایتان باقی نمی‌گذارد. اما ما توصیه می‌کنیم هرگز آن را نادیده نگیرید. از روز و شب هایتان، زمان بدزدید تا پیوند زناشویی تان را محکم‌تر کنید. بالاخره زمانی را پیدا می‌کنید که یک لیوان چای باهم بنوشید و باهم معاشقه کنید یا فیلم تماشا کنید. شاید خیلی خسته باشید، خوابتان بیاید و نیاز به سکوت داشته باشید اما بهتر است کمی از فداکاری‌های مادرانه‌تان کم کنید و برای همسرتان زمان بخرید. وقتی پیدا کنید و با همسرتان حرف بزنید بدون اینکه به بچه یا مسئولیت‌هایتان فکر کنید. شاید این کار نیاز به تمرین ذهنی داشته باشد. باید یاد بگیرید خودتان نیز به اندازه کودکتان اهمیت دارید و تا زمانی که حال روحی‌تان خوب نباشد و در کنار همسرتان شاد نباشید نمی‌توانید والد خوبی برای فرزندتان باشید. یک بوسه‌ی کوچک و جمله‌ی ساده «دوستت دارم». حرف زدن، خندیدن و معاشرت‌های معمولی کاری است که همیشه باید انجام بدهید تا صمیمیت و مهربانی‌تان را نشان بدهید. هرکاری که می‌تواند شما را به همسرتان نزدیک کند و خستگی‌های روزمره را کم کند انــــجام دهیـد تا روحیه بهتری برای مادری کردن داشته باشید.
عشق را احساس کنید
بعداز زایمان برقراری رابطه جنسی سخت می‌شود. شاید کمی تنش و نگرانی داشته باشید و احساس کنید حوصله و انگیزه‌ای برایش ندارید. اما رابطه جنسی برای صمیمیت و حفظ ارتباط مهم است. اگر برای سلامت خودتان نگران هستید پزشک می‌تواند به شما بگوید چه زمانی برای این ارتباط مناسب است و خطری تهدیدتان نمی‌کند. معمولا ۶ هفته بعداز زایمان اثرات زایمان کم می‌شود و بدن شما به وضعیت قبل از بارداری برمی‌گردد. البته رابطه جنسی تنها راه برای ابراز صمیمیت نیست. بوسیدن، به آغوش گرفتن و محبت کردن عشق شما را نشان می‌دهد. حتی اگرهدفتان رابطه جنسی است باید مثل همیشه ملزومات این را فراهم کنید.
اگر فکر می‌کنید حوصله و توان برنامه‌ریزی برای این موضوع را ندارید باید به دنبال دلایل آن باشید. چه چیزی مانع شماست؟ ترس؟ خستگی؟ ترس از دردهای احتمالی؟ نگرانی‌ها را تشخیص بدهید و راهکارش را پیدا کنید. هر دلیلی که مانع شما برای ایجاد ارتباط می‌شود ناشی از ناشناختگی و فشارهای مرتبط با زایمان و بچه‌داری است. ترس‌هایتان را بشناسید و آنها را درمان کنید. اگر از برقراری ارتباط می‌ترسید راه‌های دیگری را که ترستان را کم می‌کند پیدا کنید. اگر خسته هستید باید با استراحت و کمک از دیگران مشکل را حل کنید. اگر افسرده‌اید باید به فکر درمان افسردگی‌تان باشید. هر قدم کوچکی که بردارید اوضاع را بهبود می‌دهید و حالتان بهتر خواهد بود.
حرف بزنید
برای حل هر مشکلی باید ابتدا مطمئن شوید ارتباط شما و همسرتان به اندازه کافی قوی هست یا نه. قبل و بعد از به دنیا آمدن بچه باید ارتباط با همسرتان را حفظ کنید. اگر نگران هستید یا افسرده‌اید باید با همسرتان حرف بزنید. اگر استرس دارید یا وضعیتی آشفته دارید باهم حرف بزنید. اگر از بچه ‌می‌رسید یا از ارتباط جنسی می‌ترسید باهم گفتگو کنید. ارتباط همیشگی و مستمر و گفتگوی صادقانه و ابراز احساسات فرصتی است تا نسبت به خودتان و همسرتان آگاهی بیشتری به دست بیاورید. حتی اگر روزها کشدار و طولانی و شب‌ها را با بیداری و بی‌قراری نوزاد بگذرانید همراهی و وجود همسرتان به عنوان شنونده و حامی به شما آرامش خواهد داد و اگر بچه‌داری کار سختی هم باشد آن را با رضایت درونی بیشتری انجام می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *