نگاهی به آمار و دلایل تجاوز جنسی در آمریکا

نگاهی به آمار و دلایل تجاوز جنسی در آمریکا
عنوان مقاله: نگاهی به آمار و دلایل تجاوز جنسی در کشور امریکا
نویسنده و گردآورنده: سید حسینی، امریکا، کالیفرنیا
بسم الله الرحمن الرحیم
زنان در بسیاری از جوامع جهانی مورد آزار و اذیت جنسی قرار می گیرند که در بیشتر موارد نتیجه این آزار و اذیت ها به تجاوز جنسی ختم می شود. در این مقاله نویسنده قصد دارد تا به جامعه امریکایی به عنوان یکی از شایع ترین جوامعی که تجاوز جنسی در آن زیاد اتفاق می افتد بپردازد. جامعه ای که از نگاه جوامع و مردم دیگر کشورها، یک جامعه ایده آل و امن برای خانم ها به حساب می آید . این در حالی است که حقیقت نه تنها مخالف با این دیدگاه است بلکه کاملا مقابل آن قرار دارد.
طبق آمار دولتی که سال 2010 منتشر شده است در آمریکا از هر 5 زن به یک نفر تجاوز جنسی می شود؛ یک نفر از 5 زن مورد ضرب و شتم همسر قرار می گیرد و یک نفر از 6 زن تحت تقیب افراد غریبه قرار می گیرد.
این فقط آمار زنانی است که به پلیس گزارش می دهند. بسیاری از خانم به دلیل ترس و آبرو از انجام شکایت سرباز می زنند. این در حالی است که این آمار روز به روز نیز افزایش می یابد(1)
اما چه دلایلی کشور امریکا را در بین 10کشور اول جهان از نظر بیشترین تجاوز به زنان و کودکان قرار می دهد؟ (2)
کشوری که ادعای آزادی جنسیتی و برابری جنسیتی آن گوش مردم جهان را کر کرده است؛ آنقدری که برای تحمیل این آزادی و سبک زندگی به کشورهای شرقی هجوم آورده و با جنگ های رسانه ای و فیزیکی در پی تغییر این جوامع هستند.
یکی از دلایلی که تجاوز جنسی در بیشتر موارد توسط مرد صورت می گیرد. قدرت فیزیکی مرد است که می تواند با زور به خواسته خودش برسد، هر چند که از دیدگاه بیولوژیکی مرد می تواند با قدرتی که دارد به زن زور بگوید، اما از نگاه اجتماعی مرد چنین حقی ندارد و از نگاه کلی مرد نباید چنین کاری را انجام دهد. اما از آنجایی که خشونت در امریکا به دلایل مختلف زیاد است و خشونت و تجاوز در کنار هم قرار می گیرند، مردها دست به چنین کارهایی میزنند.
دلایلی که باعث خشونت بیشتر مردان در امریکا می شود وجود تفریحات و سرگرمی هایی است که در جامعه وجود دارد.
بازی های خشن کامپیوتری که طبق آمار 68 درصد مردم در امریکا به بازی های رایانه ای مشغول هستند که میانگین سنی آنها 38 سال گفته شده است. طبق آمار بیشتر این بازی ها خشونت آمیز بوده و پرفروش ترین آنها نیز بازی هایی چون جی تی ای می باشد.(3)
از دلایل دیگر آزار جنسی و خشونت علیه زنان که به تجاوز ختم می شود، دسترسی بی قید و شرط مردم نسبت به اینترنت می باشد. هر چند که محدودیت هایی برای مردم از این نظر که دسترسی کامل به اطلاعات تاریخی و تحلیلی سیاسی ندارند وجود دارد، اما در مقابل هیچ محدودیتی برای سایت های پورنوگرافی در امریکا وجود ندارد.
طبق آماری که در سال ۲۰۱۰ به دست آمده است، بیش از 2 میلیون سایت پورنوگرافی در اینترنت وجود دارد که 88 درصد آنها خشونت علیه زنان را تبلیغ می کنند. (4)
در امریکا به دلیل نامحدود بودن و پرسرعت بودن اینترنت و همچنین به دلیل تولید اکثر این فیلم ها در خود امریکا طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. به حدی که آمار نشان می دهد مراجعه کنندگان به این سایت ها از مراجعه کنندگان به سایت آمازون نیز بیشتر می باشد. (5)
از دیگر دلایل تجاوز جنسی که مهم ترین آنها نیز می باشد، تصور مردان از زنان به عنوان وسیله جنسی است. به این صورت که مردان زنان را به چشم وسیله ای می بینند که می توانند با خشونت یا راه های دیگر به او تجاوز کرده و نیازهای شهوانی خودشان را رفع کنند و به ارضای جنسی برسند. هر چند که انسان می تواند با کنترل غریزه خود مانع خشونت و تجاوز شود، اما وقتی در جامعه ای حقوق پا روی اخلاق مداری بگذارد و آزادی بی اندازه به انسان داده شود و در مقابل از ارزش های نظام خانواده کاسته و تاکید به زندگی بر محور فردگرایی شود نتیجه ای بهتر از این حاصل نمی شود.
امریکایی ها به دلیل سبک زندگی بر محور فردگرایی، پوشش را نیز امری شخصی دانسته و سعی بر این دارند تا از این مسئله به صورت جدی دفاع کرده و ارتباط بین تجاوز و آزارهای جنسی را با نوع پوشش زنان انکار کنند. اما حقیقت را نمی شود پنهان کرد چرا که تجاوز در یک لحظه اتفاق نمی افتد بلکه مراحل اولیه آن با توجه به چیزهایی که مرد در طول روز، هفته و یا حتی ماه می بیند تاثیر به سزایی در عمل او دارد.
نویسنده اینجا قصد ندارد قربانیان تجاوزات جنسی در هر اجتماعی را مسئول بداند و انگشت ملامت به سوی آنها دراز کند، بدون شک فرد متجاوز مسئول آن عمل زشت می باشد، اما حداقل کاری که ما می توانیم انجام دهیم وظیفه اجتماعی ما است. چرا که نوع پوشش ما اگر دلیل اصلی تجاوزات نباشد، سهمی در آماده کردن شخص برای تجاوز دارد. وقتی فردی هر روز با دیدن زنان در لباس های مختلف و کوتاه روبرو می شود و از این سو راهی برای رفع نیاز جنسی او وجود ندارد. تا شخص به آن مرحله تجاوز کردن می رسد ممکن است حتی این تجاوز به شخصی با لباس بلند اتفاق بیافتد، اما همان لباس های کوتاه مشوق و تحریک کننده بوده و باعث می شود تا دلیل دیگری به فرد متجاوز برای تجاوز بدهد.
با توجه به آمار دولتی در امریکا که بنا بر گزاراشات کارشناسان تعداد افرادی که گزارشی برای تجاوز نمی دهند بسیار بیشتر است از کسانی که گزارش می دهند. این نشان می دهد که دلایل تجاوز نه تنها عدم وجود آزادی اطلاعات درباره مسائل جنسی و زندگی فرد محوری است بلکه اصل آن بر می گردد به دلایلی که در بالا ذکر شد.
نظر نویسنده بر این است که مهم ترین دلیل آمار بالای تجاوزات جنسی در امریکا زندگی بر محور فردگرایی است. وقتی فرزندان خانواده و والدین هیچ مسئولیتی در قبال رفتار و کردار و تربیت یکدیگر ندارند. وقتی والدین هیچ قدرتی چه اخلاقی و چه قانونی در قبال فرزندان ندارند. و وقتی در اجتماع زندگی و سبک زندگی بر محور فردگرایی است هیچ تضمینی نیست که نظام خانواده و در نگاه کلی آن اجتماع بتواند با همکاری هم مانع چنین مشکلاتی شود. چرا که همه به دلیل سبک زندگی که دارند دیگری را مقصر دانسته و خودش را بی گناه فرض می کند. در چنین اجتماعی نمی توان کسی را مقصر دانست چرا که اصل آن دارای اشکال است و همکاری وجود ندارد. به همین دلیل شما می بینید وقتی تجاوز و یا قتلی در امریکا رخ می دهد هیچ صدایی از مردم بلند نمی شود، دلیل آن نیز همین سبک زندگی بر محور فردگرایی است و آنها معتقدند که زندگی دیگران حتی برادر و خواهر آنها ربطی به آنها ندارد.
منابع:
1- Rabin, Roni Caryn. “Nearly 1 in 5 Women in U.S. Survey Report Sexual Assault.” The New York Times. The New York Times, 14 Dec. 2011. Web. 13 July 2017.
2- Countries Compared by Crime Rape Rate. International Statistics.” NationMaster.com. NationMaster, n.d. Web. 13 July 2017.
3- ProCon.org.” Do Violent Video Games Contribute to Youth Violence?N.p., n.d. Web. 13 July 2017.
4- Castleman, Michael. “Dueling Statistics: How Much of the Internet Is Porn?” Psychology Today. Sussex Publishers, 03 Nov. 2016. Web. 13 July 2017.
5- همان
منبع کانال خارج بدون فیلتر2025

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *