کارکردها و اثرات رایحه ها (روغن‌های اسانسی)

کارکردها و اثرات رایحه ها (روغن‌های اسانسی)
روغن‌های مختلف، کاربردها و اثرات متفاوتی دارند.
افسردگی ، سردرد ، میگران
از روغن اسانسی ریحان برای افزایش تمرکز و تسکین بعضی از علائم افسردگی استفاده می‌شود. این روغن موجب تسکین سردرد و میگرن می‌شود. در دوران بارداری باید از مصرف این روغن پرهیز کنید.
تقویت مجاری ادرار
گفته می‌شود که روغن اسانسی ترنج برای مجاری ادراری و دستگاه گوارشی مفید است.
مشکلات پوستی
استفاده از روغن اسانسی ترنج در ترکیب با روغن اکالیپتوس به کاهش مشکلات پوستی مانند مشکلات ناشی از استرس و آبله مرغان کمک می‌کند.
دردهای عضلانی و آرتروز
معمولا از روغن اسانسی فلفل سیاه برای تحریک گردش خون، دردهای عضلانی و کبودی‌ها استفاده می‌شود. از ترکیب این روغن با روغن اسانسی زنجبیل برای کاهش دردهای آرتروز و افزایش انعطاف‌پذیری استفاده می‌شود.
درمان اگزما
روغن اسانسی بابونه می‌تواند اگزما را درمان کند.
دفع حشرات
روغن اسانسی سیترونلا از خانواده‌ علف لیمو است و برای دفع حشرات مفید است.
جلوگیری از تهوع و استفراغ و تسکین دردهای موضعی
روغن اسانسی گل میخک از داروهای مسکن موضعی است که معمولا از آن برای درد دندان استفاده می‌شود. همچنین از این روغن برای جلوگیری از تهوع و استفراع و به‌عنوان داروی ضد نفخ (برای جلوگیری از تشکیل گاز در روده) استفاده می‌شود. این روغن دارای خواص ضدمیکروبی، آنتی اکسیدانی و ضدقارچی است.
درمان سرماخوردگی و آنفولانزا
1- روغن اسانسی اکالیپتوس به تسکین و آرام کردن مجاری تنفسی درطول سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک می‌کند. معمولا از این روغن در ترکیب با نعناع استفاده می‌شود. بسیاری به اکالیپتوس حساسیت دارند، بنابراین در زمان استفاده از این روغن باید مراقب باشید.
2- از روغن اسانسی بومادران برای درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا و همچنین کاهش التهاب مفاصل استفاده می‌شود.
کاهش استرس و دفع پشه
می‌توان از روغن اسانسی شمعدانی (ژرانیوم) برای درمان مشکلات پوستی، کاهش استرس و دفع پشه استفاده کرد.
تقویت قوای جنسی
1- گفته می‌شود که روغن اسانسی یاسمن، داروی تحریک‌کننده قوای جنسی است. البته شواهد علمی کافی برای اثبات این ادعا وجود ندارد، ولی پژوهش نشان داده است که بوی یاسمن موجب افزایش امواج بتا می‌شود که با هوشیاری مرتبط هستند. ممکن است که این روغن به‌صورت محرک عمل کند و موجب افزایش جریان خون آلت تناسلی شود.
2- بعضی عقیده دارند روغن چوب صندل سفید موجب تقویت غرایز جنسی می‌شود.
ضدعفونی کننده و درمان زخم ها و تسکین علائم میگرن
از روغن اسانسی اسطوخدوس (Lavender) به‌عنوان ضدعفونی‌کننده برای بریدگی‌ها و سوختگی‌های جزئی و همچنین به‌منظور افزایش آرامش و بهبود خواب استفاده می‌شود. گفته می‌شود که این روغن موجب تسکین علائم سردرد و میگرن می‌شود.
تسکین علائم استرس و افسردگی
روغن اسانسی لیمو موجب بهبود روحیه می‌شود و در تسکین علائم استرس و افسردگی مفید است.
افزایش رشد مو، تقویت حافظه، جلوگیری از اسپاسم عضلات
روغن اسانسی رزماری در افزایش رشد مو، تقویت حافظه، جلوگیری از اسپاسم عضلات و حمایت از سیستم گردش خون و عصبی مفید است.
ضدعفونی‌کننده و گندزدایی
گفته می‌شود که روغن اسانسی درخت چای دارای خواص ضدمیکروبی، ضدعفونی‌کننده و گندزداست. معمولا از این روغن در ترکیب شامپوها و محصولات مراقبت از پوست و همچنین برای درمان آکنه، سوختگی و گزش حشرات استفاده می‌شود. این روغن در دهان شویه‌ها نیز وجود دارد، ولی باید از خوردن آن اجتناب کنید زیرا سمّی است.
کاهش خستگی و تمدید اعصاب
اسانس آویشن در کاهش خستگی، حالت عصبی و استرس مفید است.
نکته
روغن‌های اسانسی مورد استفاده برای ماساژ با «روغن حامل» ترکیب می‌شوند تا رقیق و روان شوند.
موارد احتیاطی در استفاده از روغن‌های اسانسی
ازآنجاکه روغن‌های اسانسی موجب ایجاد واکنش‌هایی در بدن می‌شوند، تمام این روغن‌ها برای همه مفید نیستند. گاهی وقتی ترکیبات شیمیایی موجود در روغن‌های اسانسی با داروها ترکیب می‌شود، اثرات نامطلوبی ایجاد می‌کند. در نتیجه ممکن است که اثرگذاری داروهای معمول کاهش یابد یا شرایط سلامتی بیمار بدتر شود.
برای نمونه، فردی با فشارخون بالا باید از مصرف محرک‌هایی مانند رزماری پرهیز کند. بعضی از ترکیبات مانند رازیانه، تخم بادیان رومی (aniseed) و مریم گلی مانند استروژن عمل می‌کنند؛ بنابراین افرادی که تومور سینه یا تخمدان وابسته به استروژن دارند، باید از مصرف آنها اجتناب کنند.
بعضی از روغن‌های اسانسی غلیظ، پیش از رقیق‌سازی سمّی هستند و باید با دقت با آنها کار کنیم. حداکثر غلظت توصیه‌شده غلظت ۵ درصد است. بعضی از روغن‌ها سمومی تولید می‌کنند که به کبد، کلیه‌ها و سیستم عصبی آسیب می‌رسانند؛ به‌ویژه اگر به‌صورت خوراکی مصرف شوند. بلعیدن روغن‌های اسانسی می‌تواند خطرناک و در بعضی موارد حتی مرگبار باشد.
افرادی که دارای هریک از شرایط زیر هستند، باید در استفاده از روغن‌های اسانسی بسیار محتاط باشند:

  • آلرژی نسبت‌به یک یا چند چیز؛
  • تب یونجه (نوعی آلرژی)؛
  • آسم؛
  • مشکلات پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس.

افراد مبتلا به موارد زیر باید به‌شدت مراقب باشند:

  • بیماری صرع؛
  • فشارخون بالا.

روغن اسانسی باید با روغن حامل ترکیب شود و معمولا روغن‌های حامل از مغزها و دانه‌ها به‌دست می‌آیند. بنابراین در صورتی‌ که بیمار نسبت ‌به مغزها و دانه‌ ها آلرژی دارد، باید به آروماتراپیست یا ماساژ درمانگر اطلاع دهد.
گاهی آراماتراپی عوارض جانبی دارد، ولی معمولا این عوارض جانبی خفیف هستند و مدت زیادی طول نمی‌کشند. عوارض جانبی آروماتراپی عبارت‌اند از:

  • حالت تهوع؛
  • سردرد؛
  • واکنش‌های آلرژیک.

در پژوهش‌های انجام‌شده بی‌خطر بودن استفاده از آروماتراپی در مادران باردار یا شیرده اثبات نشده است، بنابراین استفاده از آروماتراپی به آنها توصیه نمی‌شود. آروماتراپی می‌تواند درطول سه‌ماهه اولی بارداری، جنین درحال رشد را به‌خطر بیندازد. مادران شیرده باید از مصرف روغن اسانسی نعناع بپرهیزند، زیرا ممکن است در ترکیب شیر آنها وارد شود.
روغن‌های اسانسی به‌دست‌آمده از مرکبات می‌توانند پوست را نسبت‌به نور ماوراء‌بنفش حساس‌ تر کند و احتمال آفتاب سوختگی را افزایش دهند. بعضی از روغن‌ ها بر عملکرد داروهای معمول اثر می ‌گذارند، بنابراین افرادی که از هر نوع دارویی استفاده می ‌کنند، پیش از آروماتراپی باید با داروساز یا پزشکی که در این زمینه تخصص دارد، مشورت کنند.
درمورد ذخیره‌سازی روغن ‌های اسانسی باید به این نکته توجه داشته باشید که نور، گرما و اکسیژن بر کیفیت روغن اثر می‌ گذارد. بنابراین باید این محصولات را از منابع مطمئنی تهیه کنید و از کیفیت آنها اطمینان داشته باشید. اجرای دقیق دستورات استفاده از روغن‌ های گیاهی موجب کاهش احتمال به‌خطر افتادن سلامت فرد می‌شود.
آروماتراپی در بخش‌هایی از اروپای غربی به‌عنوان درمانی ضدعفونی‌کننده، ضدویروسی، ضدقارچی و ضدباکتریایی در ترکیب با داروهای اصلی استفاده می ‌شود. در فرانسه بعضی از روغن‌های اسانسی تحت قوانین داروهای تجویزی قرار دارند و فقط باید پزشک آن را تجویز کند. آروماتراپی می‌تواند در تسکین بعضی از مشکلات سلامتی مفید باشد، ولی باید با دقت و زیر نظارت متخصصی حرفه‌ای از این روش درمانی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *