می خواهم در سال آینده بیشتر با همسرم بخندم!

مردی 32 ساله ام و خانمی 28 ساله دارم با پسری 2 ساله. وضع مالی مان متوسط به پایین است اما زندگی‌مان می‌چرخد. در ماه‌های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی، کمتر حوصله بازی با بچه‌ام و خندیدن با همسرم را دارم. خودم هم از دست خودم ناراحتم ولی نمی‌توانم الکی شاد باشم. نمی‌خواهم سال جدید را هم این گونه شروع کنم. چه کنم؟
با توجه به گفته شما و به دلیل مشکلات اقتصادی، کمتر حوصله بازی با بچه و خندیدن با همسرتان را دارید اما از طرفی گفته اید که زندگی تان می چرخد. این شرایط نشان می دهد که وضعیت بحرانی ندارید. هرچند واقعیت همین است و نمی توان با جیب خالی حال خوبی هم داشت اما روش هایی وجود دارد که می تواند در تغییر حال شما موثر باشد.
از شادی های کم خرج کمک بگیرید
شادی های کم خرج ایجاد کنید. برای شاد بودن حتماً لازم نیست که پول زیادی داشته باشید. می توانید با کمترین هزینه ای شاد باشید. مثلا به دوستان قدیمی و آن هایی که از حال شان بی خبرید، زنگ بزنید و به همراه خانواده به دیدن شان بروید. حتی همراه همسر و فرزندتان گاهی پیاده روی کنید و درباره خاطرات خوب زندگی حرف بزنید. می توانید درباره رسیدگی به فرزند با همسرتان تقسیم وظایف کنید. مثلاً فعالیت های مورد علاقه فرزندتان را روی برگه یادداشت کنید و به نوبت برای فرزندتان وقت بگذارید. حتی می توانید هنگام بازی کردن با کودک، ساعت را تنظیم کنید تا در زمان مشخصی زنگ بزند و سپس به کارهای بعدی تان برسید و بقیه بازی یا بازی جدید را همسرتان با کودک انجام دهد. درباره وقتی که می خواهید با همسرتان بگذرانید نیز به همین شکل می توانید زمان هایی را از قبل مشخص کنید.
به فکر افزایش درآمدتان هم باشید
اگر فکر می کنید مشکلات مالی باعث ناراحتی و بی حوصلگی شما شده، به راه هایی برای کسب درآمد بیشتر فکر کنید. در همین شرایط سخت اقتصادی افراد زیادی هستند که درآمد خوبی دارند و حتی می توانید با مشاوران شغلی و کارشناسان اقتصادی مشورت کنید.
بین انتظارات و واقعیت زندگی توازن ایجاد کنید
برای تغییر آن چه که می توانید نهایت سعی تان را بکنید و واقعیت هایی را که نمی توانید تغییر دهید به عنوان محدودیت بپذیرید. اگر بدانید که چه چیزهایی را می توانید در زندگی تغییر دهید، تمام تلاش تان را خواهید کرد و چنان چه بدانید برخی چیزها قابل تغییر یا دست یافتنی نیستند، وقت تان را بیهوده تلف نخواهید کرد.
کارهای تلنبار شده را انجام دهید
انجام کارهایی را که مدت هاست به تاخیر انداخته اید، شروع کنید. حتماً از گذشته اهداف و برنامه هایی بوده که دوست داشته اید انجام دهید و فرصت پرداختن به آن را نداشته اید یا ناتمام رها شده اند. اکنون بار دیگر به آن کارهای ناتمام فکر کنید و شروع کنید به انجام آن. این کار انرژی دوباره ای به شما می دهد و حیات تازه ای به شما می بخشد.
نویسنده : دکتر رضا یعقوبی – روان شناس سلامت
منبع آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *