نشانه های شخصیت شناسی نوجوانان برای اعتیاد

نشانه های شخصیت شناسی نوجوانان برای اعتیاد
به ‌مواد مخدر به‌عنوان یکی از چالشهای بزرگ در جوامع بشری، ابعاد و زوایای پیدا و پنهان بسیاری دارد، این در حالی است که جوانان و نوجوانان قربانیان اصلی این پدیده شوم هستند .
متأسفانه درچند سال اخیر جایگاه خانواده به دلیل وجود عوامل خطرزا در خانه مانند : تحقیر، تهدید، تبعیض، مقایسه، تعارض، تضاد و تناقض در شیوه فرزندپروری، ناسازگاری، مشاجره و وجود فضای پرتنش و استرس‌زا، اختلاف والدین و ضعف در اقتدار پدر و مادر، بسیار تضعیف شده و این در حالی است که نبود نظارت والدین ،ناآگاهی فرزندان در مورد انواع مواد مخدر و پیامدهای آن، نداشتن نظارت بر رفت و آمد و دوستان فرزندان خود، موجب افزایش مصرف مواد از سوی جوانان شده است .
دلبستگی و پیوند عاطفی قوی با فرزندان، ارتباط مؤثر و قوی بین والدین و فرزندان همراه با ثبات و قاطعیت و ایجاد فضای شاداب در منزل و پاسخگویی به نیازهای عاطفی و هیجانی فرزندان و آموزش مهارتهای زندگی به آنان برای رویارویی با هجوم خرده‌فرهنگ‌ها می‌تواند فرزندان را از گرایش به مواد مخدر دور کند.
در این سالها ناکارآمدی در فرزندپروری و اختلال کارکرد نهاد خانواده، اشتغال مادران بیرون از خانه و چندشغله بودن پدرها موجب شده وقت کافی برای با هم بودن در خانواده وجود نداشته باشد. از طرف دیگر، والدین آن‌قدر که به مسایل جسمی فرزندانشان حساس هستند، به تغییرات رفتاری و روان‌شناختی آنان حساسیتی ندارند، در حالی که باید نشانه‌های اولیه اعتیاد به هر نوع مواد مخدر یا محرکی را بشناسند و چگونگی برخورد صحیح با فرزندانشان را در چنین مواقعی بدانند.
به طور کلی مواد روانگردان و صنعتی معمولاً با اختلالهای خواب و پرخاشگری، توهم، رفتارهای عصبی و هذیان خود را نشان می‌دهد و اینگونه نیست که چون مواد صنعتی بو ندارد والدین متوجه آن نشوند. مهمترین دلایل مصرف مواد در نوجوانان و جوانان عبارتند از:
رهایی از استرس، اضطراب و درد، کنار آمدن و مقابله با مشکلات، کنجکاوی و سرگرمی، اثرات نشئه آور مواد، ایجاد آرامش کاذب و پذیرفته شدن در گروه .
از این رو برای شناسایی زودرس مصرف مواد باید تغییراتی را که در آنان می‌توان نشانه مصرف مواد باشند را شناخت:
مشاهده مواد یا ابزار مرتبط با مصرف مانند وافور، قلیان، سیخ، میله و سنجاق بازشده، سوزنهایی که سر آن سیاه شده باشد، شیشه مربا که در آن سوراخ باشد (برای درست کردن قلیان)، زرورق پاکت سیگار که باز و پهن شده باشد، اسکناس های لوله شده و دستمال کاغذی نیم سوخته.
از دیگر نشانه ها می توان به این موارد اشاره کرد:
تغییرات رفتاری؛
مثلاً نوجوانی که آرام، خونسرد و ملایم بوده است، بد دهن و پرجنجال شود. عدم صداقت در رفتار؛ مانند دروغگویی‌های مکرر. کاهش انگیزه، انرژی و اعتماد به نفس، تغییر دوستان،
تغییرات خلقی؛
مانند شاد و غمگین شدن بدون دلیل، افزایش ارتباطات خصوصی با دیگران؛ تلفن‌های مخفیانه، افت عملکرد تحصیلی؛ بی‌تفاوتی به بهداشت فردی و سر و وضع ظاهر، نیاز بیشتر به پول، دردست داشتن مقادیر هنگفت پول و تغییرات جسمی؛ مانند تغییر وزن، الگوی خواب، حالت تهوع، استفراغ، تلوتلو خوردن، چشمهای قرمز، مردمک گشاد یا بسیار تنگ. این موارد باید مورد توجه جدی خانواده‌ها قرار گیرد.
منبع آخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *