با شوهر عصبانی چگونه رفتار کنم؟

با شوهر عصبانی چگونه رفتار کنم؟
بعضی از خانم‌ها زندگی با یک مرد عصبانی را به زندگی در کنار یک آتشفشان فعال تشبیه می‌کنند. کسی که با یک آدم عصبانی زندگی می‌کند همیشه منتظر است چیزی باعث شود باران خشم یا همان گدازه‌ها همه جا را فرا بگیرد.
حتی یک انگیزه‌ی کوچک می‌تواند فورا تعادل همه چیز را بهم بریزد و یک روز کاملا خوب و قشنگ را به یکی از بدترین روز‌ها تبدیل کند. یکی از تفاوت‌های بزرگ یک شوهر عصبانی و یک آتشفشان این است که از یکی از آن‌ها خیلی راحت‌تر می‌توانید دور شوید.
اما از طرفی دیگر، شوهرتان را بهتر از یک آتشفشان می‌توانید کنترل کنید و سر سامان دهید. دست کم می‌توانید خودتان را برای برخورد با همسرتان که نسبت به عشق و زندگی با او تعهد دارید تا حدودی آماده کنید.
در توصیه‌های زیر، فرض را بر این می‌گذاریم که خشم شوهر شما مستقیما به سمت شماست، نه یک سیاستمدار و یا قبض برق! اما یادتان باشد برای اینکه توصیه‌های زیر موثر باشند، باید طرز فکرتان را تغییر دهید و حتی گاهی از غرورتان کم کنید. شما باید روشی را در پیش بگیرید که برای هر دوی شما بهترین باشد؛ بنابراین اگر آماده‌اید که خودتان را به یک نگرش جدید مجهز کنید و مهارت‌های مفیدی یاد بگیرید، ادامه‌ی مطلب را بخوانید.

با شوهر عصبانی‌ام چه کنم؟
همیشه سعی کنید رویکردتان در اختلاف‌ها و بحران‌ها، با خونسردی و آرامش همراه باشد. اگر هر دوی شما نسبت به هم عصبانی باشید و پرخاش کنید، به راحتی موقعیت از کنترل‌تان خارج خواهد شد.
۱. نترسید
از خود ِ خشم نترسید. این را بدانید که خشم از کمبود قدرتی واقعی ناشی می‌شود. در اغلب موارد خشم، به این دلیل ظاهر می‌شود که فرد کنترلی روی موقعیت پیش آمده ندارد. پس از این به بعد به خشم همسرتان مانند گریه‌ی یک کودک نگاه کنید، نه غرش یک شیر!
۲. رفتار و حرکات خودتان را بررسی کنید
به این فکر کنید که نقش شما در برانگیخته شدن خشم همسرتان چیست. باید با خودتان روراست باشید. اگر در شعله ور شدن آتش اختلاف‌ها نقشی دارید، پس باید مسئولیت رفتار‌های خودتان را بپذیرید و اگر به این نتیجه رسیدید که عامل خشم شوهرتان رفتاری از خودتان است شاید لازم باشد بابت آن‌ها عذرخواهی کنید. اما اگر ارتباطی میان خشم همسرتان و رفتارهای‌تان پیدا نکردید، پس باید ببینید کجا‌ها و در چه مواردی همسرتان نسبت به شما دچار سوء تفاهم می‌شود.
۳. بپذیرید که خشم شوهرتان، یکی از عادت‌های اوست
خیلی وقت‌ها، خشم یک مرد فقط یک عارضه است؛ عادتی که با کم اهمیت‌ترین انگیزه‌ها برانگیخته می‌شود. این تقصیر شما نیست که همسرتان زود عصبانی می‌شود و مهم نیست او چقدر تلاش می‌کند (عمدا یا غیر عمد) تا شما را شستشوی مغزی بدهد که باور کنید مقصر شما هستید، به هر حال تحریک پذیری همسر شما ربطی به شما ندارد. مسئولیت کلمات و رفتار‌های شوهر شما با خود اوست، بنابراین هرگز بابت رفتار‌ها یا حرف‌هایش خودتان را سرزنش نکنید.
۴. سعی نکنید خشم او را مهار کنید
سعی نکنید خشم همسرتان را کنترل کنید و مهمتر اینکه تمرکزتان را روی تغییر دادن او نگذارید، چون نمی‌توانید، فقط خودش می‌تواند خودش را تغییر بدهد. تمام کاری که شما می‌توانید بکنید این است که واکنش خودتان را نسبت به او کنترل کنید و در نتیجه روی واکنشی که او در نهایت به شما نشان می‌دهد اثر بگذارید. به عبارتی دیگر، او می‌تواند آتش به پا کند، اما شما می‌توانید پناه بگیرید تا این آتش شما را نسوزاند.
۵. خشم ناشی از یک رنج بزرگ است
وقتی یک مرد با زنی بدرفتاری می‌کند، با خودش هم بدرفتاری می‌کند. در ابتدا خشم به مرد احساس قدرت و تسلط می‌دهد، اما کم کم او را از درون می‌سوزاند و تهی می‌کند. این حس کلیشه‌ای «مردانگی» دارای خاصیت بوم رنگی بر سلامت جسمی و روحی مرد است و او در درون خود کشمکش و رنجی دارد که نمی‌داند چیست یا اجازه‌ی بروز به آن نمی‌دهد. در نتیجه گرفتار چرخه‌ی معیوبی می‌شود که رهایی از آن ساده نخواهد بود. اگر شما بتوانید خشم شوهرتان را از این زاویه ببینید، اختلاف‌ها و جنگ و جدال‌ها را شخصی تلقی نخواهید کرد و می‌دانید که خشم همسرتان ریشه در رنجی بشری دارد.
۶. خشم نشانه‌ی ضعف است
برخلاف چیزی که در اغلب فرهنگ‌ها به تصویر کشیده می‌شود، خشم نشانه‌ی قدرت نیست، بلکه ریشه در ضعف دارد. مردان قوی که اعتماد بنفس خوبی دارند نیازی به داد و بیداد کردن ندارند، بلکه فقط مردان ضعیف و ترسو این کار را می‌کنند. پس سوال اصلی باید این باشد که: دلیل پنهان خشم چیست؟
۷. حس شوخ طبعی‌تان بهترین مدافع شماست
وقتی در لحظه‌ای حساس قرار گرفتید که می‌دانید همسرتان در آستانه‌ی عصبانی شدن است، یادتان باشد که خنده و شوخی بهترین دارو برای هر دوی شماست. به چیزی فکر کنید که شما را به خنده بیندازد. مثلا این متن طنز را به خاطر داشته باشید: «خداوند مرد را آفرید و به او گفت: گوش کن، من به تو دو اندام شگفت انگیز دادم که به تو قدرت فکر کردن و منفعت رساندن به دنیا را می‌دهند: یک مغز و یک آلت تناسلی! اما اعتراف می‌کنم که نقصی در طراحی‌شان وجود دارد و آن هم اینکه، این دو اندام نمی‌توانند به طور همزمان خون کافی داشته باشند تا خوب عمل کنند!»
یک نکته
یک مرد ممکن است به خاطر هیجاناتی که سرکوب‌شان می‌کند و از بروزشان می‌ترسد از دست همسرش عصبانی شود. مثلا مردی که از بچه‌گی به او یاد داده‌اند «مرد که گریه نمی‌کند»، انرژی درونش که مایل به گریه کردن است را سرکوب می‌کند و این انرژی ممکن است به صورت خشم و عصیان جلوه کند؛ بنابراین در این لحظه، این احساس ناامنی و پریشانی درون یک مرد است که حرف می‌زند و رفتار می‌کند، نه مردی که عاشق شماست.
 
همسرداری_ایرانی #من_و_همسرم#ازدواج #ازدواج_عاشقانه #عاشقی #عشق_اول #عشق #خانواده #خانواده_من #مادر #پدر #ازدواج #ازدواج_آسان #ازدواجمون #مراسم_عروسی #مراسم_عقد #مراسم_نامزدی #مراسم_ازدواج #حلقه_ازدواج #حلقه_نامزدی #عشقم #عشقا #عشق_پاک #لاو #لاولی
#family #fun #love #kisslove

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *