سهل انگاری حوزه های علمیه درباره علم الابدان

یادداشتی از حجت الاسلام و المسلیمن مجتبی رفیع درباره سهل انگاری حوزه های علمیه درباره علم الابدان

چند دهه قبل که یهود یکی از بال های اصلی اسلام به نام علم الابدان را از حوزه علمیه حذف می کرد و بجای آن علوم غربی را آرام آرام جایگزین می کرد دقیقا می دانست کجا را نشانه گرفته و چه بهره برداری هایی خواهد کرد.
انشاءالله کید دشمن در ارتباط با ویروس کرونا هم به خودش برمی گردد اما تا زمانی که حوزه علمیه از علوم و سبک زندگی اسلامی تهیست و از غرب پیروی می کند آش همین آش و کاسه همین کاسه است.
در زمانه ای هستیم که هر چه متخصصین علوم غربی بگویند ما چشم بسته می پذیریم و در اختلافات بین علوم غربی و دینی اولویت را به غرب داده و دین را تعطیل میکنیم.
حال با این پشتوانه عظیم روایات سوال اصلی در این زمان این است که؛
کجای زندگی ما اسلامیست؟ معماری ما؟ کشاورزی ما؟ بهداشت و سلامت ما؟ غذاهای ما؟ پوشاک ما؟ اقتصاد ما؟ بانکداری ما؟ …..؟ دقیقا کجای زندگی فعلی ما با سبک زندگی اسلامی همخوانی دارد؟
حوزه مدت هاست فقط شده بخش مختصری از روایات و متاسفانه اکثر روایات کنار گذاشته شده است؛ اکثر طلبه ها تا پایان عمر حتی یکبار هم کتاب کافی یا نهج البلاغه یا حلیه المتقین را نمی خوانند چه برسد به مجموعه هایی مثل بحارالانوار و امثال آن
چندی پیش محضر یکی از روسای قبلی حوزه علمیه بودم؛ مدعی بود اصلا اسلام هیچ علمی ندارد، اهل بیت هم همینطور و ایشان همیشه به علمای زمان خود مراجعه می کردند و ما نیز چنین میکنیم.
با چنین کج فهمی های بعضی از مسئولین حوزه از اهل بیت چه انتظاری می‌توان از حوزه داشت.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *