دین رسول خدا قبل از بعثت چه بوده است؟

دین رسول خدا قبل از بعثت چه بوده است؟

به نام خدای سبحان – سلام علیکم

هفدهم ربیع‌الاول سالروز ولادت باسعادت فخر عالَم پیامبر اعظم محمد مصطفی صلی الله علیه و آله مبارک باد.

یکی از شبهات و سؤالات رایج درباره وجود نازنین پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) این است که آیین آن بزرگوار قبل از 40 سالگی (رسالت و بعثت) چه بود؟

در این رابطه علامه مجلسی (ره) در جلد 18 کتاب بحارالانوار 6 دسته دلیل ذکر و به روایتی از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام نیز به نقل نهج‌البلاغه استناد نموده که خلاصه آن را مرور می‌کنیم.

برخی معتقدند دین آن حضرت قبل از رسالت، آیین مسیحیت بوده است. بعضی می‌گویند آن جناب به آیین حنیف و دین حضرت ابراهیم علیه‌السلام عمل می‌فرموده و عده‌ای هم در این خصوص راه سکوت در پیش گرفته و به اصطلاح از پاسخ درمانده‌اند.

امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام به نقل نهج‌البلاغه در خطبه مشهور قاصعه فرمود: (وَ لَقد قَرَنَ اللهُ بِهِ صلی الله علیه و آله مِن لَدُن اَن کانَ فَطیماً اَعظَمَ مَلکٍ مِن ملائِکَتِهِ یَسلُکُ بِهِ طَریقَ المَکارِمِ وَ محاسِنَ اَخلاقِ العَالَم لَیلَهُ وَ نَهارَهُ) یعنی از همان زمان که رسول خدا صلی الله علیه و آله را از شیر بازگرفتند، خداوند متعال بزرگترین فرشته از فرشتگان خویش را مأمور ساخت تا شب و روز وی را به راه‌های بزرگواری و درستی و اخلاق نیک جهانی سوق دهد.

یک نکته کاملاً در لابلای تاریخ و کتب روایی مشخص است و آن اینکه بت‌پرستی مشرکان و رفتار جاهلانه در وجود مبارک پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله هیچ اثری نداشته و ایشان هیچگاه جز یکتاپرستی راهی نپیموده است.

نکته دیگر آنکه بر اساس روایت مولای متقیان علی علیه‌السلام، پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله از ابتدا دارای روش مخصوص و آیین و دستورکار الهی بوده تا پس از عبادت‌های مستمر در حراء سرانجام آن را علنی و با دستور الهی بعثت و رسالت آشکار را آغاز نماید.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع منبر اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *