هشدار جدی به خانواده ها درباره فیلترشکن ها

بسیاری از افرادی که بعد از فیلتر شدن یکی از شبکه های اجتماعی در حال استفاده از فیلترشکن ها روی تلفن همراه شان هستند، درباره پیامدهای روان شناسانه و مخرب این بدافزارها آگاهی ندارند.
یک روان شناس کودک با اشاره به این نکته که هم اکنون باید هشداری جدی به خانواده ها درباره دسترسی به شبکه ها یا سایت هایی داد که با استفاده از فیلترشکن قابل استفاده هستند، نکات قابل تاملی را مطرح می کند.
هم اکنون نصب فیلترشکن ها، دسترسی بی حد به فضای مجازی را به راحتی امکان پذیر کرده است. در همه کشورها محدودیت دسترسی برای سنین پایین تر که سواد رسانه ای محدودی دارند، وجود دارد.
بسیاری از کودکان برای انجام تکالیف درسی خود نیازمند اینترنت و شبکه های اجتماعی هستند. این در حالی است که والدینی که از سطح اطلاع یا آگاهی کمتری برخوردارند با نصب فیلترشکن آن ها را در مسیر اطلاعاتی قرار می دهند که آثار مخربی برای شان دارد.
استفاده از فیلترشکن ها نه تنها برای کودکان بلکه برای دیگر افراد جامعه هم مخرب است. از آن جا که افراد می توانند به راحتی به سایت های غیراخلاقی دسترسی پیدا کنند، حتی ممکن است در حین استفاده از اینترنت به طور ناخواسته وارد سایت های نامناسب شوند. پژوهش ها نشان می دهد این تصاویر و فیلم ها می تواند مانند موادمخدر عمل کند و آثار جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.
دسترسی و استفاده از این گونه سایت ها باعث تخریب بنیان خانواده می شود. فرد خودآگاه با آشنایی اولیه به سایت های نامناسب از نظر ذهنی با آن ها درگیر می شود و به تدریج اعتیاد اینترنتی پیدا می کند.
چنان چه این شخص در سنین کودکی یا نوجوانی باشد آثار مخرب آن تا سال های زیادی و حتی تا پایان عمر با او خواهد بود.
تعدادی از آثار مخرب مراجعه به سایت های غیراخلاقی عبارت اند از؛ انحرافات اخلاقی، کابوس های شبانه، سردرگمی، ترس و اضطراب، قرار گرفتن در معرض خشونت یا تجاوز، افزایش اختلالات جنسی، کاهش علاقه به همسر و فرزندان، آموزش های غلط، وسواس فکری، کودک آزاری و … . بی تردید این یک هشدار جدی برای خانواده هاست که باید به آن توجه کنند.
والدینی که از سطح اطلاع یا آگاهی کمتری در حوزه مسائل اینترنتی برخوردارند با نصب فیلترشکن روی رایانه یا تلفن همراه فرزندان شان، آن ها را در مسیر دریافت اطلاعاتی قرار می دهند که آثار مخربی بر سلامت روان شان دارد. استفاده از فیلترشکن ها نه تنها برای کودکان بلکه برای دیگر افراد جامعه نیز مخرب است و باید به آن توجه ویژه ای شود.

منبع ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *