توقعات نوجوانان از والدین

توقعات نوجوانان از والدین

نوجوانی سن خاصی است و در این سن نوجوان نیازمند توجه و تحسین می باشد. این بدین معنی است که نوجوان نیاز دارد که مورد توجه قرار گیرد و از او قدردانی شود اما بسیاری از والدین نکات مثبت فرزندشان را نمی بینند و به آن اشاره نمی کنند و فقط نسبت به نکات منفی فرزندشان واکنش نشان می دهند.

والدین باید به خوبی به نوجوانشان توجه کنند مثلا اگر فعالیت مثبتی از طرف فرزندشان می بینند او را مورد تحسین قرار دهند تا در آن زمینه پیشرفت بیشتری داشته باشد.

در دوران نوجوانی افراد اعتماد به نفس ضعیفی دارند به همین دلیل باید مورد توجه والدین قرار گرفته و به خوبی مورد تشویق و تحسین قرار بگیرند و پدر و مادر کارهای مثبت او را مهم در نظر بگیرند و آن ها مورد تشویق قرار دهند.

والدین باید نیازهای فرزندشان را به خوبی بدانند و بفهمند که نوجوانشان از آن ها چه توقعاتی دارند، در این صورت می توانند رابطه بهتر و موثرتری با فرزندش داشته باشد و با یکدیگر رابطه ای صمیمانه و دوستانه تری برقرار کنند.

توقعات نوجوانان از والدین – محبت و یاری

در دوران نوجوانی فرد توقع دارد تا او را بفهمند و دوست دارد در کنار کسانی باشند که می داند در شرایط بحرانی می توانند از او حمایت کرده و پشتیبانش باشند. در این دوره نوجوان توقع دارند تا به آن ها محبت شود و رابطه دوستانه با دیگران داشته باشد و در صورت کمک به او یاری برسانند.

در این سن والدین و مربیان باید به نوجوان بیشتری نزدیک شوند و با آن ها روابط دوستانه ای داشته باشند و او را به عنوان یک نوجوان بپذیرند و قبول کنند که دیگر بچه نیست و کم کم وارد دوران بزرگسالی می شود.

با انتقال حس خوب به نوجوان می توانید همراه خوبی برای او باشید و به او کمک کنید تا به آسانی از این دوران عبور کند.

دانش و تخصص

اگر والدین در یک زمینه دانش و تخصص لازم را داشته باشد در این صورت برای نوجوان بسیار جذاب خواهد بود که می توانند در زمینه ای با والدینش به صحبت و مصاحبت بپردازد و احساس می کند تنها نیستند.

آن ها با سوال پرسیدن از والدینش می توانند به بسیاری از سوالات اساسی و علمی که برای آن ها بی پاسخ مانده است جواب بدهند و از سردگمی و ابهاماتی که برای آن ها پیش آمده است رها شود.

توقعات نوجوانان از والدین – تفاوت های فردی

افراد از همان ابتدا که متولد می شوند با یکدیگر متفاوت هستند و این تفاوت های فردی از زمان تولد تا پیری در همه انسان ها وجود دارد و در همه مراحل زندگی آن ها موثر می باشد.

اما در زمان نوجوانی این تفاوت ها شدت بیشتری دارد. این دوره باعث می شود تا تنوع و اختلافاتی در منش ظاهر شود.

پس معلم اید به این نکته توجه کند و بیشتر از قبل تنوع و تفاوت را در پیش گیرد و شرایط فردی را در نظر گرفته و تربیت خود را با طبیعت های فرد سازگار و متناسب سازد.

شخصیت شناسی

والدین باید فرزند خود را به خوبی بشناسند و به شخصیت او پی ببرند تا بتوانند بر اساس آن رفتار خود را با واقعیت های خلقی نوجوان تطبیق دهند و منطبق بسازند.

آینده نگری

وقتی که فرد به دوره نوجوانی می رسد آینده نگر می شود و به آینده توجه بسیاری می کند او در این سن به به آینده تمرکز بیشتری دارد و میل به کمال مطلوب جایگزین افکار آنی او می شود.

در دوره نوجوانی بیشتر ذهن او درگیر انتخاب شغل می باشد و دوست دارد خود را برای کنکور، ورود به دانشگاه ، تحصیل، شغل و آینده آماده کند.

در این دوره والدین باید آینده نگر باشند و به عزم و اراده نوجوان توجه کرده و او را مورد حمایت قرار دهند تا نوجوان در زمینه علایق خود موفق شود.

توجه به پرورش جسمی و جنسی

در این دوره والدین باید به مسائلی مانند تغذیه، ورزش های مناسب، ترغیب به ورزش های گروهی، وزن و قد، آموزش مسائل جنسی و … توجه کند.

در این سن بسیاری از نوجوانان با مسائل جنسی رو به رو می شوند و افکارشان درگیر این مسائل شده والدین باید اطلاعات لازم در این زمینه را به فرزندشان بدهند و او را آگاه سازند تا بتوانند جلوی بسیاری از انحرافات معمول را بگیرند.

اگر والدین در این زمینه بی توجهی کنند و به آگاهی لازم را در اختیار فرزندشان قرار ندهند، این مسئله باعث می شود تا افکار وسواسی و وحشت هایی دوران بلوغ در فرد ظاهر شود.

والدین بهتر است به طور انفرادی با فرزند خود به گفت و گو بپردازد و آگاهی های لازم را به او بدهد.

توقعات نوجوانان از والدین – رشد اخلاق

در دوره نوجوانی رشد اخلاقی فرد باید مورد توجه والدین قرار بگیرد و به آن اهمیت داده شود، در دوره نوجوانی احساسات بر روی اخلاق فرد تاثیر می گذارد.

والدین برای اینکه تغییرات مثبتی در رشد اخلاق نوجوان به وجود آورند باید اقداماتی را انجام دهند که در زیر مواردی را ذکر کرده ایم، این موارد از رفتارهای مطلوب و صحیح می باشد.

 • تحسین کارهای پسندیده
 • یکرنگی در رفتار و گفتار با نوجوان
 • پاکدلی و صداقت
 • الگو سازی و الگو دهی مناسب
 • تقویت احساس اعتماد به نفس در نوجوان
 • صراحت و ابهام زدایی از ذهن نوجوان
 • تنها نگذاشتن نوجوان از نظر روحی و همدلی
 • توجه به علایق نوجوان
 • همدلی
 • حل تعارض ها
 • ایجاد تعادل بین تفریح و درس
 • داشتن فضای صحیح در محیط خانه
 • احترام به نوجوان
 • امید دادن به او

رشد عقلی

بر اساس نظر روانشناسان در دوره نوجوانی عقل و هوش رشد پیدا می کند و استعدادهایی در زمینه فرد ظهور کرده و رشد می کند.

در این دوره والدین باید حوصله کافی داشته باشند و با حوصله نوجوان خود را در زمینه های شخصی، امتحانات، تحصیل، هنر و…راهنمایی کنند و والدین باید بر اساس توانایی نوجوان و شرایط زندگی او، توقعات لازم را داشته باشند.

بهداشت روانی

در دوران نوجوانی فرد به احتمال زیاد احساسات و حالت هایی مانند افکار وسواسی، بی نظمی های مزاج، لغزش های جنسی، وابستگی های عاطفی، پرخاشگری، فرار از واقعیت ها، فرو رفتن در رویا، واکنش های آنی و … را تجربه می کند.

در این سن، والدین باید بهداشت روانی نوجوان را در نظر بگیرند و سعی کنند به نوجوان کمک کرده، او را از آشفتگی های روانی دور کنند و باید به نگرانی های نوجوان توجه کنند.

بر اساس نظر روانشناسان هنگامی که دختر و پسر به بلوغ می رسد تغییرات بسیاری در او به وجود می آید و دوره بلوغ باعث می شود تا فرد از نظر شخصیت تغییر کند.

به عنوان مثال نوجوان دوست دارد بیشتر اوقات تنها باشد و یا خودش را درگیر تخیلات می کند.

در این هنگام والدین باید او را درک کنند، او را تحت فشار قرار ندهند و از او توقعات بسیار بزرگ نداشته باشند بلکه باید به علایق و تلاش او توجه کنند هر چند او گام های کوچکی برای رسیدن به اهدافش بر می دارد اما باید مورد توجه والدینش قرار گیرد و والدین او را تشویق کنند و در این سن بحرانی همراه او باشند تا این دوره را با موفقیت به پایان برساند.

منبع مشاورانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *