دو زاویه برخورد با کفار در قرآن کریم

دو زاویه برخورد با کفار در قرآن کریم

قهوه نوشیدن با دشمن خلاف منطق قرآن است

به نام خدای سبحان – سلام علیکم

رئیس محترم جمهور در سفر به یزد و کرمان نکته‌ای را درباره پیمان بستن مکرر پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله با کفّار بیان کردند که ایشان پیمان اول را می‌بست، آنها نقض می‌کردند، پیمان دوم را می‌بست!

در این رابطه چند نکته قابل تأمّل است:

1 – آیه 56 سوره مبارکه انفال می‌فرماید : (الذینَ عاهدتَ مِنهُم ثُمَّ یَنقُضونَ عَهدَهُم فی کُلِّ مَرَّةٍ) یعنی کسانی از آنان که با آنها عهد بستی، عهد خود را هر مرتبه می‌شکنند. این آیه اشاره به سنت پیمان‌شکنی یهود دارد. باید دقت کرد که این آیه نفرموده یک گروه مکرر پیمان را شکستند و پیامبر بزرگوار دوباره با آنها پیمان بست، بلکه مقصود ظاهراً پیمان‌شکنی چندباره از سوی گروه‌های مختلف کفار و یهود (مثل بنی نضیر یا بنی قریظه) است.

2 – قرآن کریم در آیه 58 سوره مبارکه انفال می‌فرماید : (وَ اِمّا تَخافَنَّ مِن قومٍ خیانَةً فانبِذ اِلَیهم عَلی سَواء) یعنی هرگاه از خیانت گروهی بیم داشته باشی بطور عادلانه به آنها اعلام کنند که پیمانشان لغو شده است. مقصود این است که منتظر خیانت و عهدشکنی دشمن نباش و کاری نکن که غافلگیر شوی.

3 – قرآن کریم در آیه 73 سوره مبارکه توبه می‌فرماید : (یا اَیُّها النَّبیُ جاهِدِ الکُفّارَ وَ المُنافِقینَ وَ اغلُظ عَلیهِم) یعنی ای پیامبر، با کفار و منافقان جهاد کن و بر آنها سخت بگیر. به تعبیر رهبر انقلاب (حفظه الله تعالی) نفرموده قِتال پس جنگ همیشه لازم نیست ولی جهاد همیشه لازم است. چه جهاد سیاسی باشد، چه فرهنگی، چه اقتصادی، چه علمی. معنای این حرف آن است که نباید به دشمن لبخند زد و با او قهوه نوشید بلکه باید به توان داخلی تکیه کرد و بر دشمن هم سخت گرفت!

خلاصه کلام آنکه اولاً پیامبر بزرگوار با یک گروه پس از نقص عهد دوباره پیمان نبسته است بلکه با گروه‌هایی از دشمن جداگانه به مصلحت پیمان‌ بسته لیکن با نقص عهد به مصداق آیه شریفه قرآن کریم دوباره به این خیانت دشمن اعتماد نفرموده است. دوم اینکه دستور قرآن کریم این است که باید در برخورد با دشمن و کفار سخت باشید و دست از جهاد برندارید. این به معنای تقابل با دنیا نیست لیکن به دشمنِ کافر لبخند زدن و با او قهوه نوشیدن هم توجیه قرآنی ندارد.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع منبر اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *